Wuwejův zápisník

Immanuel Kant: Prolegomena ke každé budoucí metafyzice, jež se bude moci stát vědou

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Tribun
2008-03-16 22:13:38
Ovšem, Wu. Ale narozdíl od boha to má jednu velkou výhodu: není to definitivní, lze se stále ptát po příčinách a jít dál a dál.
Wu
2008-03-16 20:54:39
Tak to jo! Já už se o tu opakovatelnost bál, bez ní by se mi povážlivě začal drolit svět [úsměv].

Hele, takže to co se dnes považuje také za vědu - kosmologie a první okamžiky po velkém třesku - je vlastně jen obdoba teologických důkazů existence Boha [mrk].
GeoN
2008-03-16 00:27:00
1/ ... k těm vědcům Wu ("Vědce" si odmyslíme - dle mého nejsou důležití :)

... určitě a bohužel ... za svůj dosud krátký život jsem se dostatečně intenzivně setkal s několika "malými" vědci (a také s jejich dětmi - což bylo a je velmi zajímavé :), a musí Ti potvrdit Tvá pozorování - moc bohužel jsou všichni stále "přesvědčeni" onou "Velkou Vědou", i když je stále častěji V ROZPORU (!) s jejich každodenní prací ... to "laboratorní" namáhavou prací, a to nemluvím o té "očůrávací" práci "aplikační" - jsou to oni sami, kdo první vidí, že všechny ta "Velká Pravidla a Zákony" jednoduše neplatí ... a přesto na nic "trvají" - právě a jen jakožto na svém náboženství ... Wu ...

***

2/ ... k opakovatelnosti ...


... Wu ona "opakovatelnost" (a tedy i všelijaké "stability" a "pravidelnosti") jsou ÚČELEM vědy(!!!) - proto jí "děláme", Wu ... abychom tyto "opakovatelnosti" ... "nalezli", abychom je ze svých bližních spolu-bytostí doslova VYTÁHLI tak, abychom z nich poté mohli udělat své věci ... :(

... bez tohoto bychom NEPŘEŽÍLI(!), Wu ...

... a tuto "malou" vědu, která hledá ony nitrosvětsky "relativní" opakovatelnosti, "dělal" zcela jistě již neadertálec ...

... oproti tomu "Velká Věda" se "domnívá", že existují nějaké "Super-Opakovatelnosti", které "Řídí" ... "Celý Svět" jako nějaký "Bůh", který "Vše Jsoucí" takto "předem-obsahuje" - a je tedy "přesvědčena", že "Věda" jakosi "směřuje" k poznání těchto "Zákonů" ... a tedy, Wu?

Ach, probůh, ano: ... Wu oni si stále "myslí", že tyto "Ideje", že tyhle "Zákony" se jejich "Poznáním" nějako "Přesunou" z "Mysli Boží" do jejich "mysli" - a tím se "Bůh" a "Člověk" znovu "Spojí" ... v jakési "Spáse" -> ... toto je trvající "koncept Vědy" (!!!) ... "Věda" je "přepisem" křesťanské "Spásy", Wu.

Tedy:

... ony "relativní" opakovatelnosti, kterých se dobýbáme vědou (a tedy naším světským lidským poznáním) jsou opravdu vždy jen LOKÁLNÍ v naší SITUOVANOSTI - "dnes jsou" stejně, jako "zítra být" nemusí - jsou v situaci vždy-vztaženy "k" nám a k našemu bytí ... a my jsme opravdu konečné světské bytosti, a to jak jako "individua" tak i jako "druh" ... Wu opravdu:

... jednou "skončíme" (!!!) ... jako jako Ty a já ... a i jako "druh".

Takže:

... jistě ... bez "ob-jevování" všelikých opakovatelností "uvnitř" světa se člověk nemůže nijak obejít - to je ZÁKLAD našich specificky lidských bytostných sil ... jako má tygr silné a pružné tělo, ostré smysly, prudké reakce a silné čelisti a zuby a totální pařáty ... tak "my" máme schopnost odhalovat "z-jevovat-si" opakovatelnosti ...

... ale: ... "TO-JE-VŠE" (!!!)

... mezi "mým návrhem" :) ... a vědou ... a lidským bytím ... není nijakého nesouladu. :) "Jsem" se "svým návrhem" v nesouladu pouze a jen s metafyzikou, a tedy i "Vědou", které si "myslí", že "odhalují" nějaké "Věčné Zákony" ... "Světa jako Světa" ... a "Jsoucna jako Jsoucna".

***

Oh .. Wu :) ... ptáš se:

"Využitím těchto teorémů, co by se vlastně změnilo? Kromě vyrušení planého teoretizování o smyslu a místě vědy. Já s nimi souhlasím, jen přemýšlím o aplikaci."


... Wu ... věda by se osvobodila od OBSTAROŽNÍ ideologie, která ji dnes velmi silně BRZDÍ - to je to, co označuješ jako "prázdné teoretizování" ... to je ta ideologie - a mohla by se stát velmi mocným spolupracovníkem novým ideologiím a novému ideologickému jednání nejenom ve prospěch sebe samotné (tedy i vědců samotných), nýbrž i všech ostatních.

Věda by tak "benefitovala" hned třikrát:

1/ ... osvobodila by sebe sama od ideologických zadání (!) - a mohla by se věnovat své produktivní "laboratorní" práci ... a ideologii nechat na jiné diskurzy ...

2/ ... a pomohla by svým vlastním nositelům (tedy "malým" vědcům) k lepšímu a NEZÁVISLÉMU životu - ve spolupráci s "jinými" intelektuály a jinými diskurzy ...

3/ ... měla by své výsledky pod kontrolou ... a tudíž by získala sebeobranou sociální moc - a tudíž i "moc" morální, a tudíž i zdroj morální sebeobrany ... a tudíž i svého "čistého svědomí".


Ech ... Wu ... :( ... šíré "pole pozitivity" - věda by konečně, a to pod vlastní "kontrolou" mohla být tím, čím být - v "mysli" těch, kdo jí "dělají" - tím, čím "být chce" ... totiž: ... dobrem.


Hmmm ... Wu ... to je přeci "aplikace" ... ne? ... :)

***

No a konkrétně, Wu?

Ale jistě: ... konečně se vědci budou moci přestat zabývat všelijakými "universálními teoriemi všeho" a dalšími "unitárními teoriemi" čehokoliv ... a budou moci dělat to, co mají a co od nich všichni očekávají ... totiž to, aby se mi nekazily zuby, abychom neumírali na rakovinu, abychom zachránili z téhle planety, co ještě jde ... a tak dále a tak dále ... a tak dále 

... a to tak, že ti, co toto všechno neustále hatí ... už nebudou mít "Vědecké Argumenty", protože jim je už nikdo nevyrobí. :)


A pak budou vědci VÁŽENÝMI a CTĚNÝMI členy obce, kterých si všichni budou vážit a tuto vážnost jim ukazovat a prokazovat tak, jak si zaslouží. (!!!)


[velmi vážný smajlík-vážník] ... :)
GeoN
2008-03-15 21:36:06
Wu
2008-03-14 07:55:48
Axiom a teorémy jsou vážně skvělé, ale obávám se, že naprosto nepřiajtelné ani pro toho nejmenšího vědce. Já si nepamatuju, že bych někdy potkal nějakého, který by nevěřil v univerzalitu, nehledal celek a považoval zodpovědnost za součást vědy [mračení se].

Co opakovatelnost? To je další ze základních kamenů vědy (teď nevím, jestli malé, nebo velké), odpovídá návratu k samozřejmosti ve Tvém návrhu?

Využitím těchto teorémů, co by se vlastně změnilo? Kromě vyrušení planého teoretizování o smyslu a místě vědy. Já s nimi souhlasím, jen přemýšlím o aplikaci.
GeoN
2008-03-13 15:41:23
... asi si v tom tady budu muset udělat "revizi", abychom v tom udrželi minimální nutný přehled, a tak se mohli k něčemu dobrat ... Wu ... :)

... vezmu to tedy svrchu po těch posledních poznámkách, a pak se v vrátím ke starším "sekvencím".

***

Tedy posledně Wu:

... jistě, že "Věda" byla metafyzikou, a měla NAPROSTO TY SAMÉ FUNKCE(!) jako náboženství - jak tu a tam opakuji: ... "Věda" je náboženství, a to především náboženství anglosaské post-protestantské(!) - proto se v Americe mezi sebou ti "kreacionisté" a "evolucionisté" tak hádají ... jde o nábožensko-theologický spor ... se kterým věda (tady ta "malá") nemá ale zbla společného (!!!) "Věda" byla "nová" metafyzika (a nové náboženství), které kdysi více-či-méně ostře vystoupilo proti "staré" metafyzice (a náboženství) a to tak, že se opřela o vědu "malou", která se mezi tím vybabrala z přítmí řemeslné industrie (jistě díky dělbě fyzické a duševní práce v této vrstvě reality) a v ní zanořeného "esoterického vědění" ...

... a takto jí zneužila (!!!)

... "malá" věda se ovšem v této době tomuto zneužití nijak nebránila, protože měla s "Vědou" společné zájmy - tedy společného nepřítele - a tedy šlo o spolupráci ... dnes je tomu ovšem již docela jinak: ... zneužití a zneužívání vědy "Vědou" začíná být ke škodě nejenom vědě, a tedy i "malým" vědcům, nýbrž již v zásadě komukoliv kromě úzké vrstvičky "Vědců" a vlastníků, kteří s dalším používání této metafyzické ideologie (jistě v synergii s reálnou technovědou!!!) projektivně "počítají" ...

... k čemu asi, že ano ... Wu? ... :(

Víš Wu ...

... ona "malá" věda totiž žádnou metafyzikou být nemusí ... ovšem když bude CHTÍT(!) - tedy pokud ti vědci, kteří jí dělají, budou chtít ... protože žádné jiné vědecky relevantní důvody k tomu, aby věda metafyzikou byla ... nejsou (!!!) ...

... Wu ... "malý" vědec může klíďo-brďo a s úsměvem přijmout, že věda nepoznává nějaký "svět", protože pokud vím, tak každá věda musí mít vymezený "předmět zkoumání" - musí mít svůj předmět předchůdně položený před sebe. Další "věcí" je pak samozřejmě "metoda zkoumání", která musí odpovídat obecným vědeckým požadavkům, a pak musí být konkrétně adekvátní danému předmětu zkoumání ...

... tedy "obecná vědecká metoda"? ... jak ji formulovat, jak ji ustavit? ...

... dle mého snadno, Wu ... základním "metodickým axiomem" ... "malé" vědy by dle mého měla být věta:

"Věda nijak nezkoumá nijaký svět jako celek."

... a odtud "metodické teorémy":

1/ "Jakýkoli 'svět' je pro vědu 'absolutním' předmětným předpokladem, který přísluší jiným způsobům lidského mluvení, jež jsou takto vědě předmětně nadřízeny."
2/ "Věda nezkoumá žádné celky."
3/ "Věda zkoumá jen a jen individua, vrstvy a okrsky všeho toho, s čím se ve světě setkáváme, a o tak, že vždy jen a jen v tomto setkání se - a ve vztahu k sobě samotné, a tedy ve vztahu k vědci, který v tomto setkání se specifickým způsobem representuje své lidské společenství jakožto bytostný druh."

4/ "Věda nesměřuje k nijakému jistému a úplnému poznání čehokoliv.
5/ "Věda postupuje metodou posloupnosti skepse, nalezení odpovědí a návratu k samozřejmosti (ne-jistotě a ne-chybnosti) v této odpovědi - co je ve sporu a diskontinuitě s naší lidskou fenomenalitou tak, jak se nám jí dostává v našem přímém setkávání se, musí být považováno za pochybné tak dlouho, dokud není uvedeno-zpět mezi samozřejmé ("verifikace"), a tedy i vědecky poznané - takové skepse pak musí být, při dostatečných důvodech, eliminovány zpětným zrušením platnosti daného skeptického aktu ("falzifikace"). Skeptické akty (a tedy i dotazy-otázky, i tvrzení), které není možné (a to v konečném čase) ani "verifikovat" ani "falzifikovat" nepatří do vědeckého diskurzu.

6/ "Věda je za tato svá člověka reprezentující setkání se a poznání z nich vytvářené plně zodpovědná, a to jak před svým lidským společenství tak i před tím, s čím se takto ke svému poznávání setkává.

7/ "Věda je tudíž odpovědná za použití i zneužití svého poznávání, a to jak vzhledem k sobě, člověku i všemi mimo-lidskému.


Tak Wu (!!! :) - těmito přijetími by "malá" věda mohla pokračovat ve svém anti-metafyzickém tažení, které započala vystoupením především proti katolickému křesťanství. Avšak tímto by nevystoupila jenom proti JEDNÉ ČASOVÉ PODOBĚ METAFYZIKY, nýbrž PROTI VŠEM MOŽNÝM jejím podobám, protože by se takto vzdala i SVÉ VLASTNÍ(!) metafyzičnosti - metafyzické "metody"-formy-vůbec.

Pak by se věda opět ocitla "na špici", Wu. :) :) ... stala by se trans-metafyzikou a já bych se k ní mohl beze studu a s plným respektem přihlásit :) ... zatím se i za "malou" vědu stydím a plně se k ní přihlásit nemohu ... :( ... je to cosi podobného, jako kdybych viděl členy svého vlastního společenství, jak se masově a poníženě podrobují nějakému neomalenému okupantovi a zcela aktivně s ním kolaborují - také bych musel nejméně "stydět" ... za ně i za sebe. :( :/

***

Takže Wu ... Tvé "skeptické" mínění:

"... že už samo náboženství je metafyzikou, takže je to zamotanější než se zdá ..."

... dle mého neznamená zas-až-tak velikou "zamotanost". Nene - je to, jistě opět dle mého mínění, docela KŘIŠŤÁLOVĚ PRŮHLEDNÉ(!) = stačí si "oddělit" onu "Vědu" od vědy "malé" ... tedy: ... vzít vážně v potaz, zda nenastal čas EMANCIPOVAT "malou" vědu od TYRANIE a DOGMATISMU metafyzické "Vědy" ...

