Wuwejův zápisník

Readability - fantastický bookmarklet pro lepší čitelnost webu

22.03.2010 22:03, Wu | počítače | komentáře -

Na stránkách Mít vše hotovo vyšel Workaholicův článek o doplňku TidyRead pro Firefox. Doplněk mě příliš neoslovil, ale podíval jsem se ještě do diskuze. Někdo tam přihodil odkaz na bookmarklet Readability, tak jsem ho jen tak letmo zkusil - a je to naprostá bomba!

Ve formuláři si vyberete, jaké zobrazení se se vám nejvíc líbí - styl (noviny, román, eBook, inverzní - bílé na černém), velikost písma a šířku okraje. Automaticky se podle toho připravuje bookmarklet skrytý pod tlačítkem READABILITY a když jste spokojeni, prostě jej přetáhnete do záložek.

(O bookmarkletech jsem tu už psal.)

Použití je jednoduché - přijdete na nějaký obtížně čitelný web, třeba Enimena (MV, díky za tip):

Enimenův pekelný design

A kliknete na záložku s Readability. Kouzlo!

Readable Enimen

Díval jsem se, jak to funguje; ze serveru lab.arc90.com použije podstatně větší javascript a CSS, připojí je k dokumentu a spustí úpravu. Teoreticky to může jednou být problém, protože server nemusí zvládat rostoucí provoz. Ale asi bude snadné udělat z toho plugin pro Firefox nebo skript načítat z lokálního disku.

Aktualizace 27.10.2010: asi to opravdu snadné bylo, protože Baris Derin uvažovaný plugin pro Firefox vytvořil - Readability, momentálně ve verzi 1.2. Dozvěděl jsem se o něm od Martina v diskuzi u Yuhůa.

12345
1269291780000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online