Wuwejův zápisník

Citace na blogu

04.06.2019 22:25, Wu | počítače | o blogu | komentáře -

Na twitteru mi pod odkaz na článek napsal banterCZ, že v pocket nejsou vidět citace. Zkontroloval jsem to, a opravdu, místo citací jen prázdné uvozovky. Pocket tag <cite> buď nezná, nebo se domnívá, že je ho třeba schovávat. Ale proč?

To jsem samozřejmě nevypátral, ale ukázalo se, že jsem před lety patrně nezvolil tag úplně nejšťastněji. <cite> se totiž má používat nikoli k označení citovaného textu, nýbrž k označení zdroje citace. Tedy např. autora, nebo originálního dokumentu, odkud použitý fragment textu pochází.

Správné jsou tagy <q> pro inline citaci (kousek textu uvnitř odstavce) a <blockquote> pro citaci blokovou, která obklopuje a obsahuje odstavců více.

<q> dokonce browser obklopí uvozovkami. S tím jsem se před lety také hodně natrápil, tehdy nic takového nešlo a musel jsem se naučit uvozovky přidávat do obsahu. Doba pokročila. Browser mi tam sice dal uvozovky anglické, ale naštěstí je to součást CSS a tak si stylování snadno nadefinuji pomocí

q {
quotes: '\201E' '\201C';
font-style: italic;
}

Výsledná inline citace už vypadá podle očekávání.

S blockquote je to horší, ten uvozovky nepřidává – na druhou stranu tím, že je to celý velký blok, si můžu se stylováním trochu pohrát.

Takže jsem udělal odsazení zleva a barevný proužek.

V posledních dvou článcích už nové tagy používám, co udělám se staršími texty si ještě promyslím (je jich přes 2500).

Použité zdroje:

12345
1559679900000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online