Wuwejův zápisník

James Redfield: Celestinské proroctví

20.05.2015 01:03, Wu | knihy | duše | komentáře -

obálka Celestinské proroctvíCelestinské proroctví patří k vlně new age duchovnosti, která k nám vtrhla po revoluci a získala si velkou popularitu. Já ho četl někdy v letech 1996-98 a byl jsem nadšený – světonázor, který popisovalo, byl tak fascinující!

O co jde – hlavní hrdina pociťuje potřebu změny, znenadání se objeví jeho bývalá přítelkyně, která má zrovna pauzu na přestup mezi letadly. V kavárně mu říká, čím se zabývá, o tom, že v Peru byl objeven podivný rukopis, který v devíti vhledech představuje revoluční pohled na svět a nově vysvětluje lidskou historii i současnost. A také o tom, že vláda rukopis popírá a jeho propagátory stíhá, že ji nejspíš někdo pronásleduje a že jí ukradli zavazadlo… Vyprávění se dotkne neklidu v duši našeho vypravěče a ten se impulzivně vrhá do dobrodružství – sedá na letadlo a letí do Peru. Náhody na sebe nenechají dlouho čekat a už v letadle se seznamuje s dalšími zkoumateli Rukopisu. Dobrodružství je ovšem drsnější a půjde v něm o život...

I tady je příběh jen kulisa pro představení celého systému a kniha je prvoplánová; na rozdíl od Mnicha, který prodal své Ferrari, jí ale nelze upřít jisté literární kvality a vyprávění je napínavé. Ano, i tady hrdinovi lidé servírují jeden vhled za druhým, jenže James Redfield to vyřešil šalamounsky. Prezentovaný světonázor má synchronicity a nenáhodnost zakomponovanou přímo v sobě – a tak to vlastně nevadí.

Rukopis „Říká, že kdykoli nám lidé zkříží cestu, vždycky nám přinášejí nějaké poselství. Náhodná setkání neexistují. Ale to, jak reaujeme na tato setkání, určuje, zda jsme schopni obdržet poselství. Když mluvíme s někým, kdo nám zkříží cestu, a nevidíme poselství vztahující se k našim současným otázkám, neznamená to, že tam žádné poselství nebylo. Znamená to jen, že jsme ho z nějakého důvodu nezachytili.“ (Str. 209)

Celestinské proroctví jsem si přečetl po letech hlavně ze zvědavosti, abych viděl, jak na tom bylo literárně a také jestli stále dává smysl. Kouzlo zůstalo, v příslušné kapitole jsem neodolal a opět zkoušel spatřit auru. Samozřejmě opět marně, ale to nevadí. I ta představa je krásná… Pokud jde o obsah, o samotné Redfieldovo učení, jako zlomové může působit pořád. Upozorňuje na shody okolností, znamení a synchronicity, všechno to, co doprovází duchovní probouzení. Také koncepce energetických výměn v interakci mezi lidmi je téma dostatečně nosné.

Věděl jsem, že jednotlivé vhledy Rukopisu nakonec splynuly v mé mysli v jediné vědomí. Byl jsem vnímavý k mystické cestě, kterou se vyvíjel můj život, jak to zjevoval První vhled. Věděl jsem, že celá lidská kultura pociťuje toto mystérium také, že se nalézáme v procesu vytváření nového pohledu na svět, jak to ukazoval Druhý vhled. Třetí a Čtvrtý mi ukázaly, že vesmír je ve skutečnosti ohromný systém energie a že lidské konflikty spočívají v nedostatku této energie a v manipulacích pro jejich dosažení.
Pátý vhled odhaloval, že můžeme tento konflikt ukončit tím, že dostaneme energii z vyššího zdroje. Pro mě se tato schopnost stala skoro zvykem. Šestý vhled, říkající, že můžeme vyjasnit naše stará opakovaná dramata a najít svá skutečná já, také byl permanentně vtištěn do mé mysli. A Sedmý dostal do pohybu evoluci těchto pravdivých já prostřednictvím otázek, intuice, která člověku říká, co dělat, a odpovědí. Skutečné tajemství štěstí spočívalo v tom, aby člověk zůstal v tomto magickém proudu.
A Osmý, vědění o tom, jak novým způsobem vytvářet vztahy k ostatním, vynášet v nich na povrch to nejlepší, byl klíčem k tomu, aby se mystérium udrželo v chodu a odpovědí stále přicházely.
“ (Str. 241)

Čím kniha trpí, je přílišná jednoduchost. Pouhá čtyři dramata? Srovnejte to s Berneho hrami v mezilidské interakci. S tou energetickou výměnou to asi také nebude tak žhavé. Na druhou stranu, jako inciační dílo by kniha větší složitost stejně neunesla..

Když přijde nějaká myšlenka, musíme se zeptat – proč? Proč přišla právě tato myšlenka právě teď? Jaký má vztah k otázkám mého života? To, že zaujmeme tuto pozici pozorovatele, nám pomůže uvolnit se od potřeby všechno ovládat. Zapojujeme se do proudu evoluce.“ (Str. 179)

‚Zapojením se‘ a přečtením jednoho z dnes už klasických děl new age určitě nic nezkazíte.

nakladatelství Pragma, Praha 1995, ISBN 80-7176-108-7, cena 137 Kč (antikvariát)

12345
1432076580000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online