Wuwejův zápisník

jak jsem dělal Script-fu (zmenšení obrázku)

19.09.2006 19:59, Wu | počítače | komentáře -

U každé přečtené knihy oscanuju obálku, abych měl na blogu ilustraci. Jak si můžete všimnout, velikost obrázku je nejvýše 200 px, proto získaný obrázek musím z jeho 300 DPI zmenšit. Někde jsem četl, že optimální zmenšování se dělá postupně, vždycky se o trochu zmenší a doostří. Tím se zachová vyšší ostrost než při jednokrokovém zmenšení na cílovou velikost. Nevím, jestli je to pravda, ale zjišťovat se mi to nechtělo, každopádně příprava jednoho obrázku zahrnuje scanování, oříznutí, zmenšení na výšku 1600 px, zaostření na ostrost 40, zmenšení na výšku 800 px, zaostření na 30, zmenšení na výšku 400 px, zaostření na 20, zmenšení na výšku 200 px a zaostření na 15. Docela otravné, že? Já jsem to takhle vydržel dělat několik let, ale v poslední době už mě to nějak nebaví, nebo co.

Takže jsem se pustil do script-fu. To není bojové umění, to je něco horšího, je to skriptovací jazyk, implementovaný v grafickém editoru GIMP. V českém úvodu do syntaxe (článek na root.cz) přirovnávají ladění script-fu programu ke šťouchání tupou vidličkou do oka. Myslím, že se pletou. Je to ještě horší.

Jazyk založený na LISPu je pro javistu peklo. Všechno je v závorkách a používá se polská notace - nejdříve se píše funkce nebo operátor a pak parametry, např. násobení dvou čísel se zapíše takto: (* 5 5). Najít chybu při nejasných chybových hláškách a opravit ji, to vyžaduje nebeskou trpělivost. Ono totiž když náhodou uděláte chybu v závorce a skript je neplatný, GIMP to při načtení zahlásí, ale soubor se skriptem zůstane zamčený, takže i když ho zkusíte upravit, nejde uložit. Musíte GIMP shodit, uložit soubor, GIMP nahodit a tak pořád dokola. Několik hodin trvalo, než jsem vychytal všechny závorky a dokázal správně zaregistrovat do menu svoji funkci. Která nedělala nic. Dalších několik hodin zabralo zmenšování a doostření, vytvoření lokální funkce už bylo rychlé. Takže kdyby snad někdo z vás potřeboval stejný skript, zde je ke stažení, nakopírujte jej k ostatním skriptům. Ve Windows je to "C:\Program Files\GIMP-2.2\share\gimp\2.0\scripts" (bude dostupný všem uživatelům), popř. do "c:\Documents and Settings\[méno vašeho účtu]\.gimp-2.2\scripts" (bude dostupný jen vám). Po spuštění se zaregistruje do menu "Script-Fu" u obrázku, do složky "Wu", pod jménem "script-fu-wu-resize-book". Odzkoušeno v GIMPu 2.2.7.

P.S. poměr stran obrázku by se měl asi spočítat jen jednou, na začátku, a pak už jen používat, taky by se z poměru dalo určit, jak je kniha orientovaná a podle toho zmenšovat šířku nebo výšku... ale takhle to taky funguje a znovu to rozvrtat si netroufám. Zatím.

12345
1158688740000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online