... a hle, Wu: ... OSVÍCENSKO-VĚDECKÝ DISKURZ BY MOHL POKRAČOVAT, A TO V TOM NEJLEPŠÍM, CO V NĚM BYLO(!!!) - avšak téměř jistě již-za horizontem osvícenství i metafyziky vůbec. Pak by ovšem docela "seriózně" vyvstala naléhavost vytvoření skutečně propracovaného meta-vědeckého diskurzu, který by nahradil bývalou filosofii a theologii, což zcela jistě není práce "pro jednoho člověka" - k tomu je naprosto nezbytná "kooperace" mnoha lidí mnoha druhů vzdělanosti a invence.
Wu
2008-03-09 16:07:15
GeoNe, díky za odpověď. Takže zneužití jak jazyka, tak schopnosti abstrahovat. Jako kdyby se rozum utrhl z řetězu [úsměv].
Napadlo mě tohle: "Dokud ho něco drželo na uzdě (náboženství), bylo vše v pořádku, věda se zabývala zkoumáním božího díla. Pak se hranice rozbily a rozum se rozletěl." jenže teď jsem si uvědomil, že už samo náboženství je metafyzikou, takže je to zamotanější než se zdá [mrk].
GeoN
2008-03-08 16:19:03
No, Tribune ... nezlobte se, nezlobte se, nezlobte se ... :) ... fakt ne:

... ale to, co Vám "straší v hlavě" je metafyzika ... a to zcela novověká metafyzika "vědomí" čili kartezianismus. Víte, je docela jedno, "co" použijete jako onu metafyzickou "oponu chrámovou", abyste vytvořil ono "absolutní" chórisma tak, jak se toho níže dotkl Wu ... je docela jedno, jestli bude konstruovat nějaké "generální vědomí" či zda toto "generální vědomí" budete vyrábět z našeho jazyka podobně, jak to učinila "filosofie jazyka" ... je to fuk:

... "filosofie jazyka" je jenom verzí "filosofie vědomí" ...

... a to i se všemi možnými transcendetalistickými možnostmi a konotacemi (tedy: ... "transcendentalizací jazyka"). :(

***

Říkáte:

"My lidé naše setkávání se prožíváme v myšlenkách a sdělujeme ve slovech. Neumíme se setkat s něčím, co nedokážeme popsat; i pocit, prožitek, je myšlenka."

To je, opět promiňte naprostá lež a podvod ... 99% našich setkání se probíhá ZCELA PŘÍMO(!), mimo jakoukoli reflexi a tedy i jazyk(!!!) - reflexivní apercepce je v zásadě ...

... VELMI VÝJIMEČNÁ UDÁLOST (!)

... a to v situacích, kdy je "tekutost" přímého setkávaní se nějakým způsobem narušena - když se v tomto "toku" nějako "zadrhneme" (třeba na nějaké nesrovnalosti v deji "očekávání-vyplnění") - teprve potom dochází k přechodu k reflexi ... a to hned po několika rozlišitelných krocích ... a:

... TEPRVE PO(!) nich následuje jazykové "vyslovení" ... této povětšinou lokálně-nitrosvětský SKEPTICKÉ SITUACE.

Tedy:

... Vaše ZÁKLADNÍ předpoklady a dokonce elementární metoda "myšlení" (a tedy mluvení) je metafyzická - a odtud jsou také Vaše odvozená mínění RYZE metafyzická:

"Odtud tedy vyvozuji, že svět, se kterým jsme schopni se setkat, je vymezen našimi myšlenkami."

... je to totiž docela naopak: ... Vaše mluvení a "myšlení" je předně a prvně "definováno" JINÝM(!) ... a to ještě ke všemu tak, že tím, co "DEFINUJE" jakékoli Vaše "myšlení" a mluvení není nějaký "svět", nýbrž jen a jen to konečné a nitrosvětské, se kterým se setkáváte - zatímco jakýkoli svět se "po-u-kazuje" jen a jen "v" tomto setkání se.

Wittgenstein byl karteziánský metafyzik jako poleno ... který se z této své metafyzičnosti málem zbláznil, i když vůbec nemusel, protože "věc" byla za jeho života již dávno VYŘEŠENA(!!!), a to pojmem fenoménu. Fenomén NENÍ "jazykový jev" - jistě lze ho popisovat, lze ho i VYKLÁDAT(!) ... ale on sám není jazyku implicitní. Jazyk začíná (může začít) teprve-až v reflexi "na" fenomén ... a tedy "na" setkání se.

***

... to, co mi přibližujete ohledně kvantové fyziky, samozřejmě, znám - ale díky za shrnující připomnění. Jak jsem již napsal ... promýšlel jsem si formulaci tak, aby byla k něčemu dobrá ... a ještě jsem se nedostal k tomu to napsat. Snad za chvilku, či zítra ... dnes jsem již dostatečně namíchnutý ... jistě nikoli Vaší vinou - Vy jste v tom určitě nevině.

***

Díky. :)
Tribun
2008-03-08 12:21:13
Geone,

já se ještě vrátím k tomu Wittgensteinovi a k tomu, proč mi stále straší v hlavě. My lidé naše setkávání se prožíváme v myšlenkách a sdělujeme ve slovech. Neumíme se setkat s něčím, co nedokážeme popsat; i pocit, prožite, je myšlenka. Odtud tedy vyvozuji, že svět, se kterým jsme schopnit se setkat, je vymezen našimi myšlenkami. Možná je něco mimo ně, ale neni to pro nás. To je to Wittgensteinovo "Hranice mého jazyka znamenají hranice mého světa." A myslím, že ani "Svět a život jsou jedním." není se setkáváním se v rozporu - pokud žiji, setkávám se, a to je svět; mimo život není setkání, a tedy svět. A "Svět je nezávislý na mé vůli." se dá chápat tak, že vůle (představa, chtění) k vytvoření světa nestačí, že je třeba navíc setkání se.

Ještě připojím poznámku ke kvantové fyzice: podle kvantové fyziky platí, že každá částice (tedy potažmo celý svět) se nachází ve stavu suprapozice, to je současně ve všech svých možných stavech, až do okamžiku, kdy dojde k jejímu setkání se s něčím/někým jiným (měření), potom se jedna z možných pozic realizuje. Není možné zjistit co je bez toho, aby se s tím člověk setkal (změřil, spatřil), ale tím, že se s tím setkal, to již ovlivníl - a tedy vytvořil (určil) konkrétní variantu. Člověk tak nemůže poznat jiný svět než ten, se kterým se setkal, ale svět se kterým se setkal, není jediný možný.
GeoN
2008-03-07 20:53:56
... Wu ... Tribune ...

... nejdříve Wu (podle abecedy pozpátku :) ...

... podumávám, jak zkusím zformulovat re-poznámku, ke Tvé poslední poznámce ... se "všemi" těmi odkazy na kvantovou teorii, respektive na její určité "paradoxní" konsekvence - vidím totiž, že vás to oba (tedy i Tribuna) zajímá ... to je fajn je v tom "zpětná vazba. Nechám si to tedy u jiné práce projít hlavou (ještě že existuje, tedy u nás "mužsky" omezený multitasking - Blue ho má mnohem promakanější :) ... aby dolezl k nějaké ostřejší formulaci, která by nám v hovoru pomohla.

*

Tribune ...

... na Wittgensteina jste již poukazoval a již jsem Vám naznačil, že to s ním v celku nemá nic společného ... toto, co zde čtete "z" něj opravdu téměř nijak "nevychází" a dotýká se ho to velmi málo. Víte, to, jak zde mluvíme má své kořeny ve zcela jiné pozdně moderní tradici, které byly ... lze-li to tak říci ... Wittgensteinovy "závěry" ... VÝCHODISKEM(!) - a jistě mluvím o tradici fenomenologické a to včetně Heideggera a všech následných. To, o čem zde mluvíme, opravdu nejsou nějaké výsledky, nýbrž NAPROSTÉ PŘEDPOKLADY(!) ... "před", kterým se teprve otevírá "skutečná" práce. Víte, Tribune ... bez jakýchkoli prostranností ... všechen ten "positivismus" (a jeho klony) jsou nepředstavitelně (jistě v "časové ose" moderny) pozadu - zásadní polemiky "s positivismem" se odehrály na přelomu devatenáctého a minulého století ... již v tomto "časovém bodě" existoval DALEKO radikálnější typ "empirismu" ... jistě ... fenomenologie ... ovšem "empirismus" (a "jazykové" nástavby) to nevzal "na vědomí".

... jistě: ... toto myšlení je skvělé jako teorie vědy ("MALÉ" vědy), ale to je asi-tak všechno ... :(

***

Zítra snad víc. :)
Tribun
2008-03-07 16:59:27
Geone, jak to co píšete o řeči souvisí s Wittgensteinem a jeho Tractatus logico-philosoficus? (http://tribun.bloguje.cz/539536-kniha-ludwig-wittgenstein-tractatus-logico-philosoficus.php). Záměrně se ptám takto vágně, abych nepředjímal vaše závěry. Pokud jsem se na to již ptal, tak se omlouvám, nicméně to že se ptám znova je jasnou známkou toho, že tápu. A tak by se malá nápověda hodila.
GeoN
2008-03-07 16:51:14
Vezmu to zase "podle" Tvých posledních čtyř vstupů, jo ... tak to má nějaký "rytmus" :)

***

K (2008-03-06 21:43:17)

Tvé dotazové "bombardování" :)

Jsou výrazně zpředmětňující řeč a metafyzika těsně spjaté? Chci říct, kdyby řeč nezpředmětňovala, bylo by těžší ulétat do metafyziky? Nebo je (pod)metá(ní)fyziky způsobené spíš zabstraktňujícím myšlením?

*

Jistě: ... naše řeč je zpředmětňující = "staví si" to-či-ono "předmětem" ... a dělá to samozřejmě řeč naší vědy (nejdříve "si" je třeba "vymezit předmět zkoumání", že ano) ...

... ovšem Wu: ... náš jazyk v tom je "NEVINĚ"(!)

... náš jazyk, naše řeč, naše mluvení není "poslední instancí" - tím je naše končené nitrosvětské bytí(!) ... se vším, s čím se ve světě setkáváme, se setkáváme tak, že toto(či-ono) "máme" PŘED-SEBOU(!) jakožto "před-mět" - již samotným svým "bytím", svou nitrosvětskou situovaností si vše, s čím se setkáváme, PŘED-"mítáme"-před-sebe ... a to ať chceme, či "nechceme" ... i toto si Wu můžeš kdokoli a vytrvale zkoušet a vyzkoušet ... :)

... no a náš jazyk, naše řeč ... tomuto, tomuto našemu nitrosvětskému bytí zcela LADNĚ(!) "odpovídá". Naše řeč "je" primárně "určena" naším bytím - nikoli opačně, nikoli tak, že by naše řeč "určovala" naše bytí.

Jak je tedy metafyzika odvislá od našeho jazyka, Wu?

Vcelku snadno: ... nezáleží na tom, jaký je náš jazyk - ten je zcela nitrosvětsky v pořádku - záleží na tom, co s tímto jazykem DĚLÁME MY(!), a tedy záleží na to, ČEHO(!) se tímto jazykem, jež je zcela přirozené KONEČNÝ ("je-k" chápání se konečného - k řečovému před-stavování konečného) ... POKOUŠÍME doslova: "ZMOCNIT"(!) Tedy:

... pokud se prostřednictvím své řeči zmocňujeme zcela konečných "jsoucen" (tedy bytostí, ze kterých již tímto řečovým zmocněním činíme určitý velmi specifický druh věci - či rovnou našich věcí), pak je vše v pořádku ...

... POKUD se ovšem MY SAMI "vzepřeme" svému jazyku a pokoušíme se jeho prostřednictvím "zmocnit něčeho", co NITRO-SVĚTSKÉ NENÍ(!) ... a "jest" tedy třeba zcela NE-předmětně, jako "jest" svět, o kterém se zde pokoušíme bavit ...

... pak se náš jazyk vlastně HROUTÍ - začne selhávat a produkovat všelijaké ... doslova: ... NESMYSLY (!!!)

... tedy: ... metafyzické "novotvary", pseudo-"slova", pseudo-"jména", které ovšem stále podléhají naší docela obyčejné konečné "gramatice"(!) a tedy ... a to je důležité: ... LOGICE(!) Tím se naše řeč a mluvení nutně docela "zblázní", protože začneme užívat naši docela obyčejnou světskou logiku na metafyzické pseudo-"entity", které svou snahou zmocnit se nepředmětného produkujeme jakožto PŘEDMETNÉ KORELÁTY našich metafyzických pseudo-"jmen"-"slov".

***

Tedy ...

... dotaz: "Jsou výrazně zpředmětňující řeč a metafyzika těsně spjaté?"

... možná odpověď:

"Ano ... metafyzika je ZNEUŽITÍM našeho jazyka za mezemi jeho smyslu a 'možností' - zneužitím zpravidla zcela záměrným a často vlastně hluboce nemravným."

*

... dotaz: "Chci říct, kdyby řeč nezpředmětňovala, bylo by těžší ulétat do metafyziky?"

... možná odpověď:

Naše řeč nemůže nezpředmětňovat - kdyby byla ne-z-předmětňující, tak by nám byla ve světě, a tedy k našim zcela konečným účelům docela NA NIC! Z "úlet" do metafyziky nemůže naše řeč-sama - a ten můžeme jen a jen my ... a "ulétáváme" takto ZCELA ZÁMĚRNĚ a SCHVÁLNĚ, Wu. Metafyzika není nějaké "nedopatření" či "omyl" - metafyzika byla záměrně vytvořena a reprodukována jako instrument ovládání lidí.

*

... dotaz: "Nebo je (pod)metá(ní)fyziky způsobené spíš zabstraktňujícím myšlením?"

... možná odpověď:

... naše zabstraktňující "myšlení" je korelátem naší zpředmětňující řeči - bez abstrakce si nic, řečově, předmětem nepostavíš - žádné naše jméno, kterým "značíme" to-či-ono není zcela individuální a konkrétní ... to náš jazyk nedovede = abstrakce se "děje" jen a jen "v" našem jazyce. Ovšem tato abstrakce má jistě své meze - musí být VYKAZATELNÁ(!) ... to jest:

... musíš být schopen UKÁZAT (a to třeba "jen prstem") "to", "z" čeho bylo "abstrahováno" a "k" čemu se tedy mluvené "abstraktum" vztahuje.

Problém tak není, OPĚT(!) v naší "mohutnosti" abstrakce, nýbrž v tom "kam" a "jak" je tato "mohutnost" užívána a po-užívána ... případně Z-NE-UŽÍVÁNA(!) Abstraktum jako je třeba "červená barva" je vykazatelná, a to spolu s "procedurou", kterou byla vytvořena - abstraktum: "vědecký zákon" ... již nikoliv. Dle tohoto, Wu, zcela snadno poznáš a USVĚDČÍŠ(!) každé metafyzické "abstraktum" = není vykazatelné. A tím poznáš, že se Tě někdo pokouší metafyzicky PODVÉST(!)

