Wuwejův zápisník

Zamyšlení nad knižními weby a přehled odkazů nádavkem

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2011-03-16 01:02:11
Nemyslel. Možná jsem si to spletl, každpoádně teď jsem našel (asi) kompletní přehled českých databází knih.
http://blog.3tecky.cz/77-seznam-knizni-databaze-knih

Tribun
2011-03-15 13:02:59
Nemyslel jsi tohle? http://tribun.bloguje.cz/831952-hodil-jsem-naky-amo-do-knihovny-a-vykilil-vsechny-bichle.php Ale to se týká spíš vytváření žebříčků a soutěžení, než webů.
Tribun
2011-03-15 12:53:44
Také mám pocit, že už jsem něco podobného četl, ale nemohu to najít. Kdyby přece, dodám.
Wu
2011-03-15 01:18:56
Tribun: nepsal jsi tenkrát také nějakou úvahu o svém zklamání knižními weby? Jestli ano, přidej odkaz, dám to také k článku.
Wu
2011-03-15 01:17:22
jm: pochvalu si zasloužíš! Já samozřejmě děkuji také za pochvalu, být jediný sledovaný literární web je pro mě opravdu velká pocta.
K tomu Tvému shazování článků - jasně, rozumím tomu, ale uvědomuješ si, že už je shazovat nepotřebuješ? :)
Recenze je samozřejmě ustálený literární útvar, ale kdo říká, že to tak musíš nazývat? Já to mám také především jako čtenářský deník, na nějaké velké souvislosti také nemám načteno.

Tribun: všechny ty weby akorát tříští síly a dlouhou dobu budou živořit, než z toho vypadne pár nejsilnějších. Nebo než někdo udělá nějaký mashup a použije zdroje ze všech najednou. Ty jo, to je nápad! Škoda že na něco takového nemám čas...
Díky za další odkaz, přidám k článku :)
Tribun
2011-03-14 12:05:55
Asi před rokem jsem nějaký knižní web hledal a výsledek byl žalostný. Příliš mnoho psů znamená pro sečtělého zajíce smrt. Nakonec jsem je všechny zavrhl, hlavně proto, že na mě všechny působili jako hybrid mezi katalogem a ligou, ve které se soutěží o to, kdo víc přečte, víc napíše a kdo bude mít lepší hodnocení.

Jedině snad ty blogy jsou trochu použitelné.

A abys měl sbírku kompletní, tak tady http://www.databazeknih.cz/

jm
2011-03-14 08:49:19
Ještě bych dodal, že rád čtu profesionální recenze, buď v nějakých intelektuelních přílohách nebo v rádiu (poslouchám to na tom říšském státním rozhlasu, jak často melduju).
jm
2011-03-14 08:45:12
Díky moc za pochvalu:-)

Já čtu knižní web jenom od Mr. Wu. Nebylo by úplně snadné říct, proč, a nevím, jestli by to bylo přínosné. Asi by se dalo říct, že cením autenticitu, skromnost, otevřenou mysl a touhu se v knihách poučit či setkat se s krásou. Taky požaduju vysoké zaujetí jazykem a osobní styl.

U knižních blogů nejsem vůbec ochoten odpouštět, co já považuju za poklesky, zejména, že když vidím, že ten člověk nebojuje o to, jestli skutečně každé slovo tam musí takto napsat. Nejhorší je, když člověk narazí na nějakou vycpávkovou větu. Obzvláště nesnáším takové ty spekulace, komu by se tak knížka mohla líbit, i když se autorovi nelíbí.

A taky, málo platné, hezky se o tom píše v Architektuře štěstí, že pro vnímání krásy to chce už trochu životní zkušenost. Takže úplně mladý blogger mě v praxi těžko nadchne.

Já svoje články lehce shazuju, aby bylo jasné, že vím, že tam předvádím obecenstvu kotoul vpřed, kde jiní dělají gymnastické sestavy. Asi se shodneme, že recenze je poměrně ustálený žánr, který by měl mj. představit jednak autora v rámci nějakého žánru a vývoje a ukázat místo té konkrétní knížky v celém díle toho spisovatele. Ve srovnání s lidma, co studují literaturu, tak mám načteno 5 %, takže o nějakých souvislostech u mně není řeči. Místo toho je u mně jen blogovací poznámka, jak jsem si knížku kupoval nebo půjčoval.