Wuwejův zápisník

Hudební záhady a kvízové otázky

24.06.2006 11:33, Wu | výzkumy | hudba | komentáře -

Občas zaslechnu v rádiu písničku se skvělými slovy nebo melodií, ale nedozvím se ani její jméno, ani interpreta. Moderátoři jsou nedůslední. Buď tu informaci neřeknou vůbec, nebo ji řeknou před písničkou, ale na konci skoro nikdy. V tu chvíli začínám pátrat. Je to těžké, protože během písničky se na zapamatování slov nesoustředím - pátrám často podle zoufalých útržků. Zazpívat někomu melodii taky nepřipadá v úvahu, ze dvou důvodů. Za prvé - neumím zpívat. A za druhé - neumím zpívat. Teoreticky jde o jednu vadu, ale považoval jsem ji za tak významnou, že jsem ji uvedl hned dvakrát (první kvízová otázka, kdo mě inspiroval k této formulaci?).

Kdysi dávno, ještě na střední škole, jsem zaslechl působivou písničku o životě na koleji a utkvěla mi věta "tenkrát ještě holkám rostly vlasy". Pátral jsem dost dlouho; asi po roce mě zachránil moderátor - na konci řekl jméno písničky i jejího autora. Tady přichází druhá kvízová otázka - jak se jmenuje písnička a kdo ji zpívá?

O pár let později jsem narazil na další vynikající skladbu. Melodií a slovy si mě získala, v paměti jsem ale podržel jen "Jestli to půjde, nebudem se bát" nebo "noci stále končí, neúplatní ptáci jsou". Ptal jsem se kolegů, ptal jsem se známých, ptal jsem se Internetu, marně. Teprve před asi dvěma lety nějaký dobrodinec dal na Internet slova a já se tak cíle dopátral. Takže tohle je jen otázka praktická - jméno a autor/interpret?

A teď už jsem v pátrání zase. Pěkná písnička od Neckáře, slova. O tom, jak od malička je všechno poprvé, na konci údiv, proč člověk, když konečně všechno pochopil, musí odejít („proč dáváte mi ty svíčky k posteli“) a konstatování, že co je poprvé, je zároveň i naposled. Moderátorka dokonce na konci řekla, že „nám zpíval Vašek Neckář“. No, jeho hlas je těžké nepoznat... ale co zpíval, to ne... Hledal jsem všude možně, prohlédl online seznamy slov Neckářových písní, na online obchodech si zobrazil všechna alba (a že jich je) a poslouchal ukázky, marně. Takže tohle není kvízová otázka, ale otázka pátrací - neznáte někdo tuhle písničku a nevíte jak se jmenuje? Podotýkám, že to není ani "Jedenkrát" ani "Všechno je jenom jednou".

12345
1151141580000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online