*

Sub-souhrnem:

... metafyziku "nedělá" náš jazyk ani naše "mohutnost" abstrakce - metafyziku zcela záměrně děláme "MY"-sami a náš jazyk a všechny naše "mohutnosti" na něm závislé jsou vzhledem k ní jenom použitým a zneužitým "materiálem". Do důsledku vzato: ... metafyzika je záměrným a účelovým ZNEUŽITÍM našeho jazyka ... a tedy i jeho DESTRUKCÍ.
Tribun
2008-03-07 08:21:58
Díky za odpověď, Geone. Myslel jsem si, že to tak nějak bude. Počkám si, co bude dál ve vaší rozpravě s Wuem.
GeoN
2008-03-07 01:23:57
Wu
2008-03-06 22:13:53
A ke všem bodům dohromady: začínám být unešen nemetafyzikou. Mně se - ač jsem si dokázal s představami duše, světa, všemožných univerzálních principů a podobně hrát - tyhlety aboslutní záležitosti mimo svět vždycky nějak příčily. Nazýval jsem to slovíčkařením filozofie, ale zdá se, že to byl hlubší odpor k metafyzice.

Ještě jsem si vzpomněl na (možná) nesouvisející věc. Jak jsem se během let učil programovat a přešel od procedurálního programování k programování objektovému, byl to pokrok, skok, změna paradigmatu. Po letech, když jsem vzpomínal, jak jsem zpočátku nenacházel žádné využití pro abstrakci na třídy a objekty, a dnes bych to už jinak asi neuměl, mě napadlo hledat další paradigma. Co by se mohlo změnit, na co by se mohl přesunout důraz. Napadlo "vztahy". Jelikož jsem ale pojmu "vztahově orientované programování" nedokázal dát nějaký obsah, nechal jsem toho.
Proč jsem si vzpomněl: z počátečního neorganizovaného "světa" (počítačového chaosu)člověk začal vydělovat nějaká opakování (procedury), pak zvěcňovat (objekty) a nakonec by přešel ke vztahům (setkávání se [mrk]). No, to jenom taková hříčka kybervěku [úsměv].
Wu
2008-03-06 22:04:08
A do třetice:
cit. bod d) Lepší tedy říci: ... "není-li setkávaní se bytostí, pak není světa" ... anebo ještě lépe: ... "nemůžeme mluvit o světě bez setkávání se bytostí ... a opačně nemůžeme mluvit o setkávání se bytostí bez světa => ... pokud nechceme být metafyziky"

Jo! Přesně tak jsem to myslel. Řeč a pojmy jsou zrádné [úsměv]. Vznikání a zanikání mi připadala jako docela neškodná slova. Než jsi na to upozornil.
Wu
2008-03-06 21:57:37
K druhému kousku:
Napadá mě u vědy, jak jsi napsal možnosti a) destruuje věci a b) nárokuje si výklad světa jako celku. Nemohlo by být ještě c), které je někde mezi - že zapomene na to, že je součástí setkáváních se, která zkoumá, a pokouší se je abstrahovat do oněch "přírodních zákonů"? (Potom je tu také ta pěkná srážka s realitou v podobě kvantových jevů a role pozorovatele - nemyslím tím "magickou moc vědomí", jak o ní sní new age, tím pozorovatelem může být jakýkoliv registrátor, tedy i nějaké konstrukční čidlo. Pozorovatel je také "setkání se".)
Wu
2008-03-06 21:43:17
GeoNe, k první odpovědi:
Jsou výrazně zpředmětňující řeč a metafyzika těsně spjaté? Chci říct, kdyby řeč nezpředmětňovala, bylo by těžší ulétat do metafyziky? Nebo je (pod)metá(ní)fyziky způsobené spíš zabstraktňujícím myšlením?


GeoN
2008-03-06 13:55:14
... tak, Tribune ... beru to popořádku :)

*

Od konce - "šílené"? ... no, jistě: ... "z hlediska" metafyziky, to jistě - už pan Hegel byl jasného mínění, že filosofie (a tedy "Rozum", čili "Spekulativní Rozum" - "Vernunft") je něco zcela odlišného od "rozvažování" ("Verstand") ... že první druhé docela "staví na hlavu" ... :)

... metafyzika a pokusy mluvení a myšlení (přirozeného) světa se jistě vylučuje - a to ZCELA(!) ... jedno se má k druhému jako "ŠÍLENÉ", tedy: "rozumu zbavené". Jak jinak?

Ovšem smůlu má téměř jistě metafyzika, Tribune. Protože pokud dojde na čistý hovor (vyloučíme všechno mimohovorové, tedy hlavně mocenské, ovlivňování hovoru), pak metafyzika musí v tomto "sporu" nutně prohrát, jednoduše proto, že se odkazuje na nevykazatelnosti ... by dokonce zcela nevykazatelně je konstruuje. To ne-metafyzika nedělá a dělat nemusí.

Šílená je metafyzika se všemi svými konstrukty, nikoli to, co je Vám zde v náznacích předkládáno - pouze "jsme" na toto šílenství docela obyčejně "naučení". :(

*

... ohledně kvantové fyziky:

... víte, Tribune ... jak říkám: ... výstupy současné vědy, jistě jako laik se zpožděním, recipuji a jistě se dílem zajímám (jistě, že musím :) i o její procedury - a obojí musím brát na vědomí a "pracovat" s tím. Avšak na nějakou "celkovou interpretaci" samozřejmě nemám brmboš ... to je "extra"-prácička ani ne tak "na pomezí" nějakých "oborů", nýbrž mnohem spíše o "duálně" kvalifikovaného "odborníka", který obojí jaksi "personálně" spojí. K tomu ovšem musí být před-připraveny generální diskursivní rámce, které samozřejmě žádná kvantová fyzika nemůže nabídnout - na to je to "malý pán" :) ... to se musí stát mimo ni, v nějakém post-filosofickém (a dle mě zcela jistě post-metafyzickém) diskursu, který ovšem zatím nemáme ... a nevypadá to, že bychom hned-tak měli.

Jistě, že mezi tím, co se zde pokoušíme probírat, a jistým momenty současné fyziky lze nalézt jisté konvenience - je tomu proto, že současná fyzika jednoduše naráží na meze "Vědecké" konceptualizace světa. Víte Tribune způsobů jak otevřít přirozený svět je v zásadě "libovolno" - proč by to tendy nebylo možné "vekrze" fyziku, že ano? :) ... ovšem je zde jeden zásadní problém a předpoklad:

... tím, kdo takto otevírá, musí být "dospělý člověk" - člověk, který již-sám ve svém životě "tento" svět otevřel a přišel "k vědomí" svého bytí "v" něm. Žijeme totiž, a to díky vlastnickému systému a zbytkům metafyziky "v hlavách" a řeči našich bližních, v drtivého podílu mezi lidmi dospělými pouze "formálně" - v "neformální" skutečnosti jde o nedospělé věcnící děti:

... "mezi" věcmi "žijící", "na" věcech ulpívající ... druhé za věci považující, a konečně: ... i sebe sama za věc považující.

Takoví lidé nemohou mít o světě nijakou "představu" - jsou "v" něm, ale asi tak jako proslulá "dlažební kostka".

***

Ptáte se:

"Může se bytost setkat sama se sebou, a nechat tak zjevit se vlastní, izolovaný svět?"


Jistě, že může ... dokonce musí, Tribune - kde jinde by se vzalo cosi, co označujeme slovem "sebevědomí", že ano? Vašem se setkáním se sebou-samým je to docela "složité". :)

Předně platí, a to si můžete kdykoliv vyzkoušet docela sám (a můžete si to zkoušet třeba do "alelujá" :), že "se sebou" se PŘÍMO(!) setkáte jedině prostřednictvím se setkáním se s něčím jiným ... a to:

a/ ... zpředmětněním nějaké své "části" (a jen "časti") - kupříkladu "svých" rukou, tedy "části svého těla". Sem ovšem mohou patřit "vnitřní vjemy" - třeba "vjemy tlaku a "dynamiky" ve Vašich kloubech, "vjemy" Vaších vnitřních orgánů - patří se kupříkladu i bolest či "vnitřní slast" (... ouch ... znáte "to" :)

b/ ... NEPŘEDMĚTNĚ(!) ... tedy "na" aktové "proměně" svých předmětů jiného, se kterým se setkáváte - tedy "na" proměně Vašeho předmětu jiného, jež je "způsobena" Vašimi akty uvnitř jednotlivého setkání se.

c/ ... způsobem, ve kterém se "stýkají" oba předchozí případy - to jest v takzvaných "kinestéziích", v nichž "vnímáte pohyby" svého vlastního setkávání se s jiným "ze zevnitř", a tudíž dochází ke korelaci (a) a (b), čímž vzniká zcela "nová informace".

Jistě, že existuje další možné hlubší rozčlenění a rozlišení těchto možností, ale již z tohoto můžete vidět, že JINÉ je z tohoto sebe-setkání jednoduše nevylučitelné - a to i tehdy, kdyby mělo být toto jiné přeměněno z Vás samotného.

Tedy:

... se-sebou se setkáváme jedině a jen "v" setkání se s něčím jiným, což Vaši otázku činí v zásadě bezpředmětnou. Jakékoli Vaše setkání se sebou-samým je vždy-již "UŠPINĚNO" něčím-jiným stejně, jako je jakékoli Vaše setkání se s jiným stejně "UŠPINĚNO" ... Vámi ...

... odtud také pramení ten jednoduchý FAKT nemožnosti jakékoli "čisté objektivity" či "čisté subjektivity" - i kdybychom se obojí jakkoli "snažili" (třeba ve "Vědě" či snad i v "žurnalistice" :) "Objekt" je vždy tak-či-onak "subjektivní" a "subjekt" je vždy tak-či-onak "objektivní" - obojí je neoddělitelné: ... spolu "je", a spolu "není". :)

*

Víte Tribune ... to co říkáte, totiž v parafrázi:

"Bytost, jež se setkává sama se sebou a nechává tak zjevit vlastní ... izolovaný ... svět."

Je prastarý metafyzický "sen" ... "o bohu" ... či "o Bohu" - jde o variantu "stvoření světa z ničeho" ... tedy jen a jen "z Boha". A to má jistě svou variantu v novověku v podobě "Vše-Tvořícího Já" ... jistě:

"Cogito ergo sum" ... nebo:

"(Já) jsem který jsem."

... zde nejde o nic jiného, než uzavřít "posluchače" do vlastního "systému" (pseudo-"vyprávění") ... do vlastního konstruktu jakožto "objekt", jenž je jeho "vnitřní součástí".

A jde tedy o co?

Jistě: ... o ABSOLUTNÍ vyloučení JAKÉKOLIV jinakosti(!) - a absolutní vyloučení jakékoli jinakosti z vlastního, absolutně "autistického" hovoru tak, že je tato zcela a předchůdně zbavena jakékoli hovorové "subjektivity". :) Její řečové vstupy "do světa" (a tedy do hovoru) jsou předem suspendovaný jakožto neplatné (či jakožto se zásadně - "ontologicky" - omezenou platností), protože jsou vždy-již součástí hovoru PODŘÍZENÉHO ... "stvořeného".
GeoN
2008-03-06 12:16:14
Wu
2008-03-05 22:52:12
GeoNe, úžasný! Děkuji, zítra - doufám - k tomu něco připíšu, ale myslím, že hodně projasňuje (alespoň mně [mrk]).
GeoN
2008-03-05 17:56:23
PRO WUa ... TŘETÍ KOUSEK :)

3/ TŘETÍ DOTAZ a ROZVAHA:

Stejně je to divné. Svět je "mezi" bytostmi (když se setkávají). Bez setkávání se není. Předpokládám, že bytosti samy o sobě také nejsou ("samy o sobě" je zase abstrakt, ne-li metafyzika).
Eh. Ono to možná tak divné není. Svět vzniká s bytostmi, které se setkávají, a bez nich zaniká. Proto žádný metafyzický svět není a být nemůže.

***

To je dobrá výchozí úvaha, Wu - pokud se jí podržíš můžeš ve svém přemýšlení pokračovat dál ... "docela sám" :) Přesně tak:

a/ ... svět "je" ve své ne-předmětnosti jen "mezi-v" našich setkání se jakožto doteků - "zde" je otevírán = takto "o" něm "víme", a "zde" a takto sami jsme = "vědění" a "bytí" ... v tomtéž - v našem setkání se ...

b/ ... "Bez setkávání se není" ... oh ano(!!!) ... DOSLOVA(!) - bez setkávaní se NENÍ NIC(!) = "Není!"

c/ ... určitě: ... žádná bytost není "sama o sobě", ale vždy a jen a jen v setkání se s jiným: ... v tomto setkání se, jakožto dotyku, ustavuje jak svou "stejnost" (svou identitu s jiným), tak svou "jinakost" (svou ne-identitu s jiným) - a to právě tak, že samotné setkání se jakožto dotek ... je IDENTITOU IDENTTITY A NE-IDENTITY ...

... takto tak každá bytost spolu-ustavují jak sebe sama, tak i jiné - a to ve všech třech ohledech: ... "v CO-bytí", "v ŽE-bytí" a "v JAK-bytí" ... tedy tradičně řečeno: "v bytnosti", "v bytí" a "způsobu existence".

A tedy?

... právě a jen v tomto setkání se (setkávání se) ustavují bytosti jak SEBE ... tak i vše JINÉ, se kterým se setkávají(!!!)

"Korelátem" (bytí, bytnosti, způsobu existence) tak není "svět jako celek" (jak se nám snaží namluvit metafyzika - třeba pro našince srozumitelně karteziánství - v případě antiky je to "odtažitější"), nýbrž jen a jen "to-vše" s čím jsme se "v životě" (a to jak "individuálním" tak i "druhovém") setkali ... a: ... my-sami (jak jako "druh", a tedy konkrétní lidské společenství, tak i jako "individua") jsme "korelátem" tohoto "korelátu" (tedy onoho jiného-potkaného) ...

... tedy natvrdo: ... jde O KORELACI(!) ... tedy VZÁJEMNOU VZTAŽENOST(!) = zde není nějaké lineární "příčinnosti", zde není nějaké "asymetrie", a tedy nějaké "moci" - jde o spolu-bytí.

