Wuwejův zápisník

Je sociální totéž co socialistický, resp. je sociální demokrat totéž co socialista?

23.08.2009 22:17, Wu | politika | komentáře -

Právo 6.6.2009 cituje expremiéra Topolánka: „Já jsem netušil, že evropské volby jsou natolik důležité, že stojí socialistům za to, aby použili až takové poměrně směšné útoky a manipulace.“ Ale je to slyšet i u reportérů televize nebo v rádiu. Vždycky mi to znělo nepatřičně, navozovalo to Československou socialistickou republiku, ale nikdy jsem se nerozhoupal prozkoumat definice. Až teď. Slovník cizích slov (nakl. Dialog, 2002) říká:

  • sociální = týkající se společnosti, zejm. její péče o společensky a ekonomicky slabší vrstvy.
  • socialistický tu není, ale socialismus = totalitní politický režim jedné strany a ekonomický centrálně řízený systém založený na zespolečenštěném vlastnictví

Definice není ani zdaleka dostatečná, když ji srovnám s Wikipedií, je významů slova „sociální“ podstatně víc. Tady to ale nevadí, protože „sociální demokracie“ určitě ve svém názvu odkazuje právě na „týkající se společnosti, zejm. její péče o společensky a ekonomicky slabší vrstvy“. Slovníky mi nepomohly, musím na to jinudy.

Je slovo socialista odvozené od socialismu, nebo od sociálnosti? Podle obsáhlých hesel na Wikipedii je to takto: sociální -> socialistický -> socialismus, a ČSSR je samozřejmě ještě pozdějšího data. Levicově orientované strany a sdružení se mezinárodně organizovaly už poloviny devatenáctého století (První internacionála 1865, Druhá internacionála 1889, Socialistická internacionála 1951).

Socialistická internacionála je dle Wikipediecelosvětová organizace sdružující sociálně demokratické strany a strany demokratického socialismu - definuje sociální demokracii jako ideální formu (liberální) demokracie, která je schopná řešit společenské problémy, které vytváří neregulovaný kapitalismus. (...) Původně byly členy sociálně demokratických stran jak demokratičtí socialisté, tak revoluční socialisté, např. Rosa Luxemburgová nebo Vladimir Lenin. Po první světové válce a Ruské revoluci je sociální demokracie spojena výlučně s ne-revolučním politickým směrem.

Česká strana sociálně demokratická je členem Socialistické internacionály a tudíž použití slova socialisté skutečně není nic negativního - jakkoliv tak kvůli připomínce ČSSR zní. Dokonce je to i přesné, protože žádná jiná česká strana v socialistické internacionále není.

12345
1251058620000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online