Wuwejův zápisník

Lidská operační paměť

13.02.2008 17:20, Wu | duše | komentáře -

Rozdíl mezi pevným diskem a operační pamětí v počítači asi znáte, že? Na disku programy leží, v operační paměti běží. U člověka je to trochu podobné, tedy ne že by mozek běžel v paměti, ten běží pořád, ale má také dva druhy paměti. Paměť okamžitou a paměť dlouhodobou. Okamžitá je zajištěná obíháním vzruchů mezi neurony, trvá pár desítek vteřin až minut a dá se opakováním údajů prodloužit. Dlouhodobá může trvat celý život, ale nějakou dobu trvá, než k zapamatování dojde (kvůli tomu se také může objevit ztráta paměti při úrazech hlavy).

Obvykle je okamžitá paměť schopná pobrat kolem osmi údajů, takže většina lidí si dokáže telefonní číslo přečíst, otočit hlavu k telefonu a číslo z paměti vyťukat. Já mám bohužel tu smůlu, že udržím jednotek jenom pět. Sice občas říkám 5 bajtů, ale 5 jednotek je výstižnější, protože to může být i slovo, písmeno, souřadnice apod.

Nevýhoda je třeba právě to zadávání telefonního čísla, musím nadvakrát, a když nejsem dost rychlý, telefon to vzdá a první část čísla zahodí (nebo vytočí, to podle situace).

Ale má to i výhody! Jsem ideální soupeř do pexesa. Zapamatuji si dvě dvojice otočených obrázků - a pak už se jen přemazávají. Bez problému otočím třikrát tutéž kartu [úsměv]. A co vy?

12345
1202919600000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online