Wuwejův zápisník

Jan Juračka: Paměti starého práškaře - aeroklub a Slovair - 1975-1999

11.10.2016 07:50, Wu | knihy | výběr z knih | komentáře -

obálka Paměti starého práškaře 1Fanda do letadel a létání nejsem a nikdy jsem nebyl – přesto mě ale vyprávění Jana Juračky dokázalo zaujmout natolik, že jsem si pořídil oba vydané díly a ten poslední (až vyjde) si pořídím také.

Čím to, když i literárně trpí menšími neduhy (časté odbíhání, časové skoky, spousta jmen)?

Inu proto, že je to zapsané vyprávění, proud historek, tam problémy nevadí, a hlavně pro atmosféru, která se celou knihou prolíná. Atmosféru sounáležitosti, kamarádství, nadšenství. Těch rázovitých postav a postaviček...

Franta se ještě nepřevlíkl, otevřel si Pito a vylezl ze své boudy s flaškou v ruce, nálepku v dlani. Jedna z čekajících dam na něj vykulila oči: ‚Vy pijete, když lítáte?‘
A Franta se na ni blahosklonně podíval a tím svým typickým hlasem povídá: ‚Madam, vy si myslíte, že bych do tý bedny lezl střízlivej?‘ A ona začala hulákat, že neletí, ať jí vrátíme peníze a tak dále.
‚Paní, on si z vás dělá srandu. Zaprvé to má nealkoholické pivo a za druhé odteď lítám já a měl jsem jen vodu!‘ Nedala si říct a my přišli o zákaznici.
“ (Str. 178)

A pak, samozřejmě, protože dává nahlédnout do zákulisí nějakého nového oboru – to je vždycky zajímavé.

A tam byla nějaká silnější sestřička a spousta čekajících nových letušek. Tak jsem se k ní přitočil a potichu jí říkám, že potřebuju nějaké ty testy, nechtěl jsem být nápadnej. A ona začala hulákat na celý barák: ‚Panééé doktoréééé, tendle tady nelítal a chce zasééééé!‘ No rozhodila mě parádně, jako bych měl lepru, aspoň tak na mne ty holčiny koukaly. Vzali mě zase na ty známé světýlka a páčky a po skončení mi doktor povídá:
‚Hele, dobrý, ale todle jsem ješte neviděl.‘
‚A co, pane doktore? Něco je špatně?‘
‚To ne, ale čím víc jsem zvyšoval zátěž, tak jsi byl klidnější, to jsem ještě neviděl.‘
Tak jsem mu vysvětlil, že jsem na tu židli usedal patřičně rozzlobený kvůli té sestře. A v průběhu testu jsem se zřejmě uklidnil.
‚A která, taková ta silnější? S brejlema a drdolem?‘
‚Jo, ta.‘
‚Nojo, člověče, ta mě taky sere. Tady máš papíry a buď zdráv!‘

(Str. 190)

Hlava 1 popisuje autorův zájem o létání, nástup k aeroklubu a učení se plachtění, přechod na vrtuli, patálii s vojáky a výpomoc od Slovairu.

Hlava 2 zevrubně seznamuje s práškařinou, tedy prací pilota práškovacích letadel, zaškolení na různé typy letadel, létání pro statky a JZD a úpadek práškařiny po revoluci. Ale to už se schylovalo k třetí etapě (a druhému dílu knihy).

Pokud se vám nechce do papírové knihy, můžete číst online na planes.cz.

nakladatelství Svět křídel, Cheb 2015, ISBN 978-80-87567-68-5, cena 270 Kč

12345
1476165000000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online