Tedy jistě: ... "samy o sobě" ... je metafyzika. :)

d/ ... teď jsme jako bychom COUVALI DĚJINAMI(!!! :) ... Wu :) ... jako bychom se vrátili k těm nejstarším řeckým "přírodním" filosofům, kteří ... a to zcela jistě ještě-nechtě ... doslova LÁMALI staré řecké mýtické mluvení o světě = vyprávění světa.

Říkáš:

"Svět vzniká s bytostmi, které se setkávají, a bez nich zaniká." ...

... oh ano ... tak "to je"(!), a přesto není ... protože nějaký "konečný vznik" a "konečný zánik" jsou metafyzické "představy" - mezní výmysly, kterými si pomáháme v rozumění. Ve skutečnosti ovšem nemůžeme o nějakém "vzniku" a "zániku" světa jakkoliv mluvit - to vskutku jakožto ne-metafyzici (já jsem tady trans-metafyzik :) prostě nemůžeme ... a když tak opravdu v uvozovkách.

Lepší tedy říci: ... "není-li setkávaní se bytostí, pak není světa" ... anebo ještě lépe: ... "nemůžeme mluvit o světě bez setkávání se bytostí ... a opačně nemůžeme mluvit o setkávání se bytostí bez světa => ... pokud nechceme být metafyziky" ...

*

Říkáš:

"Proto žádný metafyzický svět není a být nemůže."

SKVĚLÉ(!) ... :) ... žádný metafyzický "svět" (nějaký "absolutní svět", a tedy metafyzická "Podstat", a to jakákoli) být nemůže, protože:

... buď je "tento" svět, a "metafyzický" svět je fikce ... anebo je metafyzický "svět", a fikcí je "tento" svět ...

... co si zvolíme? ... obojí "opravdu být" nemůže. :) Hehe :) ... dělám si "záludnou legraci", Wu(!!! :) Toto není žádná skutečná "volba" Wu - to je sama sebou "volba" zcela fiktivní, před kterou tě staví JEN a JEN(!) metafyzika (a tedy jakýkoli metafyzik) ... nikoli cokoliv "ze" světa kromě ní. Toto není Tvá "volba", to je "volba" metafyzikova - protože jiný, než "tento" svět ... (tedy jakožto ne-metafyzici :) nijak "nemáme". Ba dokonce: ... nic jiného nemá ANI(!) metafyzik(!!!) ... a v tom tkví Tvá (jakožto ne-metafyzika) DRTIVÁ PŘEVAHA "nad" ním a jeho metafyzickým mluvením. Ty jako ne-metafyzik může vše, o čem mluvíš ukázat a tak i vykázat ... metafyzik nikoliv:

... metafyzik Ti nemůže ukázat Tháletovu "Vodu", Aristotelova "Prvního Hybatele", křesťanského "Boha", Descartovo "Já", Vědecké "Přírodní Zákony" či nakonec Heideggerovo "Nic" ... a post-modernisté Ti v koncích nemohou ukázat "UŽ-VŮBEC-NIC"(! :) ...

... ale Ty můžeš ukázat doslova vše, na co Ti přijde řeč - dokonce můžeš ukázat i sebe sama, a představ si to, že Ti to nemůže "nic udělat" - ani to metafyzik nemůže, protože on "sebou samým" z drtivou pravidelností není :) - "je" (tvrdí, že "je") třeba "Nesmrtelnou Duší" či "Vědomím", či "Já" ... což vše Ti ukázat prostě nemůže - může o tomto všem metafyzicky mluvit, ale ukázat Ti "to" nemůže.

Zatímco Ty mu můžeš podat ruku, a říci:

"... tahle ruka je 'má' ... tahle ruka jsem já ... to co vidíš, čeho se dotýkáš ... jsem já ..."

... o tom si metafyzik může nechat jenom zdát ... :)
GeoN
2008-03-05 16:22:39
PRO WUa ... DRUHÝ KOUSEK :)

2/ DRUHÝ DOTAZ

Otázka: malá věda, její zkoumání toho, čemu se říká "přírodní zákony" má ve světě tvořeném setkáváním se jaké místo? Jsou to atributy toho setkání se? Jeho vlastnosti?

***

S naší "malou" vědou je to docela snadné, Wu ... vlastně zde vskutku není žádný problém. :) "Malá" věda je VNITŘNÍ "složkou" našeho civilizačního jednání - je předchůdně zanořená nejenom "do" světa, nýbrž dokonce i "do" našeho života - je tedy ještě "o level níže" než my sami. Jde o jednání, prostřednictví kterého děláme z jiných bytostí, se kterými se setkáváme ve světě, své věci - a to zprvu a předně tak:

... že z nich, právě onou "malou" vědou děláme své KOGNITIVNÍ(!) předměty-věci ... které PAK zkoumáme v ohledu toho, jak jakožto tyto kognitivní věci FUNGUJÍ(!) ... abychom s mimi mohli zacházet, vytvářet své skutečné projekty a tyto projekty provádět.

I sama tato "malá" věda je tedy VĚC - instrument prvně kognitivního zvěcnění bytostí světa, pak jejich zvěcnění skutečného. Svět a věda se tak nijak nedotýkají, respektive: ... věda nemá se světem nic k dočinění. Věda se obrací jen a jen k okrskům světa - k těm okrskům, které ze zcela nitrosvětských důvodů "zajímají! nás jakožto prostředek reprodukce našeho života. ovšem odtud můžeme svou "malou" vědu dělat tak, že se NAŠÍ VINOU světa "dotýkat" začne ... dva případy:

a/

... začne ho ničit ... protože my překročíme a překračujeme své přirozené "nároky" a potřeby, a začneme svým zvěcňování to, "čím" svět "je", rozbíjet. No a svět "je" pokračujícím "tokem" setkávání se, že ano? Ovšem ... Wu ... setkávají se jenom bytosti, nikoli věci. Věci jsou MRTVÉ(!) - jsou to zobmbies vytvořené námi z bytostí, zobmies, které ovládáme, a které "jsou" (svým podivným způsobem bytí) jenom a jen "díky" nám a jedině námi jsou v tomto "bytí" udržovány - při-držovány-u-bytí ... jinak by definitivně zanikly. Věci již nemají své vlastní bytí - mají již-jen bytí naše.

"Vztah" bytosti a věci NENÍ setkáním se, nýbrž vztahem MOCI(!) A tedy KONFLIKTU(!), nikoli shody(!) Zvěcňování bytostí světa je svět ve svém pokračování doslova rozbíjen konfliktem, ne-shodou - a čím více jsme my-sami zanořeni především DO SVÉ VLASTNÍ REALITY, která nás od přirozeného světa stle více ODDĚLUJE, tím méně jsme sami bytostmi a tím více jsme sami věcmi ("subjekty své civilizace") - a náš svět se stále více a více rozpadá. Ano:

... NÁŠ SVĚT (!) ...

... svět tak, jako ho ve svém bytí otevíráme MY(!) - ovšem to nikterak neznamená, že tento "náš" svět není i jiných bytostí ... to jistě je. Naše sebedestrukce je tak jistě i destrukcí jiného - to tato destrukce se slévá, synergizuje, multiplikuje - a rozklad svět "kolem nás" si začíná žít svým vlastním životem - či spíše svou vlastní smrtí. Je to doslova jako choroba, které jsme zdrojem, avšak kterou se mohou nakazit i jiní, a tak začnou být sami destruktivními - je to jako když začnou utíkat oka na punčoše ... "chytáme oko a chytáme oko", ale ono si klidně "utíká" dál.

b/

... začne si, jakožto metafyzika "činit nárok" na "výklad" světa "jakožto celku" - čímž "a priori" učinit tento svět svým KOGNITIVNÍM předmětem, a tedy KOGNITIVNÍ VĚCÍ(!) Jistě: toto "nakousla" již filosofická metafyzika, avšak "Věda" to dotahuje do zcela absurdního důsledku. Jakožto tato velká "Věda" se může věda stává "BLUEPRINTEM" k tomu, čeho se dotýkáme v bodíku (b) - a také se tak děje(!) ... :(


Tedy mezi-shrnuto:


... svět a věda se MÍJEJÍ a mají míjet(!) ... věda jakožto součást civilizace i jakožto součást naší kulturnosti MUSÍ být podřízena lidskému životu a jeho skutečným přirozeným potřebám - a tedy musí být podřízena jiným KULTRUNÍM VRSTVÁM v kontextu kultury a kultuře jakožto celku v kontextu civilizace.

Pak opravdu není žádný problém ... a žádný problém být nemusí - věda, "malá" věda se pak zabývá tím, čím má (tedy nitrosvětskýmí lokalitami), nepřekračuje své "kompetence", a tudíž se nezmocňuje a nepokouší se ovládat to, do čeho jí nic není - tedy člověka jakožto bytosti a světa jakožto našeho setkávání se s bytostmi jinými. "Malá" věda je jenom a jen instrument, nikoli "vládce" či "soudce" - pokud zůstává tímto instrumentem, pak je všechno v pořádku.

***

Poznámka:

... naše "malá" věda nepoznává žádné "přírodní zákony" - tento pojem je dle mého mínění GENERÁLNĚ CHYBNÝ, protože je RYZE metafyzický (jde o čirý platonismus) ... naše "malá" věda ("v" našem setkávání se s jiným "ve" světě) zkoumá "chování" mezně konkrétních singularit "ve" světě, a to tak, jak tento svět (či přesněji jeho "okrsky" a lokality) spolu-s-námi spolu-konstituují.

V našem lidském zájmu(!) je nalézt takové PRAVIDELNOSTI a OPAKOVATELNOSTI v tomto chování jiného tak, abychom je mohli využít ke svým účelům, a tedy z nich ... nějakým způsobem ... udělat své věci, které budou sloužit "reprodukci" našeho bytí - to je specifická lidská bytostná síla.

TEDY: ... ŽÁDNÉ(!) "přírodní zákony" - poznáváme konečné lokální opakovatelnosti a pravidelnosti ... a to RELATIVNĚ(!) k našim stejně lokálním a konečným potřebám, a tedy vzhledem k našemu stejně konečnému a lokálnímu bytí. Toto je smysl vědy, a její "místo" v našem životě ... a tedy i, prostřednictvím nás, ve světě. Věda nepoznává svět - je světu podřazena.

Od možného "poznávání" světa máme jinou řeč a jiné mluvení - nikoli vědu - i když tato řeč a mluvení jistě může, a pravidelně musí, brát na poznatky, jež jako svůj SEKUNDÁRNÍ produkt věda vytváří, ohled. Jde tedy o dva zcela odlišné "diskurzy", Wu - v časech "živé" metafyziky :) ... byla od mluvení světa theologie (dokonce i filosofické myšlení bylo podřízeno), v osvícenství byl vědě nařízen osvícenský filosofický diskurz ... dnes již žádný takový hovor fakticky neexistuje, a proto také mám vědotechniku (technovědu) ... a proto-také nám hrozí zatím velmi "temný" tech-nacismus - toto vše je koproduktem "ambicí" vědy (jakožto "Vědy") být "mluvením o světě", a tedy tím, co "svět" formuluje, ... a zároveň i tím, co "svět" generálně "formuje".
GeoN
2008-03-05 15:46:30
PRO Wua ... PRVNÍ KOUSEK :)


... Wu, to je další "vrstvička" a "stupínek složitosti" ... stejně jako následná poznámka Tribunova. He :) ... budu postupovat po otázkách, jenom aby se nám to moc nerozlezlo, protože takhle je toho moc najenou - je v tom hrozná "nedočkavost" :)

1/ PRVNÍ DOTAZ:

... když světem je setkání se, nestávají se z setkávajících se metafyzické entity? Něco za fyzikou, za světem?


***

... určitě, Wu ... určitě. Ze vše mínění, která zde předhazuje a společně převracíme, by se dala velmi lehko udělat metafyzika JAKO BRNO :) ... a myslím, že tak někdo zcela jistě udělá.

Důvod je jednoduchý: ... už nyní se v rámci shahy o "vysvětlující" mluvení dopouštíme celé řady fatálnách chyb, které ovšem pramení z toho, že "o" světě jakožto NEPŘEDMĚTNOSTI se mluví velmi těžko(!) ... to je dáno naší řečí - naše řeč je VÝRAZNĚ ZPŘEDMĚTŇUJÍCÍ(!)

Přirozeně totiž explicite o světě nemluvíme - a nemluvili jsme. Proč? No jednoduše: ... nebylo to třeba(!!!) Svět "byl" zcela samozřejmě a byl zcela samozřejmý - a byl zcela samozřejmě popisován jakožto život bytostí ... a v mýtech jakožto těch "nejmocnějších" a "největších" bytostí, které tak měly na konstituci a znovu-spolu-konstituci ten největší a nejvýznamnější "podíl" - tedy takový "podíl", že bez jejich setkávání se by se žádné jiné bytosti setkávat nemohly ... a tudíž by žádný svět nebyl.

Nutnost a potřeba explicitního mluvení vznikla teprve-až, a je to tu zase, se nutností tvorby vlastnického sociálního systému - kdy životně-lidská(!) samozřejmost světa byla doslova rozbita spolu se životem přirozeného lidského společenství samotného.

Bum ho! - a bylo ZLE(!) Proč? Protože svět "jakožto celek" se stal NEPŘIJATELNÝM a NESNESITELNÝM(! ... a tedy ztratil i svou pre-reflexivní samozřejmost. Teprve nyní vzniká všechno noho úporně:

... "PROČ?" a "CO?" ...

... z tohoto podnětu, z podnětu otázek:

"Proč ...zrovna já ... mám takto být ... když takto být nechci?"

... určitě znáš tuto otázku, že ano Wu? Sám jsi ji jistě mnohokrát, alespoň "v duchu" x-krát vyslovil - a nesčíslněkrát ji slyšel od druhých. Zde je "kořen" metafyziky .. ten nehlubší Wu ...

... zde vznikl tlak na proměnu živého mýtu v metafyziku, která by právě této otázce zavřela hubu - aby bylo řečeno:


"Ty, a to zrovna Ty ... takto být ... MUSÍŠ, nikterak to nezávisí na Tvém chtění, na Tvé vůli a na jakémkoliv Tvém poznání!"

... Wu. D-F/Dp, vlastnictví a metafyzika k sobě nedílně vnitřně patří - jedno, druhé a třetí nelze od sebe oddělit, a tedy ani je nijak "extra-od-sebe" vyložit - to nejde. Dokud budeme v tlaku této trojjedinosti, potud bude naše mluvení vystaveno metafyzice - i kdybychom stokrát nechtěli. Jistě: ... nemusí to být metafyzika explicitně formulovaná tak, jak tomu bylo dříve - a o to je to HORŠÍ(!), protože to nikdo nemá pod kontrolou ...

