Wuwejův zápisník

Anna Strunecká, Jiří Patočka: Doba jedová

02.10.2012 01:04, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Anna Strunecká, Jiří Patočka: Doba jedováNázev knihy je parafráze na slovní spojení „doba ledová“ a je mrazivě výstižné. Člověk sám sebe obklopuje nově vytvářenými látkami a materiály, vylepšuje potraviny, nalézá nová léčiva, zlepšuje kosmetické prostředky... Tohle všechno má ale i svou odvrácenou stránku - kontaminaci prostředí odpadem, problematické či toxické příměsi, nekomunikované negativní důsledky nebo vedlejší účinky léčiv, dalo by se pokračovat ještě dlouho.

V této knížce čtenářům předkládáme čtení o historii vzniku některých mýtů o užitečnosti látek, kterým bychom se měli důsledně vyhýbat. Poukážeme i na způsoby, jak se můžeme bránit toxickým látkám, kterými je zahlcováno životní prostředí, potraviny, nápoje, kosmetika, naše tělo i domácnost.“ (Str. 8)

Přehled obsahu:

  • Co se přidává do vody a potravin (floridy, hliník, aspartam, glutamát, margaríny, cholesterol, melamin, energetické nápoje, nikotin, muškátový oříšek, Éčka, ...)
  • Vitaminy (DDD, antioxidanty, vitamin C, málo známé vitaminy skupiny B, vitamin D, ...)
  • Rizika očkování
  • Kosmetika (hliník v deodorantech, rtuť z amalgamu, botulotoxin, vliv podprsenky na zdraví ženy, ...)
  • Domácnost (rizika nádobí, mikrovlnné trouby, pružinové matrace, kůra citrusových plodů, ...)
  • Toxiny v životním prostředí (dioxin, bisfenoly, rtuť, hliník, GMO, ...)
  • Hormony (oxytocin, melatonin, ženské pohlavní hormony, ...)

Oba autoři jsou Prof., RNDr. a CSc.; Anna Strunecká se zabývá fyziologií a neurologií, Jiří Patočka je toxikolog, což by mělo zaručovat jednak znalost problematiky, jednak zběhlost ve vědecké metodě. A myslím že ano, do citovaných vědeckých článků a abstraktů jsem se sice nepouštěl, ale přístup je poctivý; u kontroverzních témat uvádí nejednoznačnost výsledků studií, procházejí metaanalýzy, citují a kontrolují. Výsledkem je opravdu vyčerpávající a užitečný přehled rizik, číhajících všude kolem nás.

Samozřejmě, pokud se trochu zajímáte o zdraví, bio a alternativy, málokteré téma pro vás bude překvapení. Budete si pamatovat melaminou aféru, o rizicích očkování jste jistě dlouho přemýšleli, stejně jako jestli vám neškodí amalgám a tak by se dalo pokračovat. Ale i vám jistě přinesou větší detaily. Pro mě bylo velké překvapení shrnutí biologické aktivity hliníku v kombinaci s fluorem - fluoridy za přítomnosti iontů hliníku tvoří fluorohlinitanové komplexy, které dokáží aktivovat buněčné hormonální receptory a tím narušovat jejich funkce, způsobovat podprahové patologické změny. A originální myšlenka, že by matrace s kovovými pružinami mohly fungovat jako antény na elektromagnetické záření.

U přídavků do potravin jsem měl pocit, jako by moc nesouvisely, pokaždé to byl jiný důvod a jiná důležitost. Když ale jsem přemýšlel, jak je seřadit jinak nebo jak vybrat to, o čem psát, na nic lepšího jsem nepřišel - téma je prostě takové, rozprostřené od zdravotnictví přes zkrášlování po odpady. Závěrečná shrnutí za každou kapitolou jsou v kontrastu s hutným textem, vedle něj vypadají až banálně. To jsou ale samozřejmě jen nepatrné výtky, knihu rozhodně doporučuji.

nakladatelství Stanislav Juhaňák - Triton, Praha 2011, ISBN 978-80-7387-469-8, cena 279 Kč

12345
1349132640000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online