Kniha chce být průvodcem po necelé desítce světových názorů, a přestože autor zastává světonázor teistický, podařilo se mu po většinu doby udržet dostatečnou míru nezávislosti a snahy o objektivitu - takže jeho dílo skutečně může jako průvodce dobře posloužit.
Než si řekneme o zpracovávaných světonázorech, měli bychom probrat, co pod nimi autor rozumí. Str. 16: „Světový názor je soubor předpokladů (či domněnek), které si vytváříme (vědomě či podvědomě) o povaze světa.“ To je ale hodně abstraktní definice, proto James W. Sire nabízí další pohled (tamtéž). Světonázor je souhrn nejzákladnějších odpovědí na těchto sedm otázek:
Popsáno je zde šest až devět světonázorů (to není chyták; záleží jestli bereme nihilismus jako světonázor, jestli rozlišujeme ateistický a teistický existencialismus atd.). Každopádně kapitol je sedm:
Celá koncepce je podařená, kapitoly zároveň sledují i vývoj v čase a ukazují, jak jednotlivé světonázory přicházely na scénu jako reakce na nové objevy, jaké měly nedostatky a jaké jsou na ně odpovědi.
Zatímco v teismu má bůh všechno pevně v rukách a je neustále přítomný, je osobní a prozíravý, v deismu už všudypřítomný není, svět pouze stvořil a nechal svému osudu, nestará se o něj. Naturalismus se již bez Boha obejde úplně, primární je hmota, vesmír je uzavřený systém a člověk je složitý „stroj“. Dovedením naturalistických problémů do extrému se objevuje nihilismus. Je-li všechno stroj, pak jsme plně determinovaní a svoboda nebo volba neexistují. Stejně tak má problémy etika nebo gnozeologie, vše ztrácí smysl. Odpovědí na nihilismus je existencialismus. Jeho ateistická verze uznává, že vesmír se skládá z hmoty, ale člověk skutečnost vidí ve svou podobách, subjektivní a objektivní. Z toho vycházejí další důsledky a definice, hodnoty vytváří člověk, je svobodný apod.
Dosavadní světonázory mají všechny nějaké háčky a problémy, proto se objevují snahy přijmout východní panteistický monismus. V něm spousta problémů vůbec neexistuje nebo nedává smysl, zato se objevují jiné nepřekonatelné komplikace. Cykličnost času, karma, átman a brahma jsou západnímu myšlení cizí. Poslední světonázor, jehož vznik autor sledoval průběžně, a jehož popis kompletně přepracoval, klade ohromný důraz na člověka a jeho já. On je bohem.
Snad až na popis New Age, který je poněkud roztříštěný (stejně jako celé hnutí), jsou všechny kapitoly srozumitelné a čtou se dobře. Knihu uzavírá shrnutí, v němž autor dochází k závěru, že jediný bezrozporný a uspokojivý světonázor je křesťanský teismus. To je odvážné tvrzení, tady je rozporů a argumentů celá hromada (mrkněte na Bůh jako psychický virus), ale selektivní slepota je u teistů normální. Každopádně autor se svůj pohled na věc nesnaží povýšit na univerzální pravdu.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.