... to je ten "zmatek" metafyzického smetiště, všech těch "soukromých" metafyzik, které si jednotlivá "individua" neustále "generují" a permanentě je vkládají do hovoru s jinými.

*

Tedy nežijeme v přirozeném světě, a tudíž se budeme s metafyzikou stále střetávat ... no a protože metafyzika o světě explicitně mluví, tak k tomu ... ve sporu s metafyzikou budeme nadále nuceni i my - ale je třeba si dávat velký pozor, abychom do metafyziky opětovně nespadli sami - tak jak se to stalo třeba Husserlovi, Heideggerovi a třeba i našemu Patočkovi a nakonec i post-modernistům.
Blue
2008-03-05 14:11:53
Tribun
2008-03-05 10:43:30
Může se bystost setkat sama se sebou, a nechat tak zjevit se vlastní, izolovaný svět?

Ovšem dodal bych: jakkoliv se Geonovy řeči mohou zdát někomu šílené, myslím, že jsou pouze jiným vyjádřením toho, co se nám snaží sdělit kvantová fyzika.
Wu
2008-03-05 09:42:12
Hehe, GeoNe, vidíš to, je to prostě dřina, někomu něco vysvětlit [úsměv].

vtípek: když světem je setkání se, nestávají se z setkávajících se metafyzické entity? Něco za fyzikou, za světem?

Otázka: malá věda, její zkoumání toho, čemu se říká "přírodní zákony" má ve světě tvořeném setkáváním se jaké místo? Jsou to atributy toho setkání se? Jeho vlastnosti?

Stejně je to divné. Svět je "mezi" bytostmi (když se setkávají). Bez setkávání se není. Předpokládám, že bytosti samy o sobě také nejsou ("samy o sobě" je zase abstrakt, ne-li metafyzika).
Eh. Ono to možná tak divné není. Svět vzniká s bytostmi, které se setkávají, a bez nich zaniká. Proto žádný metafyzický svět není a být nemůže.
GeoN
2008-03-05 00:13:25
GeoN
2008-03-04 23:09:18
... jasně Wu, Tvůj "instinkt" se nikterak neklame - je to ZASE špatně(!) Ono "chórisma" (původně vstupy "chóru" do děje v řeckém starém dramatu, které, v krátkosti řečeno, "oddělovalo" jednotlivé "části") ... je zase a jen "odstup" ("prasklina" - jak říkal pan Pešek) SKEPTICKÉHO "vztahu ke" světu, ve kterém je "svět", zase - i když z velké části "zamlčeně"-"negativně", "pojímán jako celek" ...

... odtud ale a právě pozor-pozor, píšeš:

"Vždycky vychází z nás samých, z bytosti, protože jsme jeho nedílnou součástí, možná i zdrojem."

... nene Wu ... zde už musím říci: "já" :) zde nemíním nijaký "svět" jakožto "existenciál" (řekněme "existenční vlastnost" - pro pochopení) "POBYTU" - tedy "člověka" jakožto "existenciální struktury" ... to je stále karteziánský "subjektivismus", i kdy zásadně "ontologizovaný". Tak to nemíním.

Mé mínění je, že:

... svět "je" POKRAČOVÁNÍM Tvého SETKÁVÁNÍ SE(!!) ...NIKOLI(!!!) Tebe samotného. Svět není "existenciálem" Tvého bytí, nýbrž je "vlastností" Tvého setkávání se ... a tedy už-i každého Tvého setkání se ...

... a tedy není ANI "objektivní" ANI "subjektivní" tak, jak konstruovala metafyzika.

*

Víš s konceptem "umwelt" (a to v jeho všelijakých variantách) má "svět", jak se "o" něm zde s Tebou pokouším mluvit, společnou maximálně vstupní intenci - jinak je to docela "něco" jiného.

Zkus to vzít skutečně "vážně", Wu: ... svět je pokračováním našeho setkávání se - není ani žádnou "esencí" ani žádnou "existencí", není to "jsoucno" ani nějaká "hromada jsoucen" - je to OTEVŘENÉ pokračování Tvého-našeho setkávání se.

*

Ptáš se:

"A když se s jinou bytostí shodnu na světě, během našeho setkávání, rozšiřujeme a spoluvytváříme (nebo odkrýváme?) ho, ale pořád to není a nikdy nebude ten Svět, protože ten by bez nás nebyl?"

Hmmmm ... vidíš, jak to může být obtížné, i když je to vlastně tak jednoduché. :) Nemyslím to nijak zle, Wu - jistě, že každým svým setkáním se se svět "nenávratně mění" ... každým svým setkáním se svět ZNOVU-SPOLU-KONSTITUUJEŠ "v" tomto setkání se, "v" němž ti svět vždy-znovu jakožto ono "nepředmětné pozadí" ... "prosvěcuje". Svět znovu-spolu-konstituuješ nejenom-už tím, že se s někým na "něčem" shodneš, nýbrž UŽ jen a jen tím, že se s ním docela prostě a nejjednodušeji setkáš, že ho "uvidíš" ... či že šlápneš do trávníku. Pamatuješ na buddhistické mnichy a jejich péči o "vše-kolem", jejich "obavy", aby "cokoliv kolem sebe" nezranili, nezabili či se "toho" jen "křivě nedotkli" - to vše vychází z přirozeného před-rozumění, že každým svým sebemenším "dotykem" nezvratně "proměňujeme" ... svět. Tohle, o čem zde mluvíme není nějaký můj "výmysl", Wu :) ... a není "výmysl" ani těch mnichů - toto je naše přirozené před-rozumění "světu".

Takže: ... vždyť o tom mluvíme (zkouším to "říkat" :) už nějaký ten rok. :) - nic ve zlém. :) Wu, zkus to nebrat "gnoseologicky-metafyzicky"(!):

... jsi snad jedná bytost, která se ve světě setkává s jiným? Kdepak, nesmysl, že ano? S kým by jsi se v tom světě asi tak setkával, že ano? Jistě: ... "bez Tebe" bude svět nenávratně jiným, avšak to neznamená, že "bez Tebe" přestane "být".

Svět není "korelátem" ANI TVÉHO BYTÍ, ANI TVÉHO "POZNÁNÍ"(!) - prostě není žádným Tvým "korelátem". Svět NENÍ NIKOHO Z NÁS(!) - "je" vždy-již "NEJMÉNĚ" ... "DVOU", protože svět ... zredukujme to(! :) - je vždy-již NEJMÉNĚ JEDNÍM SETKÁNÍM SE(!) ... a na to musí být "dva" :) ... "Nebe" a "Země". :)

Svět, takto zredukováno a tedy "zjednodušeno": ... "je" setkání se(!!!), a jakožto takový vlastně NENÍ NIC(!), protože setkáním se ... NENÍ NIC(!) - setkání se je "dotek", a tedy "nic". Pokud by se nic nesetkávalo, pak by svět "nebyl" - nebylo by nic.

"Definitivně" (budu trochu zjednodušovat :) ... píšeš:

"S tím světem - tedy není nic jako 'absolutní svět'."

Víš Wu ... do důsledku vzato ... nejenom, že není nějaký "absolutní svět", nýbrž "je tomu tak", že NENÍ ŽÁDNÝ SVĚT(!) Svět jakožto "on sám" NENÍ NIČÍM(!) - svět je konstituován "zdola" ... bytostmi, které se setkávají. Bytosti svět jsou "substancemi" :) světa - a "má" tedy otevřeně-"mnoho" ... "substancí", které jsou všechny mezně "individuálními" ... jsou SINGULARITAMI(!) Svět "nevznikl" z nějaké "singularity", Wu :) - on "je" otevřeným setkávání se singularit, jež ho "v" tomto a "tímto" svým setkáváním se konstituují ... a "mezi nimi" jsme, a tedy se setkáváme, i my ... Ty, já, Blue ... Tvá přítelkyně ... a třeba i sunfreedom. :)

*

No, nevím ... jestli se mi to povedlo, jsem utahaný. :(
Wu
2008-03-04 22:10:02
Jak píšeš, že se fenomenologie ptala "po 'tom', na 'pozadí čeho' fenomény 'máme'", tedy zase metafyzicky, to mě zaujalo. Zrovna jsem totiž dočetl Patočkův Pozitivní platonismus a kromě obvyklého zmatku mi zbyl také dojem, že snaha ponechávat čemukoliv, i "svobodě", chórisma (nebo jak se to slovo používá [smích]) je zase nějak špatně. Ale to jen tak na okraj, kniha se tu dříve či později také objeví.

S tím světem - tedy není nic jako "absolutní svět". Vždycky vychází z nás samých, z bytosti, protože jsme jeho nedílnou součástí, možná i zdrojem. Chytám se pojmu "umwelt", koncepce žitého světa (viz. http://blog.wuwej.net/2007/01/07/kolektiv-autoru-umwelt-koncepce-ziteho-sveta-jakoba-von-uexkulla.html). To by mohlo být do jisté míry podobné?

A když se s jinou bytostí shodnu na světě, během našeho setkávání, rozšiřujeme a spoluvytváříme (nebo odkrýváme?) ho, ale pořád to není a nikdy nebude ten Svět, protože ten by bez nás nebyl?
GeoN
2008-03-03 20:53:50
... jo, vidíš Wu ... ten "svět" :)

***

... ale nejdříve k tomu učení filosofie (dnes by to už opravdu chtělo formulovat nějako jinak):

... víš extra-středoškolští učitelé jsou již tak od oka padesát let právě v tomto zoufale nekvalifikovaní - bohužel je to tak. Tohle učitelství je totiž OBVZLÁŠŤ náročné a dle mého se nemůže odehrávat "běžnými metodami" - sám jsem si to ("Základy filosofie" tři semestry vyzkoušel na průmyslovce (strojaři) a musím sebekriticky přiznám, že na to nemám. Potíž je v tom, že tato "výuka" musí být extrémně dialogická, a tedy taková aby "vyučovaný" byl "vtažen" do hovoru ... avšak tento hovor se nesmí rozpadnout do nějaké "plácání o všem" ... OVŠEM tak, aby potřebné "zaostření" opětovně nenabylo onen "frontální" charakter. A to je velmi obtížné ...

... jiné je to, samozřejmě, v situaci, ve které se předpokládá náležitý "zájem" ... tam je to docela něco jiného - "zájem" opravňuje "učitele" k předchůdně míněné "náročnosti".

Takže určitě:

... dalo by se to dělat lépe, ale to chce souběh dvou "vlastností": ... "učitele" a "filosofa" či alespoň velmi kvalifikovaného "doxografa" - no, kde to vezmeš v takovém "množství", aby to pokrylo potřeby alespoň všech gymnasií? Tedy: ... problém. :(

***

... "ke světu" ... předhodil jsi dotaz:

Svět jako celek tedy nelze nijak pojmout, nelze o něm mluvit? Ani jako o síti setkávání se a bytí ukazováním se?

***

... a tím se tak-trochu dostáváš "o stupínek výše", Wu. :) ... tento dotaz můžeš v zásadě předložit (a to jistě především sobě) teprve tehdy, když opustí ony "ostré" metafyzické hranice (třeba tak, jak nám je servíruje "Věda") ... pro metafyziku (tu "tradiční") totiž "svět" vlastně není žádný "problém" ... i když pro ní PROBLÉMEM JE(!!!)


Vím, zdá se to "zmatečné" - tak je "svět" pro metafyziku "problém", anebo není?

1/ ... jistě je, protože ho sama jakoby-VYRÁBÍ svou "universalistickou" skepsí - táže se "u" něj "na něco" a tvrdí "u" něj "něco".

2/ ... vlastní "svět" jí vlastně NEZAJÍMÁ(!) ... zajímá jí něco jiného, totiž: ... její "pozitivní krok", a tedy: ... "pozitivní" KONSTRUKCE onoho předem skepticky "suspendovaného svět" (a tedy oné platónské "iluze stínů") ...

... "Z" ... metafyzické podstaty, kterou si "položila" ... "za" tuto "universální iluzi". Teprve tehdy, kdyby se jí toto podařilo, pak by-jakoby, bylo metafyzické "zadání" splněno.

Vidíš tedy, že metafyzika (a to jakákoli, včetně "Vědy") na "svět" NAPROSTO KAŠLE(!!!) Ve skutečnosti je jí docela jedno - jde jí o to, jak "svět" a tedy "vše ve světě" ... "vyložit" tak, aby to "ostatní" akceptovali(!!!), a tudíž aby metafyzik v zásadě OVLÁDL, a to předem, všechny jejich hovory - které "v" metafyzické rozvrhu samotném ZÁVISÍ na tomto rozvrhu SAMOTNÉM(!) Dobrý paradox, že ano? Dobrý "circulus vitiosus"! :)

Metafyzická filosofie (a tedy i "Věda" a v zásadě i všechna metafyzická náboženství, i když ta užívají poněkud jiné techniky) se ve skutečnosti neptá "po světě" a nijak o něm nemluví - nýbrž se ptá o tom, jak "svět" z "Podstaty" ... "Vzniká", jakožto ona "Iluze" ... a "chce podat" ... "konzistentní výklad" tohoto "Vznikání" tak, aby proti tomu nikdo "neřekl ani slovo" ... aby toto "slovo" říci "nemohl".

Simple ... :)

***

Metafyzická filosofie se "o" svět tak začala opravdu zajímat vlastně až na svém konci - teprve až tehdy, když ona "pozitivní konstrukce" světa jakožto KLAMU(!), protože "nevyjde" ... odkud je přímá cesta ke konstatováním post-moderny. No, a nebyl tím nikdo jiný než fenomenologové a existencialisté - ti se v zásadě první začali explicite tázat "po" světě ... jakožto "po něm samotném" ... jakožto "fenoménu", či předněji jakožto po "tom", na "pozadí čeho" fenomény "máme" ... tedy jakožto "po tom, v čem" se setkáváme s jiným. Bohužel, třeba i fenomenologie se takto stále tázala (a to včetně našeho Patočky) metafyzicky - transcendentalisticky ... (tedy "podobně" tázání Kantovu, pod kterým se tu bavíme).

Snadno tedy vidíš Wu, že se svým výše uvedeným dotazem ocitáš "na špici" evropského myšlení, protože po post-moderně, která některé výsledky fenomenologů shrnula (a ty pozitivně metafyzické odmítla) opravdu, zatím, "není nic nového". :)

***

... tedy mé mínění "k věci":


... svět, přirozený svět ... jistě NELZE "POJMOUT", jak sám říkáš. Ale to nijak neznamená, že "o" něm nemůžeme mluvit. Naopak:

... MLUVÍME "O" NĚM v zásadě STÁLE (!!!)

