Wuwejův zápisník

David Gruber: Proč ženy muže (ne)chápou

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2008-10-29 10:09:52
Podívám se po tom.
No, dobrá, populární rady a vědecká studie je skutečně rozdíl.
Noira
2008-10-28 23:08:48
Stojí, řekla bych.

Psychologie samozřejmě je jen věda jako každá jiná. Problém je v tom, že i poradenství je disciplína. Rozdíl mezi konspirační teorií a historickou studií = rozdíl mezi zavádějícími a často jen pro zisk psanými moudry á la Gray a zdroji, které přinášejí skutečné analýzy vztahových situací a řešení.

Ano, v jistém smyslu bychom všichni měli být "experti na vztahy". Jenže nejsme, stejně jako na výchovu dětí. Štve mě na tom to, že tyhle populární knížky staví přesně na té nejhorší kombinaci "tajného zaručeného vědění" a těch nejhorších lidových tradic. Prostě na jednu stranu to "všichni víme", na druhou si to musíme přečíst v knize, která zjevně odhaluje něco naprosto nového a senzačního.
Wu
2008-10-28 17:18:33
Klasiků proto, že jsou nejznámější a nejprodávanější (o psychologických výzkumech jsem tu nepsal). Ne že bych chtěl snad tvrdit, že psychologie není užitečná a potřebná, ale naprosto nutný předpoklad pro rady ohledně vztahů to není, ne?
Těch Pět jazyků lásky - stojí za zakoupení? To ve sbírce ještě nemám [úsměv].
Noira
2008-10-28 12:54:22
Když už s teda odhaluju, tohle jsem kdysi napsala já stran Grayových kuchařek na partnerské štěstí: "Strašidelný průvodce Vaší ložnicí, výpravná recenze na knihu Johna Graye", http://feminismus.cz/fulltext.shtml?x=1905313
Noira
2008-10-28 12:52:08
Klasiků? Prosím? Gray nikdy psychologii nevystudoval a v seriózní psychologické literatuře bývá často citován jako příklad populárních "rad tety Běty", které se absolutně nezakládají na psychologických poznatcích.

Co se týče Grubera, ten člověk mě znechucuje. Svůj ksicht prodává kdekomu, například nekvalitnímu vydavatelství/"vzdělávací" instituci Tutor (a.k.a. najměme nejapného studenta za dvě stovky na hodinu a inkasujme několikanásobek za kurs k příjimačkám).

Dívám-li se na českou psychologickou "scénu", totéž tedy platí o sexuologii, je mi na nic. Pokud chcete nějakou kvalitní radu ohledně vztahů, je lepší sáhnout např. i po zahraničních časopisech pro ženy (Marie Claire, Redbook), poradnách na YouTube a samozřejmě anglicky vyšlo mezi hromadou populárních sraček i řada kvalitních knih. Vůbec nejsou od věci tituly nakladatelství Návrat domů, odmyslíte-li si náboženský kontext, tak Pět jazyků lásky je jedna z nejlepších knih o vztazích, které jsem v češtině četla.
Wu
2008-10-25 22:47:37
kryska: bezpochyby ano, utrpěl jsem nedávno Uvolněte se, prosím s tímhle pánem a bylo to zjevné.

jm: někdy se očekávání na jedné straně a mediální masáž na straně druhé dost rozcházejí [úsměv]

Venkovan: to nepochybně. Ale v začátcích může pár popsaných rozdílů v myšlení, očekávání a komunikaci leccos usnadnit. Případně zabránit útěku před tím, než by to tolerance zvládla obrousit...
Venkovan
2008-10-25 20:05:05
jm
2008-10-25 19:55:10
Jsa bačkorovitý typ, který je oženěn za dávnou lovkyni, jde tenhle směr zábavné literatury mimo mě:-) (Ostatně můj soukromý výzkum pohlavních klišé ukazuje, že většina párů kolem mě to má podstatnou část těch rolí obráceně, než říkají klišé...)


kryska
2008-10-25 14:06:46