Wuwejův zápisník

Průvodce hardwarem

13.11.2005 14:21, Wu | knihy | komentáře -

Průvodce hardwarem Kdybych si byl býval přečetl toto speciální vydání magazínu PC World hned jak jsem ho koupil, a ne až teď, nekoukal bych do ceníků HW komponent jako husa do flašky. Nu což, pozdě bycha honiti; i tak mělo čtení smysl. A mělo by i pro vás, jenže doporučovat vám přílohu časopisu někdy z jara 2004 mi připadá poněkud marné. Kde ho dnes seženete? Leda v knihovně.

Obsah je rozdělený do tří částí - "Stolní PC", "Mobilní PC" a "Technologie". Ta první, "Stolní PC", by mi byla nejužitečnější - probírá totiž vývoj procesorů, pamětí a grafických čipů. Všechny standardy, skrývající se zkratkami LGA775, PCIe, DDR2 aj., jsou zde vysvětlené. Navíc je podrobně rozebráno jádro procesorů Pentium 4 Prescott, jehož reprezentanta jsem také zakoupil.

Mobilní PC mě moc nebere, nemám rád notebooky, takže jsem to bral rychle, jen jedna kapitola mě zabrzdila - technologie baterií. Perfektní přehled všech používaných i vyvíjených zdrojů elektrické energie. Olověné, nikl-kadmiové, lithium-iontové, lithium-polymerové, zinko-vzduchové akumulátory, palivové články, tipy na skladování a péči, paměťový efekt, efekt líné baterie, opravdu zajímavé.

Poslední velká část, "Technologie", probírá způsoby záznamu informací. Najdeme tu modrý laser (Má menší vlnovou délku, proto zaznamenává menší pity a tím pádem dokáže vytvořit větší hustotu záznamu), holografii (Založena na interferenci dvou paprsků, jeden z nich osvítí předmět, pak interferuje s referenčním a výsledný paprsek se zachytí do citlivého materiálu. Osvícení referenčním světlem vyvolá původní obraz. Změnou úhlu, vlnové délky nebo fáze lze na stejné místo uložit více obrazů. Dosud se povedlo do materiálu o síle 1 cm zaznamenat až 10 000 obrazů.) a technologie budoucnosti - fascinující experimenty s paměťovými buňkami velikosti atomu, bio paměťmi v proteinech atd. Nebudu sem opisovat všechny zkratky, je jich spousta. Na závěr tedy jen poznámka, kdybyste čistě náhodou někdy někde tenhle časopis potkali, neváhejte a čtěte.

12345
1131888060000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online