Wuwejův zápisník

Masaru Emoto: Skutečná síla vody

30.12.2005 08:53, Wu | knihy | komentáře -

Skutečná síla vody Voda je prazvláštní tekutina. Má jednu anomálii vedle druhé, v tuhém skupenství má větší objem než jako kapalina, největší hustotu má při 4 stupních Celsia, za běžné teploty je kapalná, ačkoliv podle analogie v periodické tabulce by měla být spíš plynná... Za většinu těchto vlastností mohou vodíkové můstky. Vodíkové můstky také způsobují, že voda má jistou velmi proměnlivou vnitřní strukturu (v průměru sedmičlenné asociáty molekul), a proto nelze vyloučit schonost nějakou informaci přenášet. Koneckonců, homeopatie je na tom založena.

Masaru Emoto své zkoumání založil na fotografiích krystalů vody. Vodu nakape na Petriho misky, zmrazí na -25 stupňů Celsia, po třech hodinách ji vyjme a při vyšší teplotě pozoruje pod mikroskopem. Jak zrnka ledu tají, vytvoří se na nich během několika minut krystal, který vyfotí. Voda z různých míst vytváří různé tvary, hezčí i ošklivější krystaly, nebo také vůbec žádné, z čehož autor usuzuje na kvalitu vody.

Nakonec proč ne, jinou cestou šli Andreas Wilkens, Michael Jacobi a Wolfram Schwenk, kteří nechávali vodu po zahuštění glycerinem kapat na tenkou vrstvu a fotografovali tvary vzniklých obrazců (vln, proudů) a také dosáhli zajímavých výsledků.

Emoto experimentoval dál, zkoušel vodu vystavit různým slovům, např. láska x nenávist, a opravdu, rozdíl byl viditelný. To jej vedlo k dalším pokusům s "informační" vodou, kterou nazval "hado" voda. Hado byla původně zkratka z "healing nad discovering ourselves", překládá se jako vlnění. Řekl bych, že autorovi také vyhovuje shoda s japonským slovem do (dó), což je tuším "cesta". Hado medicína využívá k léčbě specificky připravenou hado vodu.

Potud obsah knihy. Vzhledem k množství pokusů a univerzálnímu působení slov v různých jazycích mám tendenci myslet si, že by mohlo jít o vliv experimentátora, spíš než o "inteligenci" vody. Forma textu bohužel snižuje jeho důvěryhodnost. Na začátku píše, že ač nemá patřičné vzdělání, cestuje po světě a přednáší, popisuje kde všude byl a s kým se viděl; při pokusech o vysvětlení se ohání vibracemi, ať elementárních částic hmoty, molekul, orgánů, buněk, celé Země nebo směsi bylin ... tep srdce je taky vibrace. Při popisu léčby napíše "cítil jsem, že okolnosti jsou pochmurné, ale vzmáhal se můj bojovný duch". To je seriózní text? Stylem připomíná jinou knihu o vodě (Šokující pravda o vodě).

Knížka, ač tendenční, rozhodně za shlédnutí stojí, minimálně kvůli fotografiím (ukázky najdete např. kolem recenze na Osud.cz). Stránky Masaru Emota - www.masaru-emoto.net.

12345
1135929180000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online