Wuwejův zápisník

kolektiv autorů: Největší Čech

17.09.2006 13:05, Wu | knihy | komentáře -

Největší ČechKdyž probíhala anketa o největšího Čecha, moc se mi to nelíbilo, připadalo mi to tak nějak potupné, přebírat, hodnotit a srovnávat nesrovnatelné osobnosti. Každá ze známých postav měla jiné podmínky, zabývala se jinými věcmi, jak jen je chceme měřit stejným metrem? A co ti ostatní, méně známí nebo úplně neznámí... Znáte Jakuba Hrona Metánovského? Zajímavý podivín, na rozdíl od Cimrmana reálný, ale nominace se nedočkal.

Nu, s odstupem času - ačkoliv se můj názor na anketu nezměnil - uznávám, že nějaká pozitiva to mělo. Do obecného povědomí se dostala spousta Čechů, kteří ovlivnili svět, na které můžeme být hrdí.

Kniha je soubor sta medailonků „nejvýznamnějších osobností Čech, Moravy a Slezska“. Jednu stránku tvoří ilustrace, rytina, obraz nebo fotografie popisovaného člověka, následují tři s jeho charakteristikou, významem a životními událostmi. Jejich přehled a tedy i obsah knihy najdete na stránkách projektu.

Výběr osobností je dobrý, jsou tam politici, králové, umělci i vědci. Jen ti sportovci, to je bída. Neřeknu Zátopek, Čáslavská nebo Šebrle. Ale Baroš nebo Nedvěd? Ani sloh plný básnických výrazů („připomíná dravce, jenž nemá se svou kořistí slitování“ str. 27, „brazilsky se mazlil s míčem“ str. 29, „má v sobě kus básníka, kanonýra i dirigenta“ str. 271) to nezachrání.

Jako přehled je to celkem pěkné, ale co se můžeme dozvědět na třech stránkách? Za 490,-, no, nevím, nevím...

12345
1158491100000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online