Wuwejův zápisník

Média, manipulace a jiné radosti

08.09.2005 22:30, Wu | odkazy | média | komentáře -

Britské listy v poslední době uvedly několik extrémně zajímavých článků o médiích, manipulaci nebo konzumu, a proto jsem se rozhodl udělat jim trochu reklamu.

Když reklamu, tak začnu reklamou. Článek Všechno, o čem sníte... Bohumila Kartouse rozkrývá několik aktuálních reklam - na Mazdu 6, arašídovou telku a Eurotelku. Pardon, Eurotel.

K reklamní masáži se hodí článek Davida Formánka Konzumní strategie masírují společnost tak, aby samostatně uvažovala co nejméně

To nejlepší jsem si nechal na konec - Bohuslav Binka a jeho text "Ubráníme se? – pokus o stručnou typologii současné mediální manipulace". Perfektní popis několika způsobů, jakými se nás snaží média manipulovat (nesrozumitelností, emocemi a kontextem) a stručný návod jak manipulaci rozpoznat (analýza středního dosahu - určení aktorů, emočních slov na aktory vázaných, emocionality, fundametalističnosti, sofistikovanosti, východisek, logické konzistence a analytičnosti textu). Není to lehké čtení, ale stojí za námahu. Díl první, díl druhý, díl třetí.

12345
1126211400000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online