Wuwejův zápisník

Kam od Fedory?

15.08.2012 00:45, Wu | počítače | komentáře -

Logo Tux - authors Larry Ewing, Simon Budig, Anja GerwinskiTrvalo mi dva roky, než jsem přišel na to, že mi vlastně Fedora nevyhovuje.

Jsa magnet na problémy, vychytávám s každou instalací to nejhorší; už si ani nepamatuji, kdy naposledy proběhla bez problémů a zvládl jsem systém uvést do použitelného stavu za méně než dva dny. Trávit noci hledáním řešení problémů je sice intelektuálně vzrušující, ale životně poněkud ubíjející a dělat to každý půlrok (pokud bych chtěl být in), nebo nejpozději každý rok (protože pak už nebudou bezpečnostní aktualizace) je investice větší než bych chtěl.

Rychlou adaptaci novinek, i přes řekněme nevyzrálost produktů, nakonec nechci ani u browserů (jak jsem popsal v postesknutí nad rozhraním a v návodu k znormálnění Firefoxu)

Zkrátka, rozhodl jsem se, že přístí reinstalace bude náročná naposledy a přejdu při ní na nějakou dlouhodobě podporovanou distribuci. Očekávám, že systém jednou nakonfiguruju, zprovozním, a několik let na něj kromě pravidleného patchování nebudu muset sáhnout. Co jsem se tak rozhlížel, v úvahu připadají

  • Debian stable - podpora tři roky; relativně velká změna, jiný balíčkovací systém, nejspíš i další odlišnosti
  • Ubuntu LTS - podpora pět let; srovnatelně velká změna - jiný balíčkovací systém, nejspíš i další odlišnosti
  • CentOS - podpora sedm let; předpokládám, že to bude změna jen malá - CentOS je založený na RHEL, který vychází z Fedory

Používám nativní drivery od nVidie, XFCE, originální javu od Oracle, síťovou tiskárnu Brother, scanner - ale tak nějak předpokládám, že to, co jsem rozchodil v Fedoře, je rozchoditelné kdekoliv jinde.

Zatím se přikláním k CentOSu, ale rád bych si nechal poradit a proto se linux pozitivních čtenářů ptám - jakou stabilní distribuci byste mi poradili?

12345
1344984300000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online