Wuwejův zápisník

Bulbous bow čili hruškovitá příď

08.07.2014 00:01, Wu | doprava | věda | odkazy | výběr z blogu | komentáře -

Nebýt originální fotosérie s kapitánem Queen Mary 2, který se nechal vyobrazit stojící před svou obrovskou lodí zdánlivě na vodě – ve skutečnosti na hruškovité přídi –, netušil bych, že něco takového existuje…

Bulbous bow in drydock.

zdroj obrázku – Wikipedie

A nedohledal bych, k čemu vlastně slouží: běžná příď při rozrážení vody vytváří příďovou vlnu, která obtéká trup lodi a zvyšuje odpor. Pokud je přidaná tato „hruška“ v úrovni hladiny, vytvoří se na ní ještě jedna vlna, fázově posunutá. Díky tomu se vzájemně zčásti vyruší, sníží brázdu za lodí a změní tlaky kolem trupu. Podle wikipedie taková příď dokáže ušetřit na palivu 12-15%. Musí se samozřejmě propočítat na délku lodě a její optimální rychlost.

Bulbous bow in drydock.

zdroj obrázku – Wikipedie

Zdroje informací a další detaily:

Dlouho jsem hledal samotný překlad „bulbous bow“. Bylo mi jasné, že doslovný „baňatá příď“ asi nebude to pravé, že bude existovat odborný pojem. Ale jak ho najít? Nakonec pomohla náhoda, google mi předhodil odkaz na slovník na stránkách Ředitelství vodních cest ČR. Z něj tedy vím, že bulbous bow je hruškovitá příď a jako bonus, že v němčině je to Wulstbug.

Aktualizace 10. 2. 2019: zařazení do kategorie výběr z blogu. A opravený odkaz na stránky Ředitelství vodních cest ČR, původní doména www.ceskaplavba.cz je teď redirektor na podvodné weby.

12345
1404770460000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online