Inu, Wu, s tou wikipedií je to jak píšete. Tedy napůl jsem to myslel vážně, protože to není ideální zdroj informací (a pokud jde o české prostředí, tak bohužel nepomůže ani anglická), napůl jsem to myslel ze srandy.
Dále, pokud jde o kroniky, i když je to už tak trochu mimo rámec této diskuse, která by měla mít za cíl hlavně doplňování Vašeho kánonu literatury, tak myslím, že to je složitější. Pokud budete brát kroniky jako historické prameny, tak samozřejmě že jim nelze plně věřit, zejména ne Hájkovi, který ji napsal ne jako historiografické dílo, ale jako zábavné čtení. Nicméně i v kronikáři č. 1, tedy Kosmovi, jsou nepravdy (třeba Libuše). Nicméně je mu třeba přiznat, že on na rozdíl od Hájka netvrdí, že to je historický fakt, ale že to je známo z vyprávění starců. Jenomže ty kroniky právěmají nejen ten historiografický účel, ale i ten kulturní, který se stává součástí pozdějších literárních, výtvarných i hudebních děl. A kdybychom se rozhodli se všeho toho nepravdivého zbavit, byl by náš svět o dost chudší a šedivější - jen si vemte, co všechno by se muselo odstranit z výzdoby (nejen) Národního divadla, kolik dalších knih by nevzniklo a o kolik oper (a to mě opera vůbec nebaví) bychom byli chudší (třeba Fridrich Smetana aby se šel oběsit), kdybychom chtěli zapomenout na výmysly třeba Hájkovy nebo vyložené falsifikáty těch dvou holek, co spáchaly "Rukopisy" ... Takže, i když to nejsou historické pravdy, své místo v naší kultuře mají. (To že by se na tom neměl stavět dějepis a politika, to je věc druhá).
No a konečně - samozřejmě že družina Lva z Rožmitálu vyslaná Jiříkem z Poděbrad došla do Santiaga. A dokonce právě ještě dál - až na ten konec světa, tedy Finisterre. I když, po pravdě řečeno, zrovna to byl trochu jejich omyl, protože ve skutečnosti západní konec světa (tedy kontinentální Evropy) je kousek jinde:
http://popotope.blogspot.com/search/label/Z%20Čech%20až%20na%20konec%20světa
~