Wuwejův zápisník

Rudolf Koch: Kniha znamení

01.07.2016 00:21, Wu | knihy | komentáře -

obálka Kniha znameníKnihu znamení jsem si pořídil ze zvědavosti – koho byl podtitul „Výklad 493 tajemných znaků“ nezaujal?

Vyobrazené a vykládané znaky jsou z nejrůznějších oblastí, najdeme tu křesťanské symboly (znamení kříže, monogramy Ježíše Krista neboli Kristogramy), monogramy sestavené ze znaků jmen, kamenické symboly, kterými označoovaly kamenické hutě svá díla, značky pro elementy, symboly astronomické i astrologické, botanické, chemické… a na závěr runy.

Zaujala mě rodinná a vlastnická znamení, zejména jejich modifikace v dalších generacích. Také množství kristogramů a znamení kříže bylo více, než jsem čekal. Vlastně by to ale překvapivé být nemělo, tyto symboly hrály svou roli po tisíce let.

Kniha znamení, str. 90-91

Výklad u znaků je poměrně stručný, jen úvodní slovo každé kapitoly trochu rozepíše, k čemu daná oblast sloužila nebo jak vznikala:

Monongram je znak složený z písmen, která jsou navzájem zkřížena a propletena. Latinské unciály, z nichž je odvozeno naše dnešní písmo, jsou znaky vyznačující se velkou jednoduchostí a důstojností. (...)
Ve světě symbolů hrají monogramy velmi důležitou roli. Původními vynálezci monogramů jsou Řekové, u nichž monogramy dosáhly své největší slávy v byzantském období. Původní podoba písmen je často velmi zastřená, znaky jsou někdy převráceny z lícové na rubovou stranu a často je napsána pouze jejich část. Z těchto důvodů je někdy velmi obtížné mnohé monogramy vůbec rozluštit a objevení jména v nich skrytého vyžaduje značnou zručnost.
“ (Str. 35-36)

Originál knihy vyšel v roce 1930, Rudolf Koch byl dle úvodní poznámky význačná osobnost moderního grafického umění v Německu, věnoval se kaligrafii, knihám, návrhům tisků, typografii. Znaky shromáždil s přáteli z řezeb, nápisů a rukopisů. „Do dřeva je vyřezal Fritz Kredel, vysvětlil a znovu překreslil Rudolf Koch.

Na vážné zabývání se symboly je rozsah i výklad malý, ale jako úvod pro laiky je kniha ideální.

nakladatelství Votobia, Olomouc 1997, ISBN 80-7198-196-6, cena 49 Kč (Levné knihy nebo nějaký výprodej)

12345
1467325260000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online