Wuwejův zápisník

Jak jsem si nezahrál Settlers IV

01.01.2006 09:48, Wu | počítače | komentáře -

Tuhle jsem si v hypermarketu koupil The Settlers IV Gold Edition, vydanou game4u. Kompletně v češtině, 199,-, tři hry v jedné - Settlers IV, dodatečné mise a datadisk Trójané a elixír moci. Hned jsem to nainstaloval, spustil a spatřil "fatal error: Exception 0xc0000094 at ...". Pěkné uvítání, jen co je pravda. Naštěstí pomohlo nastavit režim kompatibility s Windows 95 (na exe souboru se ve vlastnostech, na kartě kompatibilita, zaškrtne volba "tento program spustit v režimu kompatibility s" a vybere Windows 95). Takže jsem hru znovu spustil, pokochal se intrem a v okamžiku, kdy se mělo objevit herní menu, padl můj mírně strnulý pohled na hlášku LCD displeje "Out of range". Jelikož to nebylo poprvé (už hra Harbinger z DVD Levelu 133 se chovala stejně), došlo mi, že chyba není ve programu, ale v mém systému.

Jal jsem se tedy pátrat internetem, co se asi monitoru nelíbí (no dobře, to je jasné, nelíbí se mu, že dostává data větší frekvencí než zvládá) a co s tím udělat. Našel jsem zajímavou radu, nastavit rozhraní DirectX tak, aby přepsalo frekvenci požadovanou programem na určenou hodnotu. Dělá se to v programu dxdiag, na kartě "Další nápověda", volba "Přepsat obnovovací frekvence". Nastavil jsem 60 (Hz), spustil hru a nestalo se samozřejmě nic. Pořád černé. Další moje kroky vedly do ovladače grafické karty (nVidia GF 6600). Nahodile jsem bloumal desítkami voleb, až jsem narazil na něco už podle jména podezřele souvisejícího s frekvencemi - "Display Mode Timing". Tam jsem si po instalaci zaškrtl volbu "Enable doublescan for lower resolution modes", mělo by to zlepšit vykreslování při nižším rozlišení, zejména her. Hned jsem to zrušil, uložil, spustil hru a ano, už to jelo.

Sláva! první tutorial mise mě seznámila s pohybem v herním světě a základy stavění, pokochal jsem se animovanými postavičkami svých osadníků a rozhodl se, že zbývajících cca jedenáct výukových misí nepotřebuju. Spustil jsem singleplayer, vybral si národ, obtížnost, spustil a co se nestalo? "Please insert The Settlers IV CD ...". No co, je to sice otravné, ale budiž. Vložil jsem CD, zkusil znova a opět nic. Hra byla na dvou CD, zkusil jsem tedy to druhé, se stejným výsledkem. Fakt divné. Co s tím?

Odhodlal jsem se k zoufalému kroku, stáhl NoCD crack pro hru, přikopíroval a spustil. Chování se nezměnilo... A víte co? Exe soubor byl úplně stejný jako ten původní. Pro jistotu jsem na nich spustil příkaz FC /B (binární porovnání obsahu souboru), který moje podezření potvrdil, soubory jsou stejné. Distribuce hry obsahuje NoCD verzi. Nakonec proč ne, jen mi trochu vadí, že CD požaduje. Pak mě napadlo, že by tedy mělo CD obsahovat nějakou ochranu proti kopírování, když je vyžadováno... Na to existuje takový pěkný program, jmenuje se ClonyXXL, píše o něm Petr Broža v knize "333 tipů a triků pro vypalování CD & DVD". Stáhl jsem program, otestoval obě CD a výsledek - negativní. Ochrana nejspíš žádná (program měl nějaké problémy s ASPI vrstvou, takže jsem nemohl otestovat povrch CD a špatné sektory, proto píšu "nejspíš"). Fakt bizarní stav. CD ochranu neobsahuje, program je NoCD verze a před spuštěním mise CD vyžaduje. Co byste tomu řekli? Zase mě to stálo dvě hodiny hledání a zkoušení.

Distributor hry na českém trhu je společnost Cenega, takže jsem se optal v jejich fóru, uvidím co se dozvím.

Pokračování příběhu:Jak jsem si konečně zahrál Settlers IV, ale radost z toho neměl.

12345
1136105280000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online