Zorba a Ticha dohoda...
Za vzestupem Kazantzakise stoji lobby reckych emigrantu.
Neni to nijak zly, ale naopak velmi lidsky pribeh: Rekove neutikali ze sve vlasti jen kvuli chudobe ci politicke situaci, ale i z duvodu velmi tvrdeho patriarchatu, dusiciho veskerou modernu.
Ticha dohoda a Rek Zorba jsou pro ne kultovni knizky, derouci se az na morek jejich prozitku (mnoho emigrovanych Reckych rodin se zbavovalo patriarchalni zateze i vice generaci).
Kazantzakis je "lokalni autor", z jineho kulturniho okruhu, povyseny na svetoveho. Mozna podobne jako nas Hasek: kazdy ho v cizine zna, hodne lidi ho ma v knihovne, ale nikdo ho nikdy necetl.
Tohle jsem samozrejme nevymyslel, ale vim to prave od Reku- emigrantu, kteri Kazantzakise zboznuji a snazili se mi ho zprostredkovat. To se jim samozrejme nepodarilo, protoze tema dusiveho patriarchatu neni "moje".
Kazatzakis je Kretan, hned jsem si na nej vzpomenul, kdyz jsem tam loni byl. Vyjeli jsme smer jeho rodiste (Ierapetra) a zastavili se na Karidi plateau, coz je takovy ztraceny, vyprahly kraj, kde jsme chteli poobedvat. Poptali jsme se jedne domorodkyne a ta dobra zena nam rika: "Az tam vejdete (do hospody), nechtejte hned jidlo, nejdrive prohodte nekolik pratelskych slov s patriarchy (starymi stamgasty)...a uvidite, ze vam nakonec neco daji..."
A tak na me dychl duch Kazantzakise...a proto ted vim, proc ho emigrovani Rekove miluji...v te nove zemi, kde nemusite prosit o placenou sluzbu :o)
Takze az budete Kazantzakise nekdo zase cist, neberte ho jako svetoveho autora a nehledejte u nej nejake vecne myslenky...nechte se unest predstavou temneho mediteranskeho patriarchy, dusiciho vse zive v okruhu cele rodiny...takova cetba je pak uplne v poradku :o)
Mimochodem: prez tradici patriarchalni rigidity lze velmi dobre pochopit i soucasne recke ekonomicke problemy...
~