Wuwejův zápisník

Rychlý test společenských a politických teorií

14.06.2013 00:34, Wu | praktické | politika | sociologie | komentáře -

Po mnoha marných příspěvcích do diskuzí, po tisících přečtených komentářů a spoustě vyplýtvaného času jsem abstrahoval dvě zásadní otázky, které si pokládám pokaždé, když někdo prezentuje nějakou všeřešící hypotézu.

Není to nic světoborného a také nepochybuji o tom, že jsem zase vynalezl kolo - prostě se podívám na extrémy.

Je to, co teorie prezentuje, vhodné

  1. Pro každého? Může ji aplikovat kterýkoliv běžný člen společnosti? Chytrý, hloupý, krásný, ošklivý, bohatý, chudý, tlustý, tenký, vzdělaný i nevzdělaný? Nebo je třeba nějaké nadání, nějaká vlastnost či schopnost?
  2. Pro všechny? Co se stane, aplikují-li ji všichni členové společnosti? Bude společnost beze změny, nebo se zhroutí? Bude to mít dopad na kvalitu života? Bude teorie pořád k něčemu, nebo od určitého počtu přestane mít smysl, přestane fungovat?

Výsledkem jsou tedy čtyři kombinace, čtyři skupiny:

Rychlý test společenských a politických teorií

  • I. (jen určitý počet nadaných) - uvažuji o všemožných multilevel marketingových letadlech. Aby člověk uspěl, musí mít určité schopnosti (výřečnost, přesvědčivost, vlezlost) a zároveň jich z principu může být jen malý počet, jinak by jaksi neměli na kom vydělávat.
  • II. (jen určitý počet) - často skloňované téma existence na dávkách a příspěvcích. Nepracovat nevyžaduje žádné velké schopnosti, může tak dělat každý. Ale kdyby to dělalo množství větší než malé, začal by vysychat zdroj prostředků a pokud by to zkusili všichni, nedostal by nikdo nic.
  • III. (všichni) - co třeba demokracie? Na vládě se může podílet každý, každý volí podle svého rozumu a založení. A když volí všichni, je to jedině dobře.
  • IV. (všichni nadaní) - tady přemýšlím o podnikání. Několikrát jsem se dočetl prohlášení, že každý může podnikat, každý si může vydělat, uplatnit se a prosadit se na trhu. Jenže obávám se, že k tomu jsou potřeba nemalé schopnosti. Od disciplíny, schopnosti organizovat si práci, komunikovat se zákazníky až po vytváření rezerv a schopnost snášet nejistotu. Tedy není to pro každého. Ale když budou podnikat všichni kdo na to mají, společnosti se nic nestane.

Test je to průzračný, hypotézy pěkně rozdělí - horší je, že si tak úplně nejsem jistý interpretací. K čemu mi to vlastně je?

Jistě, dokážu díky tomu rozkrýt nekonzistenci hlasatele dané myšlenky - pokud tvrdí, že „každý může“, a já úvahou nad extrémy vidím, že ani zdaleka nestačí jen chtít, a že kdy to udělají všichni, přestane to fungovat, můžu brát hypotézu s rezervou. Nebo jejího autora. Nebo obojí.

Ale co dál? Vyplývá něco užitečného z příslušnosti do té které skupiny? Je nějaká spíše špatná, nebo jsou potřeba všechny? Co si o tom myslíte?

12345
1371162840000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online