Wuwejův zápisník

O přístupném webu

26.06.2007 19:52, Wu | počítače | o blogu | komentáře -

Přístupný web je zaklínadlo každého profesionálního webdesignéra. Nebo by být mělo. A také je to věc, nad kterou každý programátor mávne rukou, nebo kterou odsunuje na okraj svého zájmu.

Stejně tak já; když jsem blog navrhoval a rozhodl se pro statickou, generovanou verzi s komentáři dodanými zvenku, přístupnost jsem příliš nebral v úvahu. Ano, je to v xhtml a design v css, takže v textu stránky neotravují zbytečné formátovací příkazy, existuje zjednodušená textová verze, dával jsem pozor na použití správných tagů pro nadpisy - ale nic z toho důsledně.

A pak jsem se dozvědel, jaké strasti a překážky přináší můj web uživateli, který používá počítač s hlasovým výstupem.

Takže jsem to předělal.

  • Z textové verze vyházel zbytečnosti a odkazy na kategorie dal pod článek.
  • Sjednotil pojmenování (komentáře / vstup do diskuze).
  • Budu pořádně zadávat alternativní texty k obrázkům a odkazům.
  • A nejviditelnější změna je opačné třídění komentářů, od nejnovějšího k nejstaršímu.

Více o zásadách přístupnosti najdete na http://pristupnost.nawebu.cz.

Jediné, co změnit nejde, aniž bych přešel na jiný systém blogu, je zobrazování počtu komentářů na úvodní stránce, je vygenerovaná a nemění se. Proto se také do komentářů přechází odkazem a nediskutuje se přímo u článku. Místo toho můžete použít přehled posledních komentářů.

Když už jsme u té přístupnosti, nedávno jsem se dočetl o bezbariérových smajlících. Vymyslely je Sajuri s Teke, napsal o nich Aleko a Skip. Jde o to, že klasické smajlíky počítač obvykle považuje za interpunkci a čte jejich pravý význam (dvojtečka-pomlčka-závorka). Což je nepoužitelné a také nepoužívané. Bezbariérový smajlík je vypsaný slovem, třeba v závorce. Moc práce to není a nevidomým to pomůže. Zkusme [úsměv s mrknutím].

Aktualizace 5.8.2007: Úsměv - společnost přátel bezbariérových smajlíků - najdete zde. Založil ji Aleko a i vy se můžete stát jejím členem. Jak na to?

12345
1182880320000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online