... avšak ... NE-předmětně, protože žádným naším předmětem NENÍ(!) - to je "adekvátní", že ano? :) Svět není naším předmětem, a tudíž o něm nemůžeme mluvit "PŘÍMO" tak, jako bychom ho "měli před sebou". Mluvíme o něm tak, že mluvíme, o "něčem jiném"(!) A to je, co? Jistě Wu: ... "my sami"(!) a především "my sami" - to měl na mysli Heidegger, když si vymýšlel ten svůj "existenciál" jakožto jakoby-"kategoriální určení bytí" jakožto "naší" a především "naší existence", jež ovšem není "kategoriální", protože nejde o žádnou "bytnost":

... mluvíme o "strukturách" našeho "bytí" ... které je vždy-již "bytím ve světě" a "na světě" - takto a jen takto svět v našem bytí, tedy v našem setkávání se ... "prosvěcuje" ... a my "ve" svém bytí, a tedy i ve své řeči, ve svém "popisu" můžeme "útržky" světa jakožto pokračujícího setkávání se ... POPISOVAT(!) a ve společné řeči se ("hermeneuticky") srozumět-shodovat "nad tím", které z těchto popsaných struktur jsou "významnější", a které nikoliv .. a to v tom a tak, jak se "nám" v toku našeho popisu "rozbalují".

To není NIC NOVÉHO(!) ... Wu(!!!) - každý mýtické vyprávění je takovým(!!!) "Významy" těch oněch "struktur bytí" Ti "napovídá" Tvé(naše) bytí/setkávání se samo - stačí jen "naslouchat". To je to "myšlení naslouchání", které je lidsky přirozené - narozdíl od "myšlení vidění" ("názor"), které je metafyzické. Žádné z nestarších mýtických vyprávění (to jest ta, která ještě nejsou pře-pracována metafyzickou mytologií a mytografií) nemluví o světě PŘÍMO(!), nýbrž mluví o "mocných bytostech", jejichž setkáváním se "svět je" - mluví o "Zemi" a "Nebi", o "Slunci" a "Hvězdách" a o všech dalších bytostech jakožto jejich "Dětech" ... a tak je svět ... VYPRÁVĚN, aniž by o něm "bylo mluveno" ... "jakožto o něm".

***

Je tomu rozumět, Wu?

Nemůžeš mluvit, o čemkoliv, aniž bys "nepřímo" a "nepředmětně" ... nemluvil "o světě", protože pokud o čemkoliv mluvíš, tak vždy alespoň po-u-kazuješ na nějaké své setkání se, jež "je" jeho "útržkem".

Jistě: ... pokud nezačneš mluvit "o něčem" ... "mimo" svět - tak, jako se "pokoušela" metafyzika.

***

Jestli mi není rozumět, tak mi to zdrbni. Snad ještě náťuk: ... toto posledně řečené určitě není v nijakém rozporu s vědou (tou "malou") - naopak: ... ona "malá" věda v zásadě nedělá nic jiného ... akorát o tom "neví". :)
Wu
2008-03-03 08:46:02
Vybaveni znalostí "filozofie" by měli být určitě všichni občané, ale jak toho dosáhnout? Když si vzpomenu na gymnázium, kde jsme měli rok filozofie, vidím jen zoufalé vykládání něčeho, co je naprosto neuchopitelné. Nevím, jestli to byla spíš neschopnost učitele, nebo nezralost nás samých, ale všechno se zredukovalo na hloupé memorování. Ale myslím, že i přes nezralost studentů se to dalo vykládat mnohem líp. Po reálných problémech a otázkách (krásně to má udělané Stephen Law ve Filozofické gymnastice - myslím, že problém "mozku v kádi" by pochopil každý student, obzvlášť v době PM - Po Matrixu :)).

GeoN
2008-03-02 12:58:42
Wu
2008-02-29 23:26:17
GeoNe, taky se ozvu se zpožděním; omlouvám se, že na Tvé reakce mi to trvá, ale není to proto, že bych je nepřečetl. Je to proto, že je čtu. Několikrát. [úsměv]
GeoN
2008-02-29 14:00:31
... "opakování - matka moudrosti" :) [bujarý smích s veselým pošklebkem] ... ale hlavně také počítám, že to bude číst i někdo jiný, takže aby se v tom i tento jiný nějako vyznal ... že ano ...

... jinak jistě - tohle všechno jde velmi pomalu ... tohle jsou "ty základní věci" - které jsou opravdu NEJOBTÍŽNĚJŠÍ(!) - jak ve filosofii, tak i v trans-metafyzice :) [hoj] ... a nemyslí si, že by Ti někdo ... na nějaké fakultě filosofie ... nějako "pomohl" ... kdepak(!) = 99% "učitelů" Tě bude zaplavovat frázemi a "definicemi", bez jakékoli snahy o jejich náležitě pracnou "explikaci" - je to "jako všude" ... zde ovšem zhoršeno o to, že jde o "materii" velmi podivnou a obludnou, a tudíž přirozenému lidskému rozumu se docela příčící - "většina učitelů" Tě hodí do vody ... a plav :( ... což zrovna není ten nejlepší způsob. Ještě, že existují výjimky.

Víš Wu - tohle všechno z "pole zájmu" dnes již jistě bývalé filosofie patří, pokud se podržíme naší evropské-antické tradice ke vzdělání "OBČANSKÉMU"(!) ... měli by jím být vybaveni doslova VŠICHNI(!) "občané" - právě proto filosofie ve starém Řecku vznikla, a to z poněkud "divokého" podnětu sofistů, kteří začali ad hoc plnit "společenskou objednávku". Je zjevné, že "občané" nemusí být daným způsobem vzdělaní jako oni "potulní učitelé", avšak musí být tak vzdělaní, aby v hovoru ostatním byli schopni "stavět" a "udržovat" obec tak, aby tato mohla "vzkvétat". A to se týká především koho Wu? - samozřejmě intelektuála - kdo jiného.

Jde o vzdělání a myšlení, které má za svůj účel "řád" a "běh" lidského společenství, a to nikoli nějakým "objektivním"( tak jak to činí všechny ty "sociologie" a podobné "fyziky společnosti") způsobem, nýbrž právě a především oním způsobem "inter-subjektivním"(!) - jeho účel je ve společenských (a to určujících) hovorech, a to až po "vršek" onoho hovoru "politického". Bez tohoto vzdělání a myšlení je není "občan" žádným občanem, nýbrž totálně neschopným "občanským" negramotem(!), a to po všech stánkách "věci"-

***

Na druhé straně: ... toto vzdělání a myšlení typu "obecného" (od "obecné" i "obec") nemusí být potřeba ke všelijakým "soukromým" hlavně civilizačně-"bounded" činnostem, kam zcela jistě spadnou specializované přírodní vědy či obory technické (dnes třeba i socio- a psycho-technické) ... ovšem i tyto, na teoretické úrovni s ním nutně souvisí a ZÁVISÍ NA NĚM(!) Víš nedávno kdosi vykřikoval, že "filosofové nezpracovávají výstupy moderních přírodních věd" - to je omyl, je to docela naopak:

... nositelé a vykonavatelé moderních přírodních věd nemají "filosofický background", a tudíž nejenom že nejsou schopni "komunikovat s prostředím", nýbrž se utápějí již DÁVNO(!) nahlédnutých pseudo-potížích. A co na to "filosofové"? Ti mohou jenom soustrastně a soucitně "koukat", protože kdykoliv cokoliv nesměle řeknou, tak všichni ti trapně nadutí "fyzici" začnou řvát cosi o "nesmyslech", začnou nadutě urážet, přehlíživě mávat rukou a trapně se "pochichtávat" ... a to z 99% procent jenom proto, že ...

... JSOU TO ONI, KDOŽ NEVĚDÍ-NETUŠÍ, KTERÁ BIJE(!!!)¨

Filosofové "výstupy" (a zpravidla i "procedury") přírodních věd velmi dobře znají a pracují s nimi - těmi, kdo neznají "výstupy" a "procedury" onoho "obecného" myšlení ala "filosofie", a to s již zapracovanými výstupy jejich vlastního počínání, jsou právě a především "přírodní vědci" (a hlavně "technici"), a tudíž jsou lidsky-existenciálně-sociálně-kulturně NAPROSTÝMI IDIOTY(!), kteří si myslí, že jim na tyto "předmětnosti" a hlavně "aktivity" jejich "přírodovědné" vzdělání a myšlení postačuje. To je samozřejmě totální nesmysl(!), který když je opravdu praktikován(!), tak se stává dokonce hluboce nebezpečným - dnes FATÁLNĚ nebezpečným, protože tyto postoje a toto jednání je hlavním ideologickým kanálem, kterým se na nás valí splašky toho, co osobně označuji oním souslovím: "tech-nacismus". :(

***

Víš Wu ... jsem trvalým "zastáncem" toho, že VŠICHNI(!), kdo by chtěli jen vstoupit na jakékoli-jiné "vysoké učení", by měli PŘED TÍM(!) absolvovat "artistickou fakultu" nejméně na bakalářské úrovni (tedy nejméně šest semestrů) ... a teprve potom se věnovat přírodním vědám, lékařství, právu, technice či vědám společenských či duchovědným. Jakékoli studium ba se tak sice protáhlo o tyhle tři roky, ale na jeho konci by byli skuteční intelektuálové dostatečně odolní proti všem VLASTNÍ specializačně-idiotickým redukcím a sebemanipulacím, kteří by byli schopni ... a to v dobrém slova smyslu ... "utvářet" své lidské společenství, a tedy hlavně: ... zvládnout (kulturně => politicky) pana Vlastníka a jeho vždy nebezpečné cukavé chování.

***

... "ke světu" extra-později ... :)
GeoN
2008-02-29 01:02:45
Wu
2008-02-28 16:16:43
"hroznej chlap"? To bude asi nějaká ženská uklidňovací mantra... Taky to slýchám [smích].
---
ProBůh, ještě scholastiky do toho, to už mi hlava exploduje [úsměv]. Ono by to asi chtělo si jen tak bokem filozofii vystudovat, aby bylo na čem stavět...
---
K setkávání. Myslím že do toho pomalu začínám pronikat. ale hodně pomalu, díky za opakované opakování již zopakovaného [úsměv]. Metafyzické koncepty jsou fakt pevné a neodbytné... Svět jako celek tedy nelze nijak pojmout, nelze o něm mluvit? Ani jako o síti setkávání se a bytí ukazováním se?


GeoN
2008-02-26 20:55:22
GeoN
2008-02-26 20:36:22
... skimici ...

... než se tomu budu muset věnovat já :) ... zkuste navštívit knihovnu. Nehledě na to, že pojem fenoménu je níže, a to v několika akcentech, UVEDEN (!!!) - odtud si obsah pojmu "fenomenalita" velmi lehko odvodíte, a to prostou logikou (jistě pravidla naší řeči) = pokud jste pochopil, "co" je to "fenomén", pak nemůžete mít jakýkoli problém podobný tomu, co mi naznačujete, protože fenomén vylučuje jakékoli "Vaše vědomí" ... ba dokonce: ... JAKÉKOLI "vědomí" ... natož pak "moje" či "Vaše" ... :) ... Voila!!! .. a vůbec k tomu nepotřebujete žádné "epoché" ... a cokoliv podobného. Pan Husserl si to myslel - ale byl to omyl (a to už velmi dobře zmapovaný a zpracovaný), a už jeden z jeho studentů na to přišel - zde je to pouze dotaženo "do důsledků". Máte po problému ... :) ...

... a pokud si PŘES VŠE NÍŽE (a výše) ŘEČENÉ(!) ... myslíte, že "máte" nějakou "jinou" fenomenalitu, než "mám" já ... pak to toho raději, zatím, necháme ... a doporučím Vám jiné "autory" ... :) ... třeba už tolikrát "profláknutého" pana Descarta, a všechny "následné" ... :)

Sumárum:

... více později, pokud na tom budete trvat a pokud o to budete stát - a pokud já budu mít "pocit", že je to k něčemu dobré. Máte nepřeberně možností, jak se dobrat odpovědí, které máte doslova "před nosem" ... pokud beru na vědomí to, že monitor máte opravdu před tím nosem ... "kousek" - stačí ten "kousek" nějak "překonat". :)
skimic
2008-02-26 19:57:27
GeoN
2008-02-26 16:45:35
Wu ...


... když tak oprav, a přebytečné smaž ... prosím ... ještě jednou se omlouvám ... jsem prostě "hroznej chlap" - jak velmi často říká Blue ... :)

***

... k té "bytosti" a "obecninám":

... v tom jsou bezvadnou školou středověcí scholastici, Wu - i ti (narozdíl od všech kdosiů :) věděli, že všechny ty "abstraktní obecné esence" mohou "existovat" jen a jen "v mysli Boží", tedy Tomáš: "ante rem" - odtud se pak mohlo dovozovat, že Stvořením "existují" i "in re" ("ve věci") ... a:

... "post rem" ... to jest "v lidském rozumu".

Nakonec je z toho je to, že jsou jen a jen "post rem" :) - a to tak, že jsou zde doslova reflexivně konstruovány "z" naši běžné fenomenality, která s nimi v zásadě nemá nic společného, kromě toho, že pokud na jejich základě (zpravidla deduktivně) vytvoříme nějaké projekty, pak tyto projekty (po náležité algoritmizaci) mohou "vyjít", anebo také nemusí - a to: ... mohou "vyjít", ale nikoli vždy a všude - což nám lidem jistě vždy poslouží ke zpětné korekci nejenom těchto "obecnin" dlících "v" našem jazyce, nýbrž i ke korekci těch zcela umělých podmínek, ve kterých své projekty provádíme a kterými "modifikujeme" ... "nevyzpytatelný" svět. :)

***

Wu a Tribun ... ke "kočce" a k tomu kolem :)


Víte, to záleží na tom, jakou metafyzickou "koncepci" (či trans-metafyzickou ne-"koncepci") si svému přemýšlení a mluvení "představíte".

1/

Pokud si předsadíte "Vědeckou" metafyziku, a tedy "pochopíte" ... "svět jako celek" jakožto "SVŮJ OBJEKT"(!!!) - tedy "objekt VÁS" JAKOŽTO "SUBJEKTŮ" ... no tak to jste s tím, "co nikdo nevidí" ... opravdu: ... V KONCÍCH :) ... he :) :) :) ... mrskáte se v pasti "svého vědomí" jakožto ve výmyslu.

