Už jsem dost dlouho mimo obor, ale něco snad zpaměti zvládnu.
Právě vzhledem k vibracím musí celý spoj držet co nejvíc fest. Kola vozů se chovají jako rota vojáků pochodujících po mostě, až na to, že neumí zrušit krok.
Jinak v potřebné míře pruží vše - štěrkové lože, pražce (i betonové jsou schopné nějakého pohybu), kolejnice (ta hlavně do délky), upevnění (svěrky, šrouby, podložky...) (svěrka je to ohnuté železo na fotce, klasické vypadají jako destička s otvory pro šrouby).
Tepelná roztažitelnost kolejnice se řeší dilatačními spárami po já už nevím jakých úsecích. U dráhy jsou na všechno tabulky, dnes možná i nějaké programy. A když je v létě moc horko, tak ta kolejnice horkem praskne. Zpravidla se jen nalomí, ale i tak je to průšvih. Aby se tomu drobátko předešlo, natírají se kolejnice bílou barvou.
(No to bylo něco, když jsme jeli na školení na sever Čech, my z jižní Moravy navlečení ve svetrech a oni tam natírali kolejnice nabílo. Pořád nemohli pochopit, čemu se smějeme, a mleli cosi o slunku. Další záchvat smíchu - nás bude někdo poučovat, co je to horko! Ale okoukli jsme to, nakonec oni to okopčili od Němců.)
Ta svěrka, co ji tak obdivuješ, má proti té klasické hlavní výhodu v tom, že se na její výrobu spotřebuje méně železa a myslím, že je univerzálnější. Svěrky jsou jinak stejně jako kolejnice tvaru T, S, R a další paskvily, vzájemně pasující stejně ochotně jako Windows s Linuxem.
Přemýšlím, kdy se začala používat. Ono je to ale v každém kraji jiné. Dráha má některé věci "federální", ale co správa trati, to vlastní "zákony".
Ta Tribunova "nekonečná" kolej se jmenuje bezstyková a značí to, že je bez styku (styku=dotyku dvou čelních ploch, jinak bez styku=bez sexu je samozřejmě taky) až do místa, které někdo/něco určil jako mimořádně vhodné pro dilataci. Kolejnice se svařují, když není teplo, zima, déšť a vítr, svářecí vozík nikdo neukradl, svařečům nepropadla doba platnosti průkazu a podařilo se zajistit výluku kolejí. I přes tyto těžkosti se bezstykovka opravdu rozmáhá, lze po ní jezdit rychleji, potřebuje méně údržby (ale víc větších oprav), méně ničí kola vozů a následně je méně ničena tím romantickým tudum-tudum, lze ji mít lépe a levněji zabezpečenou, co se jízdy vlaků týká (myslím sdělovací a zabezpečovací technika. My z toho nematurovali.)
Předchozí text se svařovacím vozíkem platí, když se bezstykovka dělá na kratších úsecích, tak říkajíc "na koleni". Pro "nekonečnější" vzdálenosti, při celkových rekonstrukcích, nebo vůbec když jsou prachy, dá se objednat speciální vlak, který na předním konci požírá starou kolej i se štěrkem, ten pročistí a vrátí do kolejiště, a ze zadní části vlaku sjíždí fungl nová kolej, svaří se a je vymalováno. :-)
~