Člověk má tendenci držet se zaběhnutých stereotypů, i když ho k nim nic ani nikdo nenutí. Lidová moudrost říká, že „zvyk je železná košile“ a má pravdu. Přitom stačí maličkost, zastavit se, podívat se na svoji činnost a odstranit to, co nám vadí.
Pár příkladů:
- Náhradní inkoustové náplně do pera jsem měl, spolu s jinými náhradními věcmi, ve spodním šuplíku u stolu. Ten je teď zahrazený nábytkem, takže otevřít ho znamená menší rozcvičku. Trvalo mi několik měsíců, než jsem si uvědomil, že „tam to má určené místo“ jaksi nepřeváží nechuť do šuplíku se dobývat. Přesun na dostupné místo práci značně ulehčil.
- Nebo výměna baterií ve všemožných spotřebičích. Vesměs je to na šroubky, šroubováky jsou ve skříni v chodbě. Taková dálka! Ale že bych si mohl šroubovák nechat v psacím stole, na to jsem přicházel více než rok.
- Koš na odpadky u psacího stolu je také praktická věc, není-liž pravda?
- U bot byly tak dlouhé tkaničky, že jsem na standardní kličce vázal ještě jednu. Zdržuje to, špatně se rozvazuje a nedrží. Ale rozhoupat se ke koupení kratších a přešněrování...
Z toho už se dá vyvodit postup, jak na to, jak si ulehčit práci:
Nejdůležitější je dávat pozor na své pocity a včas si uvědomit, co mi vadí, při čem pociťuji nechuť, proč něco odkládám. Všimnout si toho dříve, než to zvyk nebo zavedená pravidla zadupou pod koberec. Zbytek už je hračka.
Podívat se na věc zvenčí, očima nezávislého pozorovatele. Odpovědět si na otázky
- Jak často se tohle děje? (Náplně mi dojdou jednou za čtrnáct dní.)
- Jak se situace řeší? (Odnosím nábytek, otevřu šuplík, vyndám náplně, nanosím nábytek zpátky.)
- Co přesně mi na tom vadí? (To otravné přenášení nábytku!)
- Kdo pravidlo stanovil a proč? (Do toho šuplíku jsem je dal já. Protože tam bylo místo, tehdy byl šuplík volný a jsou tam i další náhradní věci.)
- Jak to vylepšit? (Přehodit do jiného šuplíku.)
- Jaké to bude mít důsledky, je to vážné porušení pravidla? (Žádné, rozmístění nemá žádnou hlubší příčinu.)
Porovnat přínos ulehčení práce s důsledky porušení pravidel a rozhodnout se, co s tím. (Provedení změny netřeba popisovat.)
A pak už zbývá jen si při každém provedení ulehčené práce vzpomenout jaké to bylo dřív a že teď se vlastně změnila v potěšující a příjemnou záležitost.
Aktualizace 11. 3. 2019: ačkoliv výše uvedený postup působí trochu škrobeně a dost možná se to bez určitého počátečního „vhledu“ neobejde, stejně mluví o něčem podstatném. O neustálé pozornosti k sobě i ke svému okolí, o zlepšování prostředí.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.