2/

... ale pokud tento zoufale vetchý, v zásadě stále karteziánský, metafyzicky "APRIORNÍ"(!) "koncept" pustíte z ruky - což naprosto "libovolně" můžete, protože v naší fenomenalitě není nic, co by pro něj jakkoli "svědčilo" (ono to totiž ani z principu nejde - nikdy se nesetkáte s nějakým "subjektem" a "objektem" nějako "VEDLE SEBE", kromě "konstrukční plochy" Vaší vlastní reflexe, "na" které jste tuto diferenci vyrobili), a tudíž se ho určitě nemusíte nijak "držet" ... tak ... nemáte naprosto ŽÁDNÝ PROBLÉM(!!!) ...

... :) ... trans-metafyzika říká:

a/

... setkáváte se stále-s-něčím(!) ... nemůžete se ne-setkávat, setkání se a setkávání se je ZPŮSOBEM VAŠEHO BYTÍ(!) - vzhledem k tomuto bytí se VŽDY nějak-s-něčím-setkáváte(!) ... toto si můžete zcela "empiricky" ověřit, a to jak pozitivně, tak i negativně:

i/ ... zavřete oči ("nic" nevidíte :) ... ale stále "něco" slyšíte, "něco" cítíte ... že ano? Zkuste tyto "vjemy" všechny nějako "odříznout"(!!!) Kdepak, nepůjde to(!)

ii/ ... zavřete někoho do nějaké krabice, pověste ho na nějaká lanka v tom "kosmonautického tlakového" obleku, aby měl co nejméně haptických "vjemů" ... to vše do tmy a naprostého ticha.

Vím, vím, kdosi se o tento "experiment" již pokusil - nepamatuji se přesně. Váš "objekt" velmi pravděpodobně velmi rychle zešílí a velmi pravděpodobně zemře, pokud to "přeženete".

Hmmmm ... jak víme, tak se zavíráním do temné "samotky" docela úspěšně mučí - a lze umučit až k smrti - bytí "bez" setkávání se není možné. Čím to asi bude? - jistě: ... teze (a)

b/

... ve svém setkávání se jakožto způsobu bytí, otevíráme opět a jen "svět" jakožto pokračující "síť"-dalšího-jiného setkávání se - to je ono "pole fenoménů" se svými "horizonty" spolu-setkání - horizonty jak prostorovými tak i temporálními v jejich ZCELA OTEVŘENÉ(!) komplexnosti a naprosté individualitě-singularitě.

A toto "pole" ... "někde" ... "končí"? ... Tribune a Wu?

Kdepak(!!!) - jistě, že je "teď-zde" nějaký "nejzazší horizont", "za" kterým je "vše" SKRYTO(!) ... ale to nikterak neznamená, že když udělám byť jediný krok jakýmkoliv "směrem", tak se tento "horizont" oka-mžitě změní:

... co, bylo skryto, se ukáže (od-kryje) ... a co se ukazovalo, se skryje ... :)

... je to dvoj-jediný "děj": ... "ukazování/se-skrývání/se" - zde není žádná "kumulace", jak se nám kde, kdo snaží namluvit ... jediná "kumulace", jež "zde" je, je naše "paměť" ... a tedy i děj "zapomínání", a tedy v možnosti i "roz-vzpomínání" ... ale "vcelku" vzato, i naše "paměť" propadá "hře" ... "ukazování/se-skrývání/se" - je jenom a jen jeho "modem", totiž modem ve vrhu temporálně-minulostním.

No, a jistě, že je zde i temporální vrh budoucnostní, že ano? ... to je ten vrh, jež míří právě a "za" horizont "ve směru" našich kroků. A my jistě "OČEKÁVÁME", že se "cosi za" horizontem UKÁŽE - ukáže se zde cosi, co již známe, s tedy cosi, s čím jsme se již-setkali, anebo se může ukázat i cosi, s čím jsme se ještě-ne-setkali - pak jsme zpravidla PŘEKVAPENI a žasneme, protože "zpravidla" očekáváme, "cosi-podobného". Překvapení a úžas je tak korelátem VELMI hluboké skrytosti ještě-ne-setkaného.

Vidíme to? - klidně si toto vše můžete OKAMŽITĚ "vyzkoušet"(!) ... i kdyby skrytost byla sebehlubší, tak vždy "očekáváte" POKRAČOVÁNÍ SETKÁVÁNÍ SE(!!!) ... nějakého-jakéhokoliv, třeba i toho NEJ-překvapivějšího a NEJ-úžasnějšího, avšak NIKDY "ZA" horizontem "ne-očekáváte" ... NIC(!!!)

... a odtud trans-metafyzika říká:

c/

... ... ve svém setkávání se jakožto způsobu bytí, otevíráme opět a jen "svět" jakožto ...

... ZCELA OTEVŘENĚ ...

... pokračující "síť"-dalšího-jiného setkávání se, jež je vzhledem k našemu konečnému bytí VŽDY a NUTNĚ setkáváním se nejenom "MÝM" a "NAŠÍM" ... nýbrž VŽDY-JIŽ(!) I JINÉHO(!) ... a tedy i jakékoli jiné JEST tak, že se setkává ... "stejně" (a to právě a v téže "síti" setkávání se - tedy "ve světě").

Co platí "pro nás", platí i "pro jiné" - i jiné je "tak", jak jsem/jsme já/my = v setkávání se. I jiné bytosti světa se setkávají, tak jako já/my ... a to i tehdy, pokud se s nimi já/my aktuálně nesetkávám/e ... a tedy i když "jsou za horizontem" ve své skrytosti ... a v tomto svém setkávání se "nadále", a to i spolu-s-námi,... spolu-konstituují... svět.

*

Kdepak Wu, Tribune:

... Váš pseudo-"problém" není "problémem skutečnosti". Žádný "problém" totiž NENÍ "ze" světa - "svět" a cokoli "z" něj není a nemůže být "problémem" - "zde" je vše zcela ne-problematicky = SAMOZŘEJMĚ. "Problém" je PRODUKT Vaší reflexivní skepse.

A pokud "máte" problém "se světem", pokud je pro Vás "svět" nějaký "problém", pak předpokládáte metafyzickou "universální" skepsi, jež zachvacuje "svět jakožto celek", a tedy předpokládáte metafyziku, a tedy jste metafyziky.

Vaše potíž:

"Jak se pojetí, že se všechny druhy bytí projevují při setkávání se, vyrovnává s klasickým problémem 'existují věci když je nikdo nevidí'?"

... plyne právě a jen z metafyzického před-konceptu = není "problémem světa", nýbrž problémem tohoto před-"konceptu", v němž před-"jímáte" a "pojímáte" právě "svět jakožto celek" (a cokoliv v něm) jakožto svůj OBJEKT, a tudíž musíte předpokládat, že jeho BYTÍ (a tedy i bytnost) je KONSTITUOVÁNA PRÁVĚ-A-JEN ...

... VAŠÍM SETKÁNÍM SE (!)

Jistě: ... to URČITĚ(!) pro Váš-OBJEKT ...platí(!) Jakýkoli "objekt" je totiž VŽDY jen a jen "váš" jakožto jakýchsi "subjektů". Ale určitě to neplatí pro bytost přirozeného světa, a tedy určitě to neplatí i pro Vás samotné, protože Vy, dle mého zcela SAMOZŘEJMĚ, stále ještě jste. Vidíte? Již jen z tohoto mezi-závěru se můžete jen-pousmát - jak by to poté bylo s Vámi samotnými ??? ... když se se sebou jakožto "subjektem" vlastně NIKDY nemůžete setkat - stará metafyzická trapnost: "Oko se nevidí". :) Věta:

"Být ... znamená být vnímán." ... naplatí, platí věta: ... "Být ... znamená ukazovat SE(!)"

A bytosti světa se neukazují jenom vám/nám, nýbrž i "sobě" - ukazují se "sobě" ve svém setkávání se, které nemusí být nutně vaším/naším, a tudíž konstituce světa "pokračuje" i "mimo" vaše/naše aktuální setkávání se ... a tedy i "tam", "kde" je vám/nám toto ukazování se skryto.

"Svět" nám "nepatří" jako "náš objekt" stejně, jako nám "nepatří" jako naše věc - není to žádný "objekt" a žádná věc stejně, jak takovým-tím není nic "z" něj.

***

Ještě Wu:

"Jak se pojetí, že se všechny druhy bytí projevují při setkávání se, vyrovnává s klasickým problémem 'existují věci když je nikdo nevidí'?"

... ještě konkrétněji/"terminologicky" upřesním:

... "druhy bytí" se "NEPROJEVUJÍ" ... nýbrž UKAZUJÍ(!) "Jevit se" a "ukazovat se" jsou dvě zásadně ODLIŠNÉ-JINÉ "věci". Jevit se může (ale nemusí) to, co se aktuálně samo neukazuje, a to prostřednictvím něčeho jiného, co se aktuálně ukazuje - to co se aktuálně samo ukazuje se nejeví a jevit se nemůže, protože SE ukazuje JAKO ono-samo, "v originále".

Odtud:

"Všechny druhy bytí" neprojevují své bytí "při" setkávání se - je lépe říci:

... všechny bytosti (se kterými se ve světě setkáváme) JSOU(!) "ve" svém a "svým" UKAZOVÁNÍM SE "v" setkávání se ... a to "svém" i "našem", protože "jejich" setkání se může být i "naším", avšak nemusí. "Vše", s čím se setkáváme a můžeme jakkoli setkat, JEST tak, že se setkává, a tedy ukazuje - avšak já/my NEMUSÍME být tohoto setkávání se účastníky - toto setkání se NEMUSÍ být aktuálně (a dokonce i "vůbec") "naším".

***

"Konečný" mezi-závěr:

... i současná, tak vyspělá(!), fyzika se doslova UTÁPÍ(!) v přes dvě stě let starých metafyzicko-karteziánských APORIÍCH, které se zkoumáním přírody NEMAJÍ NIC SPOLEČNÉHO(!) - jsou to aporie jen a jen tohoto metafyzického konceptu.

"Svět jakožto celek" NELZE "poznat", protože žádný "svět jakožto celek" NENÍ(!) - "svět" totiž, opakuji, NENÍ ŽÁDNÉ "JSOUCNO" ... a už vůbec to není a nemůže, opět opakuji, být žádný "objekt"(!) - natož-pak nějaká "věc". Jakékoli "pokusy" ... "svět" takto "myslet" a "mluvit" povede k nesmyslům a "paradoxům", a to nikoli "vinou" světa a čehokoli "v" něm, nýbrž jen a jen vinou tohoto nesmyslného "snažení".

Řešení?

Snadné: ... je třeba "smířit" se s tím(!) Smířit se s tím, že "svět jako celek" poznat NELZE(!) Stejně, jako nelze poznat ŽÁDNÝ CELEK(!) ničeho "ze" světa ... a jako nelze "na" nic "ze" světa ... tento svět "redukovat". Je třeba se smířit, že poznáváme jenom a jen "okrsky světa", že poznáváme "zlomky" a "útržky" toho, s čím se setkáváme a s čím se setkat můžeme, a to vždy jen a jen "vzhledem" k sobě a ke svým vlastním určením a účelům, jež toto poznání PŘEDEM definují. Je třeba se smířit, že naše poznání bude VŽDY ... KONTINGENTNÍ a zcela-vcelku přetržité a "děravé", že bude "zapomínáno" a znovu-"objevováno" a že se bude stále "převracet" ... a to tak, že NESMĚŘUJE(!) k nijakému "celku" a k nějaké "homogenitě" a "úplnosti", byť zcela jistě ... zatím ... "narůstá" a snad ještě chvilku "narůstat" bude.

... tak :)
Tribun
2008-02-26 10:33:22
Wu: "existují věci když je nikdo nevidí" - to mne přimnělo pověstnou Schrödingerovu kočku... Odpověď by myslím zněla, že otázku nelze rozhodnout, respektive že věc existuje i neexistuje současně; dost možná každá ve své vlastním vesmíru.
Wu
2008-02-26 09:12:25
Aha, takže jsem tu zaměnil bytnost (vlastnost, která se ukazuje v setkání) s abstrakcí bytnosti (výmysl, idea neposkvrněná :) hmotou).
---
Jak se pojetí, že se všechny druhy bytí projevují při setkávání se, vyrovnává s klasickým problémem "existují věci když je nikdo nevidí"? Je to něco na způsob "v takovém případě otázka nemá smysl, způsoby bytí jsou nerozlučně spjaté se setkáváním"? U bytosti by mohlo jít o setkávání se sebou samou...
---
"Něco, co není, opravdu poznat nelze", to je výstižné :)

GeoN
2008-02-25 13:27:27
... no ani jen-pomysl, Wu (promiň, že tak pozdě) ...

... pochop:

... když se s čímkoliv ve světě setkáš, tak přeci ZCELA SAMOZŘEJMĚ(!) "poznáš", "CO" to JE(!) - a také se úměrně tomu, a to často zcela ne-reflexivně, chováš: ... před autem uskočíš, ke květině přivoníš. :)

Bytost je "druh" bytí: ... jde o "co-bytí", je tím, ČÍM to či ono JE, "v" tom, jak se s ním "ty" setkáváš. Toto "co-bytí" je úzce "propojeno" nejenom s "že-bytím" ("holé bytí" - "holá existence" = prostý "klad" přítomnosti, "ve" kterém jsi "při-tom"), nýbrž i s "jak-bytím" - to jest "jak" JSI "zde" vzhledem ke svému "CO".

***

Wu ... ve světě, v přirozeném ... a tedy v tom SKUTEČNÉM ... světě NENÍ NIC(!) ani "objektivní" ani "subjektivní", a tudíž není nic ani "inter-subjektivní", protože ke konstrukci jakékoli takové "inter-subjektivity" bys opět "předchůdně" potřeboval nějakou "subjektivitu".

A to platí i pro naší bytnost ("co-bytí"), bytí ("že-bytí") i pro naše "jak-bytí" - toto "vše" se "děje" vždy jen a jen "uvnitř" nějakého setkání se s jiným, a tudíž je jeho "vlastností" (s rezervou) - ovšem setkání se není žádné "jsoucno" ... je to DOTEK "jsoucen", které "v" tomto doteku své bytí, bytnost a "jak-bytí" UKAZUJÍ ... a jedině a jen "v" tomto ukazování se CO-JSOU, ŽE-JSOU a JAK JSOU.

