Wuwejův zápisník

D. Ž. Bor: František Antonín hrabě Špork

05.06.2019 20:57, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy František Antonín hrabě ŠporkKdyž navštívím turisticky zajímavé místo, snažím se, alespoň v posledních letech, koupit si o něm nějakou publikaci a doplnit si zpětně informace. Nejinak tomu bylo i u Kuksu. Tam sice jezdím opakovaně, protože okolní krajina se Šporkovým otiskem má jedinečné kouzlo, ale na prohlídce (a v informacích) jsem byl poprvé. Kniha je vlastně velmi obšírný katalog.

Šporkův otec, generál Jan Špork, byl původem poddaný a sedlák, ale byl tak skvělým válečníkem, že byl povýšen do šlechtického stavu a dostal panství Lysá nad Labem. Když se syn ujal svého dědictví, nesnažil se o karéru u dvora, zároveň však chtěl být významným – což je přetěžký úkol. Koupil několik titulů, byl velkým donátorem, největší jeho dílo je právě Kuks a okolí.

V Kuksu, oplývajícím léčivou vodou, v údolí, jímž protéká řeka Labe, se rozhodl zbudovat nejvýznamnější české lázně a hospital pro přestárlé služebictvo. (str. 13)

To mě mimochodem překvapilo, myslel jsem, že hospital byl od počátku nemocnice nebo klášter. Ale na tom nezáleží, historie si nejlepší užití našla sama.

Architektura, sochařská a malířská výzdoba, rodinná hrobka, všechno bylo velkolepé a připomínající život i smrt.

„Memento mori“ se na Šporkových panstvích stalo vševládnoucí ideou: obrovitý Anděl blažené smrti drží v ruce lidskou lebku ověnčenou květy růží, jeho protějšek, Anděl žalostné smrti, se opírá levou nohou o lebku, ověnčenou trnitými ratolestmi; lidskou lebku drží v ruce sv. Jeroným, kdysi umístěný v jeskyni poblíž Narození Páně v Betlémě; dvě monumentální lebky, v nichž planuly v jisté dny ohně, stojí přes Bon repos; motiv lebky najdeme v Novém lese, objevuje se v knižní výzdobě, je nepřehlédnutelně všude. (Str. 15)

To byl hospital na jedné straně údolí, ovšem strana druhá, lázně, byla ještě velkolepější. Budovy s pavlačemi, krytá lázeňská kolonáda, francouzské zahrady, schodiště s kaskádovými vodopády s píšťalami, vydlážděný taneční parket, soukromé divadlo, hostinec, knihovna, velké rejdiště, tedy něco jako hřiště… musela to být nádhera.

Katalog je pochopitelně bohatě ilustrovaný, takže se na Kuks při jeho čtení podíváte ještě jednou a to i do dob jeho největší slávy (díky obrazům).

František Antonín hrabě Špork, str. 22-23

(A po dočtení zjistíte, že tam potřebujete jet znovu!)

Odkazy:

nakladatelství Trigon, Praha 1999, ISBN 80-86159-17-5, cena kolem 60 Kč

12345
1559761020000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online