Wuwejův zápisník

Ondřej Sekora / práce všeho druhu

22.12.2005 21:21, Wu | knihy | komentáře -

Ondřej Sekora / práce všeho druhu Tvůrce Ferdy Mravence, kreslíř a spisovatel Ondřej Sekora patří mezi klasiky české dětské literatury. Začínal jako novinář, karikaturista a sportovní redaktor v Lidových novinách, které patřily mezi nejvýznačnější české deníky první republiky. Dozajista byl inspirován i setkáními s bratry Čapkovými, Karlem Poláčkem nebo Jaromírem Johnem; každopádně jeho kresby, kreslené reportáže nebo humoristické seriály byly originální. V té době začínal také psát a vydávat příběhy nejznámějšího mravence s puntíkovaným šátkem kolem krku.

S příchodem okupace se jeho rodině vedlo špatně, manželka byla židovka a jako smíšená rodina byli samozřejmě perzekuováni, z novin musel odejít. Jen díky nakladateli Josefu Hokrovi, který mu vyplácel zálohy na poválečné (!) reedice knih o Ferdovi, se dokázali protlouci. Aby rodinu zachránil před deportací, nechal ženu i děti pokřtít; marně, žena skončila v Terezíně a Sekora v pracovních táborech. Po válce se celá rodina, ačkoliv už nic nebylo jako předtím, šťastně shledala.

Kreslíř pomáhal zakládat humoristický časopis Dikobraz, jako redaktor SNDK (Státní nakladatelství dětské knihy) se plně zapojil do práce na dětské literatuře. Kreslil, psal a zároveň děti vzdělával. Detailní znalost přírody, nejen hmyzu, ale i ptačí říše, je znát. Doba se podepsala na některých dílech, vydal i "agitky", ale lze mu to mít za zlé? Podle mě ne.

V obsáhlé monografii najdete dvě studie Sekorovy tvorby, vzpomínky jeho syna a spoustu ilustrací. Můžete vidět rozdíly mezi kresbami prvního vydání a vydání dalších, také se dozvíte, proč má Ferda čtyři končetiny a ne šest a spoustu dalších zajímavostí. Klíčové slovo - Levné knihy (Blanka Stehlíková, Věra Vařejková, Ondřej J. Sekora: Ondřej Sekora / práce všeho druhu. Osobnost a dílo.).

12345
1135282860000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online