Wuwejův zápisník

Pravá nebo levá?

20.11.2011 01:45, Wu | praktické | komentáře -

Spousta dětí si plete levou a pravou stranu. Pak se to jakž takž naučí a po zbytek života zápasí s tím, že sice myslí správnou stranu a koukají jejím směrem, ale ústa říkají tu druhou. Při navigaci řidiče je to trochu matoucí, ale jinak se s tím žít dá.

Je tu ale řada věcí, které existují v pravé a levé verzi, a které je více než vhodné označovat správně.

Pro začátek ještě něco neškodného a ryze akademického, jen na rozcvičení - pravé a levé přítoky řeky. Pamatuji si, jak jsem se to někdy v páté třídě učil. Stoupnete si na kopec, odkud řeka teče, díváte se po proudu a napravo jsou pravé přítoky, nalevo levé. Jednoduché; koukáte po vodě a zbytek už je jasný. Když to abstrahujeme na princip, potřebujeme pozorovatele (já) a směr pohledu (po proudu).

Co zrcátko u auta, které objednáváte v autoservisu? Vyjasníte si typ vozu, barvy a pak přijde klíčová otázka - pravé nebo levé? Tohle pomotat, to už se dá vyjádřit v penězích. Pozorovatel jsem já; ale koukám se zepředu na stojící auto, nebo sedím za volantem? Víte to? Já vlastně ne, nakonec jsem řekl „levé z pohledu řidiče“ a v servisu si s tím poradili.

Dobře, místo řidiče je mnohem důležitější než kdejaký kolemjdoucí, takže předpokládám, že se to bere z jeho pohledu. Ale mám tu ještě lepší záležitost - dveře a zárubně. Pozorovatel jsem já, stojím u dveří, na jedné straně klika, na druhé panty. Která strana je důležitější, která se počítá - ta, při níž otevírám dveře od sebe, nebo k sobě? Opravdu netuším, řeším náčrtkem, protože kupovat jiné dveře nebo vybourávat zárubně také není nic levného.

(Ale na internetu se to najít dá - levé dveře mají panty vlevo ode mě, já stojím proti dveřím a otevírám je k sobě).

A na závěr zuby. Vzpomínáte na ten díl Mr. Beana, kdy nejdřív uspí zubaře a pak si odvrtá zub? A pak zjistí, že rentgenový snímek se dá překlopit horizontálně, odvrtá druhou stranu, pak objeví překlápění vertikální a pro jistotu si odvrtá i oba zuby nahoře? Když zubař řekne čtyřka vlevo dole, je to z jeho pohledu, nebo z pohledu mého?

Wikiskripta popisují Vzorec chrupu slovy „pořadí zubů při pohledu do úst“, což by naznačovalo pravou a levou stranu podle lékaře, nikoliv pacienta, ale v téže kapitole se uvádí „označení pravé a levé strany se řídí pravou a levou stranou pacienta“. Obě tvrzení jsou poněkud v rozporu, proto jsem hledal dál. Dentální kříž v popisu z Wikipedie směr pohledu neuvádí, a tak jsem se zeptal zubařky, jestli „čtyřka vlevo dole“ je z mého pohledu, nebo z jejího. Z mého. Prý se na to ptají lidi hodně; je to stejně jako třeba když mluvíme o levé ruce, také se myslí pacientova, ale u zubů nám to tak samozřejmé nepřipadá.

12345
1321749900000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online