Wuwejův zápisník

Uchycení kolejnice k pražcům

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2014-06-06 00:33:27
lojzo: díky! :)
lojzo
2014-06-02 17:25:23
Wu & fialka: Nádherné, ste skvelý tandem! ;-)
fialka
2014-05-31 19:25:59
K tomu odkazu na SŽDC: taky jsem to hledala, ale na těch jejich stránkách jsem zabloudila.

Můj komentář je jen velice povrchní, odborník by to napsal líp. Ale i tak děkuju.
anny
2014-05-29 08:18:49
Wu
2014-05-29 01:26:27
Teď jsem našel úžasný seriál s přehledy pražců, jejich upevnění a spoustou dalších informací: http://www.szdc.cz/o-nas/zeleznice-cr/historie-zeleznice.html

A ještě prezentaci věnovanou přímo (současným) druhům upevnění pražců: http://public.rfx.cz/Lienert/Upevn%ECn%ED.pdf

Jsem uchvácen :)
Wu
2014-05-29 01:23:12
Tribun: jenže s novými, zvukově lépe izolovanými soupravami, bys to tudum stejně neslyšel. Pokrok nezastavíš :)

fialka: takovéhle komentáře mě vždycky dostávají - fundované, plné informací a zajímavostí. Komentář lepší než článek. Díky!

D.n.: já jel autem a první co bylo vidět byla čistota a nazdobenost každého domu. Péče o okolí... (nesouvisí, ale připomněl jsi mi to svou poznámkou).

André Pulgar: jednu mám přímo tady na blogu: http://blog.wuwej.net/2008/06/26/opustena-trat.html
André Pulgar
2014-05-28 20:33:32
Neměl by někdo fotku, jak to vypadalo ještě na dřevěných pražcích, vlastně ještě celkem nedávno?
D.n.
2014-05-28 05:41:46
fialka
2014-05-27 22:17:02
Ještě není na internetu všechno. Existovaly kresby "sumce" - stroje pro obnovu trati SUM 1000 CS, takové vtipné, jak má třeba malinké ručičky a honem šroubuje kolejnice k pražcům, než je položí na trať, nebo jak ručičky s kartáči čistí štěrk a chlápek mu tam strká botu, aby mu ji taky vyčistil, nebo jak si "sumec" obouvá holínky, aby mohl zhutnit štěrkové lože... a tak dále. A všichni se usmívají, protože pracovat pro firmu Müller Thurgau - kuš, pro firmu Plasser Theuer - je radost.
A google to neumí najít.
fialka
2014-05-27 21:29:15
Už jsem dost dlouho mimo obor, ale něco snad zpaměti zvládnu.
Právě vzhledem k vibracím musí celý spoj držet co nejvíc fest. Kola vozů se chovají jako rota vojáků pochodujících po mostě, až na to, že neumí zrušit krok.
Jinak v potřebné míře pruží vše - štěrkové lože, pražce (i betonové jsou schopné nějakého pohybu), kolejnice (ta hlavně do délky), upevnění (svěrky, šrouby, podložky...) (svěrka je to ohnuté železo na fotce, klasické vypadají jako destička s otvory pro šrouby).
Tepelná roztažitelnost kolejnice se řeší dilatačními spárami po já už nevím jakých úsecích. U dráhy jsou na všechno tabulky, dnes možná i nějaké programy. A když je v létě moc horko, tak ta kolejnice horkem praskne. Zpravidla se jen nalomí, ale i tak je to průšvih. Aby se tomu drobátko předešlo, natírají se kolejnice bílou barvou.
(No to bylo něco, když jsme jeli na školení na sever Čech, my z jižní Moravy navlečení ve svetrech a oni tam natírali kolejnice nabílo. Pořád nemohli pochopit, čemu se smějeme, a mleli cosi o slunku. Další záchvat smíchu - nás bude někdo poučovat, co je to horko! Ale okoukli jsme to, nakonec oni to okopčili od Němců.)
Ta svěrka, co ji tak obdivuješ, má proti té klasické hlavní výhodu v tom, že se na její výrobu spotřebuje méně železa a myslím, že je univerzálnější. Svěrky jsou jinak stejně jako kolejnice tvaru T, S, R a další paskvily, vzájemně pasující stejně ochotně jako Windows s Linuxem.
Přemýšlím, kdy se začala používat. Ono je to ale v každém kraji jiné. Dráha má některé věci "federální", ale co správa trati, to vlastní "zákony".
Ta Tribunova "nekonečná" kolej se jmenuje bezstyková a značí to, že je bez styku (styku=dotyku dvou čelních ploch, jinak bez styku=bez sexu je samozřejmě taky) až do místa, které někdo/něco určil jako mimořádně vhodné pro dilataci. Kolejnice se svařují, když není teplo, zima, déšť a vítr, svářecí vozík nikdo neukradl, svařečům nepropadla doba platnosti průkazu a podařilo se zajistit výluku kolejí. I přes tyto těžkosti se bezstykovka opravdu rozmáhá, lze po ní jezdit rychleji, potřebuje méně údržby (ale víc větších oprav), méně ničí kola vozů a následně je méně ničena tím romantickým tudum-tudum, lze ji mít lépe a levněji zabezpečenou, co se jízdy vlaků týká (myslím sdělovací a zabezpečovací technika. My z toho nematurovali.)
Předchozí text se svařovacím vozíkem platí, když se bezstykovka dělá na kratších úsecích, tak říkajíc "na koleni". Pro "nekonečnější" vzdálenosti, při celkových rekonstrukcích, nebo vůbec když jsou prachy, dá se objednat speciální vlak, který na předním konci požírá starou kolej i se štěrkem, ten pročistí a vrátí do kolejiště, a ze zadní části vlaku sjíždí fungl nová kolej, svaří se a je vymalováno. :-)
Tribun
2014-05-27 08:51:38
Podle mě se to objevuje až v poslední době (řekněme posledních 10 20 let). Možná to souvisí i se zaváděním tzv. nekonečné koleje, což je sviňárna, která sice zřejmě umožňuje dosahovat vyšších rychlostí, ale ničí samotný základ železnice tudum-tudum-tam-tamm.