Wuwejův zápisník

Marie Šuláková, Nikol Klapková: Bio je naše cesta

11.06.2019 22:03, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Bio je naše cestaVyrábět BIO produkty vyžaduje, zejména v našem spletitém a neustále se měnícím právním prostředí, opravdu velké nasazení. Celý den venku při tvrdé práci, celé večery při papírování, a tak pořád, každý den. Péči o zvířata není možné na pár dní vynechat a o polích to platí jakbysmet. Jací jsou lidé, kteří to všem překážkám navzdory stále dělají?

Chci vám zde představit člověka, který se rozhodl pro cestu BIO, člověka, kterému jeho práce dává smysl, který nepřemýšlí o romantickém slovním spojení ‚v souladu s přírodou‘ ale naprosto přirozeně v souladu s přírodou žije – se vším dobrým i zlým, co to obnáší. Jde tady o víc než o jídlo a o naše zdraví. Jde o kousky země, která se díky jejich přístupu a lásce pomalu uzdravuje. (Str. 5)

Výběr byl prý celkem náhodný – ono také jak jinak než náhodně vybrat ze zhruba 4500 míst a farem? Velkou pomocí při výběru byla organizace PRO BIO svaz ekologických zemědělců. Čím se svaz zabývá popsala Kateřina Urbánková v rozhovoru na str. 6:

Kromě toho, že sdružujeme samotné členy a snažíme se jim pomáhat z hlediska marketingu a propagace, poskytujeme jim poradenství, protože v zemědělské prvovýrobě a ekologickém zemědělství jde o opravdu velmi specifický obor činnosti. Ti lidé potřebují pomoct vypořádat se s byrokratickou zátěží a legislativními požadavky, které se na jednotlivé sedláky každý rok valí a je jich rok od roku víc. (… ) Děláme třeba i pro konvenční farmy, které chtějí přejít na ekologické zemědělství. Snažíme se je provést tou složitou cestou, na které je čeká plno úskalí. Velký kus naší práce tvoří také lobbistická a úřednická činnost, kdy jsme členy všech možných výborů a pracovních skupin. (Str. 7)

Úplně náhodný výběr ale být nemohl, protože výsledek je skvěle vyvážený – najdeme tu vedle univerzálních ekofarem také farmu mléčnou, horskou farmu s huculy, produkci biozeleniny, čokoládovnu, vinařství, levandulový statek, jedlé houby nebo farmu, která produkci bio obohacuje i Steinerovou biodynamikou.

Bez fotek by kniha měla přínos poloviční:

Bio je naše cesta, str. 44-45

K vizuálnímu vjemu patří i práce grafika a typografa, knihou je radost listovat.

Přes to všechno bych si ji podruhé už asi nekoupil. Ne proto, že by nebyla čtivá nebo skvěle zpracovaná, naopak, je výborná. Ale prostě proto, že tenhle druh reportáží nepřináší informace, ke kterým bych se někdy vracel. Formát vnímám jako časopisový a jako k časopisu k němu také přistupuji. Pročíst, prohlédnout, odsouhlasit – a poslat dál.

Odkazy:

nakladatelství Kazda, Brno 2018, ISBN 978-80-907197-9-8, cena 398 Kč

12345
1560283380000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online