V knížce Zvířata, která změnila člověka je v kapitole o skotu jen tak mimochodem zmíněna následující věta: "každá část těla poražené krávy je nějakým způsobem hospodářsky využita. Krev směřuje do oceláren a na stavbu silnic." (str. 111). Koukal jsem na to jak blázen.
Do oceláren? Ze semináře o historii chemie si pamatuju, že je spousta na první pohled nesmyslných postupů a teprve po podrobném rozboru se ukázal pravdivý základ. Třeba kalení oceli v oslí moči. Vypadá to jako hloupost, ale jen do té doby než přijdeme na to, že moč obsahuje hodně sloučenin dusíku, které při styku s rozpáleným železem vedou ke vzniku velmi tvrdých nitridů železa.
Jenže ze seminářů průmyslové chemie si nepamatuju ani nejmenší zmínku o použití hovězí krve v ocelárnách. Taky mi připadalo divné, v dnešní době specializovaných přísad a chemikálií, používat krev. Na druhou stranu, co s ní? To jsem ale odbočil. Připusťme tedy, že v krvi je nějaká vhodná přísada, krev má celkem konstantní složení, takže je zajištěna i opakovatelnost, a dá se s ní ocel kalit (stejně je to divné :)).
Ale co ty stavby silnic? Fakt si neumím představit, k čemu by tam sloužila. Ve středověkém stavebnictví se krví občas natíraly trámy (dodnes jich pár takových je na hradě Litice), ovšem dřevěný trám má k asfaltové silnici trochu daleko.
Takže záhada zůstává pořád otevřená. Nevíte o tom někdo něco?
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.