Přístupný web je zaklínadlo každého profesionálního webdesignéra. Nebo by být mělo. A také je to věc, nad kterou každý programátor mávne rukou, nebo kterou odsunuje na okraj svého zájmu.
Stejně tak já; když jsem blog navrhoval a rozhodl se pro statickou, generovanou verzi s komentáři dodanými zvenku, přístupnost jsem příliš nebral v úvahu. Ano, je to v xhtml a design v css, takže v textu stránky neotravují zbytečné formátovací příkazy, existuje zjednodušená textová verze, dával jsem pozor na použití správných tagů pro nadpisy - ale nic z toho důsledně.
A pak jsem se dozvědel, jaké strasti a překážky přináší můj web uživateli, který používá počítač s hlasovým výstupem.
Takže jsem to předělal.
Více o zásadách přístupnosti najdete na http://pristupnost.nawebu.cz.
Jediné, co změnit nejde, aniž bych přešel na jiný systém blogu, je zobrazování počtu komentářů na úvodní stránce, je vygenerovaná a nemění se. Proto se také do komentářů přechází odkazem a nediskutuje se přímo u článku. Místo toho můžete použít přehled posledních komentářů.
Když už jsme u té přístupnosti, nedávno jsem se dočetl o bezbariérových smajlících. Vymyslely je Sajuri s Teke, napsal o nich Aleko a Skip. Jde o to, že klasické smajlíky počítač obvykle považuje za interpunkci a čte jejich pravý význam (dvojtečka-pomlčka-závorka). Což je nepoužitelné a také nepoužívané. Bezbariérový smajlík je vypsaný slovem, třeba v závorce. Moc práce to není a nevidomým to pomůže. Zkusme [úsměv s mrknutím].
Aktualizace 5.8.2007: Úsměv - společnost přátel bezbariérových smajlíků - najdete zde. Založil ji Aleko a i vy se můžete stát jejím členem. Jak na to?
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.