Wuwejův zápisník

Koktejl ala krab

19.04.2008 19:33, Wu | labužník | komentáře -

Koupil jsem si salát, "Koktejl ala krab". Když už jsem do sebe půlku naházel, mrkl jsem na etiketu na složení - a sousto mi zhořklo. Podívejte se sami: dresing 42% (rostlinný olej, voda, cukr, zahušťovadlo E1414, E1450, E401, E412, ananasový sirup, sůl, regulátor kyselosti: kyselina octová, E575, kyselina jablečná, konzervanty: E211, E200, antioxidant E327, kyselina askorbová, kyselina citronová, hořčice) surimi 30% (rybí maso z treskovitých ryb 38%, stabilizátory: sorbitol, polyfosforečnan, voda, pšeničný škrob, rostlinný olej, cukr, sůl, sójová bílkovina, krabí aroma, látka zvýrazňující chuť glutaman sodný, barviva: E120, E160c), kukuřice, ananas 5%, pór, celer, okurky, ananasový sirup, okurkový nálev, látka zvýrazňující chuť E621, směs koření.

Pěkné, že? A co mě zaujalo, u některých látek, které stoprocentně mají svůj E-kód, bylo uvedené jejich složení (k. octová, askorbová, citronová). Proč asi? Možná aby těch éček nebylo moc. To mě ale nezastaví; provedu zpětný překlad a složky rozdělím do několika skupin:

 • přísady: cukr, sůl, směs koření, hořčice, rostlinný olej, voda, pšeničný škrob, sójová bílkovina
 • ovoce a zelenina: ananasový sirup, kukuřice, ananas, pór, celer, okurky, okurkový nálev
 • maso: rybí maso z treskovitých ryb, krabí aroma
 • éčka: E1414, E1450, E401, E412, E260, E575, E296, E211, E200, E327, E115, E129, E420, E452, E621, E120, E160c

Koktejl ala krab - obal

Sedmnáct registrovaných přísad, "éček", to už je spíš chemický výrobek, než potravina, co jsou zač a hlavně co dělají, jaká mají rizika:

 • E1414 acetát zesíťovaného škrobu - zahušťuje příliš tekuté potraviny; co se týče zdraví, nepodařilo se nic prokázat (vyjma zvětšení slepého střeva při velkých dávkách, což pravděpodobně souvisí s množstvím sacharidů).
 • E1450 sodná sůl oktenylsukcinátu škrobu (SSOS) - modifikovaný škrob, působící jako emulgátor, stabilizuje olejové emulze ve vodě. Žádné nežádoucí účinky nezjištěny.
 • E401 alginát sodný - emulgátor, želírovací látka, zahušťovadlo, stabilizátor. V malém množství nejsou známy nežádoucí účinky.
 • E412 guma guar - rozpustná vláknina, emulgátor, stabilizátor disperzí, zahušťovadlo. Získává se ze semen rostliny Cyamopsis tetragonolobus, pěstuje se v Indii, Pákistánu a USA. Při pokusech zvířata nijak nepoškozovala, velmi pravděpodobně bude neškodná i pro člověka.
 • Kyselina octová E260 - přirozená látka; konzervační účinky, v přiměřeném množství neškodná.
 • E575 glukonolakton - postupně se přeměňuje na kyselinu glukonovou, která potlačuje růst mikrobů a vylepšuje zabarvení, dále okyseluje. Žádné nežádoucí účinky nejsou známy, sama kyselina glukonová vzniká fermentací cukru dextrózy a v potravinách bývá i přirozeně.
 • kyselina jablečná E296 - přirozená látka; podle názvu se dá odhadnout, že je v jablkách (a dalším ovoci), ochucuje, okyseluje, zesiluje antioxidanty. Neškodná (pokud nejde o D- formu, u níž se neví - v těle se nezpracovává, vylučuje se močí).
 • E211 benzoan sodný - konzervant; dobře rozpustný ve vodě a aktivní v kyselém prostředí. Kyselina benzoová i její soli jsou i v přírodních potravinách, působí proti kvasinkám i bakteriím. Naprostá většina lidí snáší bez potíží, citliví jedinci mohou trpět svěděním, zhoršováním kopřivky a podobnými alergickými projevy.
 • E200 kyselina sorbová - brání růstu plísní, kvasinek i některých bakterií, vyskytuje se v mnoha rostlinách přirozeně, snadno se metabolizuje a považuje se za nejméně škodlivý konzervant.
 • Kyselina askorbová E115 - antioxidant, vitamín C, o jeho neškodnosti snad není pochyb.
 • Kyselina citronová E129 - přítomná v ovoci a zelenině, ale i součástí metabolismu; zabraňuje růstu bakterií, kvasinek a plísní, ochucuje, okyseluje. Bezpečná, problémy až při velkých množstvích (což se u kyselin dá čekat).
 • Sorbitol E420 - sladký cukerný alkohol, vyráběný z glukózy, přirozeně v ovoci a bobulovinách. Sladidlo, zvlhčovadlo, stabilizátor - zabraňuje reakcím iontů kovu s dalšími látkami a tím předchází ztrátě původní barvy a textury, srážení i žluknutí. Až na nadýmání a průjmy (ve velkých množstvích) je neškodný.
 • Polyfosforečnany E452 - vážou vodu v masitých výrobcích, brání reakcím kovů. Jako zdroj fosforu by v extrémních množstvích mohly narušit rovnováhu vápníku a fosforu, jinak neškodné.
 • Glutaman sodný E621: oblíbené zvýrazňovadlo chuti, je li přítomno, může se ušetřit na drahých surovinách (maso). A je také rizikové, může způsobit alergie, bolesti hlavy, tzv "syndrom čínské restaurace".
 • E120 košenila - kyselina karmínová, barvivo z hmyzu Dactylopius coccus (kaktusy v Peru, na Kanárských ostrovech). U citlivých osob alergické reakce, vyrážky, spojováno s dětskou hyperaktivitou.
 • E160c paprikový extrakt - různé karotenoidy z paprik, oranžové až jasně červené přírodní barvivo, nejsou známé žádné nežádoucí účinky.

(zdroj informací: VRBOVÁ, Tereza. Víme, co jíme? 1. vydání. Praha: EcoHouse, 2001. ISBN 80-238-7504-3.)

Když si to stručně zrekapituluji, kromě obligátního glutamanu, který je dnes už asi všude (a naštěstí mi potíže nedělá), neznámého aroma a trochy podezřelého barviva, jsou všechny ostatní ingredience neškodné. Sice je pro vyrobení salátu potřeba menší chemický závod, a mohli bychom samozřejmě diskutovat o sčítání účinků a nepřirozenosti takové stravy, ale celé dohromady to nejspíš bude daleko méně škodlivé než třeba šunka naložená v sanitru.

Závěr - není všechno tak hrozné, jak to vypadá, a ani sedmnáct "éček" nemusí být problém.

12345
1208626380000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online