Diference mezi "skutečností" a "pomyslem" (v mezi "výmyslem") netkví v tom, že "skutečnost" je "objektivní" zatímco "pomysl" jen "subjektivní" či "inter-subjektivní". Nýbrž tom:

... že s čímkoliv skutečným se přímo LZE SETKAT(!) ... že se nám může ukázat JAKO ONO SAMO(!) jakožto "originál" a "ve svém originále" ... jako "věc sama" - jak říkal Husserl - tedy "jako" fenomén. "Pomysl" ("výmysl") něčím takovým není - s ničím takovým /třeba s "přímkou"/ se VŮBEC a NIJAK přímo setkat nemůžeš(!) ... tu můžeš pouze a jen reflexivně (a tedy jazykově) "myslet" (a tedy mluvit), a to ZCELA MIMO jakýkoli "názor" ...

... v tomto smyslu je Červená Karkulka skutečně SKUTEČNĚJŠÍ než je nějaká "přímka", protože Červenou Karkulku si můžeš alespoň PŘED-STAVIT v "inteligibilním" NÁZORU holčičky s červenou čepičkou ... přímku si takto před-stavit nemůžeš.

Tento rozdíl mezi Červenou Karkulkou a "přímkou" je tak dobrým případem rozdílu mezi "pomyslem" a "výmyslem": ... jestliže "pomysl" je čímsi, co má svůj "představovaný" fenomén, který "vytváříme" podobně jako své "vzpomínky" ... totiž na základě naší temporální retencionality, a tedy i toho, čemu běžné říkáme "zkušenost", pak v případě "výmyslu" nic takového udělat nemůžeme.

"Výmysl", tedy třeba "přímka", EXISTUJE jen a jen v naší řeči - naše řeč je jediným jeho FENOMÉNEM, "v" řeči se ukazuje, a tedy jen a jen v naší řeči JE(!)

***

Víš Wu, "trable", na které již delší čas naráží třeba fyzika, nejsou ve skutečnosti žádnými "trably", protože, protože plynou jen a jen z "Vědeckých" ... "představ" (tedy spíše VÝMYSLŮ) o "objektivitě" - tedy právě v tom metafyzickém výmyslu, že "skutečné = objektivní", to jest "na subjektu nezávislé".

Fyzika naráží na meze POUŽITELNOSTI tohoto výmyslu v ději našeho zvěcňování světa - i když v tomto případě jde o zvěcňování "jen" kognitivní (!!! .... !!!)

... to se dříve či později stát MUSELO(!), Wu ... a kdyby byli páni a dámy fyzikové opravdu chytří, tak by se zeptali filosofů, protože ti tyto záležitosti již velmi dávno řeší ... a v případě fenomenologie již ledacos vyřešili - kupříkladu tím, že již dávno ODMÍTLI pojmy "subjektivity" či "objektivity" jakožto jakkoli relevantní v diferenci "fikce/skutečnost".

***

No a o tom se zde bavíme, že ano? Již Kant své "řešitelské" reakci na Huma "přiznal", že nic "objektivního" NEMŮŽEME POZNAT(!) ... a další pak (a to včetně mě :) připojili, že nemůžeme poznat ani nic "subjektivního" ... a to nikoli proto, že by naše "poznávací mohutnosti" byly jakkoli "slabé" či "omezené", nýbrž proto, že žádná "objektivita" a "subjektivita" ...

... NENÍ(!) ...

... jde jen a jen o naše výmysly. Naše "poznávací mohutnosti" jsou DOCELA V POŘÁDKU(!) - jsou "určeny" a poznávání toho, s čím se ve světě nitrosvětsky setkáváme - a "zde" a "takto" fungují naprosto SKVĚLĚ(!) Wu ...

... v případě metafyzických výmyslů a za použití metafyzických (výmyslových :) "metod" ovšem selhat VŽDY MUSÍ(!), protože "něco", co není, a tedy NIC(!) ... OPRAVDU POZNAT NELZE(!!!) .... na Nic jsou naše "poznávací mohutnosti" pravdu "krátké" a určitě to není jejich "problém" ...

:)

***

... tedy v koncích:

... skutečnost, že "bytnosti", které poznáváme ... nejsou "objektivní" (a ani "subjektivní" či "inter-subjektivní") a že nikdy nejsou "celé", nýbrž že jsou vždy "dílčí" a vždy je poznáváme situovaně, ještě neznamená, že to jsou výmysly, i když to zcela pravidelně jsou, především až ve své jazykové formulaci ... pomysly - jde o pomysly pomyšlené APOSTERIORI(!), "po zkušenosti" ... a tedy "z" a "po" fenoménu. To, s čím se setkáváme svou bytnost skutečně "má" - stejně jako jí "máme" my, kteří se tím setkáváme ... a tato bytnost je vždy předem sdílená v ukazování se tohoto setkání se.

"Má" bytnost je jenom "druhou stránkou mince" bytnosti "Tvé" ... Wu. :)

... a stejně tak je tomu se všemi "atomy", "fotony" a či "kvarky". :)

***

... tak, a teď se snad vrátím-zpět k StudioMaxovi a Flashi ... :) ... pokud mě ovšem nezatíží nějaké neodkladné hovorové povinnosti ... :)
Wu
2008-02-25 08:09:13
No dobře, když ne výmysl, tak alespoň pomysl [úsměv].
GeoN
2008-02-24 18:58:45
Wu
2008-02-22 22:02:18
GeoN: to byla také jedna z věcí, kterou jsem s ním probíral. Položil jsem totiž naivní otázku, jestli byl Kant vyvrácen, rozšířen nebo podpořen, neboli jak se na jeho průlom pohlíží. Odpověď byla taková, že škol a náhledů na fungování rozumu, mysli a poznání je ... nepočítaně [úsměv].

Ale teď konečně k bytí a bytnosti. Mně totiž pojem bytnost nic neříkal [úsměv], takže teprve lehké nakopnutí, že je to český ekvivalent esence, a mírné připomenutí že v kontextu jediného filozofa, z jehož díla jsem přečetl více než jedno dílo, jsou esencí ideje, mi pomohlo Tvůj rozpis dekódovat.
Je to jako Heisenbergův princip neurčitosti, dvě vlastnosti, dokonale spjaté. A nejdivnější na tom je, že ta jedna, bytnost, je vlastně výmysl.
(To co jsi napsal o přímce přesně zapadá do mého náhledu - abstrakce jsou pěkná hračka, ale měly by hračkou zůstat [úsměv])
GeoN
2008-02-22 15:24:37
GeoN
2008-02-22 15:21:24
Wu
2008-02-20 22:18:11
Tak, jsem zpět, reakci ještě rozmyšlenou nemám, ale jedno je jasné, s tou objektivitou jsem šlápl vedle [úsměv]. I celkově, po konzultaci s kamarádem jsem pochopil, že jsem nic nepochopil [smích]. Chci se ještě vrátit k tomu co píšeš o bytí a bytnosti...
GeoN
2008-02-17 20:21:49
Wu
2008-02-17 19:50:23
GeoNe, díky za komentář, musím si ho pečlivě projít - ozvu se [úsměv]
GeoN
2008-02-17 18:36:15
... tak jsem tu, Wu :)

... Prolegomena určitě nestačí, to je jasné. Pokud bys chtěl Kanta opravdu prozkoumat, tak by Ti to určitě naprosto bez pochyby trvalo "pár let", a to bys stále nebyl nijaký "odborník" - to je v případě Kanta záležitost doslova na celý život. :) :/

Takže raději jen pár poznámek, abychom tu nevyváděli nějakou traktaci:

... dle mého mínění není Kantovo "tajemství" v něm samotném, protože on "zde" není tím pravým "zadavatelem", nýbrž "řešitelem" - "zadavatelem" je určitě David Hume. Byl to především on, kdo "škrtl" ony opravdu dogmatické postupy karteziánské metafyziky, i když takto učinil sám opět stejně metafyzicky, protože jeho docela drsná kritika je stále založena na karteziánské metafyzice "vědomí". No, a toto "zemětřesení", které na svět přivedl Hume, chtěl Kant řešit, překročit ho, a to pozitivně tak, že by respektoval jeho velmi vážné výsledky. Proč Wu? No to je snadné a občas o tom mluvíme:

... i "Věda" (tedy ta s velkým "V", ve kterou osvícenci věřili) jest metafyzikou - a to zcela nezbytně a nevyhnutelně. No a celý tento "drobný problémek" skutečně visí (dá se redukovat) na dotazu po oněch "syntetických apriorních soudech" - s nimi stojí a padá jakákoli metafyzika, a tedy i "Věda". I a právě "Věda" PŘEDPOKLÁD(!) velkou masu konstrukcí (a to "empiricky" zcela nepodloženě a nevykazatelně generalizovaných!), jež samy sebou jsou opět jakkoli "empiricky" nevykazatelné.

Kantovo "řešení" je ovšem jenom další metafyzický podvod - i když v případě Kanta asi jistě o podvod "v dobré víře". Tím, že zdroj "apriorních syntetických soudů" posunul PŘED JAKÉKOUKOLI "empirii" se sice Humeovu drtivému ataku jakoby vyhnul - obešel ho tak, že v zásadě vše, "o" čem a "v" čem pojednává "Věda", z "empirie" vyřadil, čímý ovšem a zásadně ... všimni si, Wu ... jakoukoli "Vědu" v jejím původním významu vlastně definitivně ZRUŠIL:

... apriorně (tedy universálně a apodikticky) nepoznáváme NIC(!) ze světa ani tento svět "sám" - poznáváme jenom a jen "formy" vlastního "Rozumu"(!)

Tedy nikoli nějaká "objektivita", jak naznačuješ Wu:

"V těchto univerzálních zákonitostech zároveň nachází možnost objektivity - sice věc samu o sobě nikdy nepoznáme, ale protože to, jak se nám jeví, funguje u všech stejně, lze to chápat za objektivnost."

... kdepak: ... jde MAXIMÁLNĚ o "inter-subjektivitu", a to "inter-subjektivitu transcendetální". Jakákoli "objektivita" je nám naprosto nedostupná, i když je stále metafyzicky postulovaná. "Svět" nás svým BYTÍM(!) "afikuje", avšak co do své BYTNOSTI zcela "nepoznatelný".

Hmmmmm ... zcela jistě to "poznáváš", že ano Wu? Jasně: ... jde o zcela prach-sprostý rozvrh metafyzické "universální" skepse(!), a to v návaznosti na Huma cela nový a originální - zde je opuštěna dominantní esencialistická tradice evropského filosofování a je "předhozen" rozvrh zcela opačný: ... nikoli esencialistický, nýbrž existenčně-existenciální (právě proto ten Heideggerův zájem). Jistě to už z znáš "ode mě" :) ze starého blogu a dalších řečí ... jistota a pochybnost jsou vždy výsledkem jednoho a téhož reflexivního skeptického aktu - jde o koreláty:

1/ buď

a/ ... pochybuji-li "co do" bytí, pak v tomtéž obdržím jistotu "co do" bytnosti ...
b/ ... a opačně: ... pochybuji-li "co do" bytnosti, pak v tomtéž obdržím jistotu "co do" bytí ...

2/ anebo

a/ ... eviduji-li "co do" bytnosti, pak v tomtéž obdržím pochybnost "co do" bytí ...
b/ ... a opačně: ... eviduji-li "co do" bytí, pak v tomtéž obdržím pochybnost "co do" bytnosti ...

... možnosti (1a) a (2a) jsou v zásadě ve svém produktu shodné stejně, jako je tomu tak v případech (1b) a (2b) - diference je pouze v explicitní aktualitě. Evropská metafyzická tradice až po Kanta pracovala s možnostmi (a), Kant otevírá rozvrhy (b) - hle: ... "kantovský obrat" :) = evidujeme bytí (své i "světa"), avšak zcela se míjíme s bytností ... a to jak "světa", TAK I SEBE SAMA(!) A zde je právě klíčová "potíž", na které VEŠKERÝ transcendentalismus jakožto metafyzická "varianta" :) pohoří - a to včetně transcendentalismu Husserlova, jak se ukázalo. Samotné "transcendentální Já" jakožto vlastní "sídlo" a "zdroj Rozumu", a tedy i všech jeho "forem", je STEJNĚ nedostupné, jako je takovým i "Objekt" - i ono je "noumenonem" jako legendární "věc o sobě". Aby byla transcendentalistická "hypotéza" sama možná, tak by musely být "formy Rozumu", a tedy i "Rozum" sám, a tedy i "Já" vykazatelné "an sich". "Transcendentální Já" není "pro sebe" stejně, jako "věc o sobě" není "pro nás".

***

Trans-metafyzik :) ... Wu ... velmi dobře ví, že sice můžeme vyslovit jakoby-"apriorní syntetické soudy", avšak že jim ve světě vskutku nic neodpovídá - mluvíme v nich "doslova" o ničem, a tudíž nejenom že nemohou být "pravdivé", nýbrž z jakékoli řeči o "pravdivosti" či "nepravdivosti" zcela vypadávají. Kant je dodnes zajímavý právě a především tom, že toto v zásadě definitivně svým transcendentalistickým "řešením" PŘIZNAL(!) - "Věda" tímto přiznáním v zásadě SKONČILA(!) stejně jako jakákoli jiná metafyzika, což se ovšem "provalilo" až po Hegelovi. Ovšem "většině" to zatím stále nedošlo, a mnohým to nedošlo dodnes - třeba kdosimu z "Konfrontace". :)

Trans-metafyzické "stanovisko" je snadné: ... žádné "syntetické soudy a priori" A PRIORI(!) neplatí, a tudíž je stejně a priori "neplatnou" i jakákoli "Věda" ... stejně jako jakákoli jiná metafyzika. :) Jakékoli naše reflexivní (tedy jazykové) konstrukty, a to i ty nejdivočejší - včetně metafyziky samotné, jsou aposteriorní = jakožto fikce je vytváříme nevykazatelnými, a tedy neproveditelnými, operacemi nad pojmovým materiálem "zkušenostního" původu ... kupříkladu tak, že "inteligibilně" extrapolujeme docela obyčejnou pozemskou úsečku za její mezní body ... ech:

... "do-ne-konečna" ... :) ... jakoby-"získáváme" ... "přímku".

Hehe :) Wu: ... již "prostá" přímka je výmysl a nesmysl divočejší, než je Červená Karkulka s Roburem Dobyvatelem a městečkem Southpark ... dohromady. :) I když ono to s tou úsečkou není o nic lepší, kromě toho, že si jí stále-ještě dokážeme, jistě "s rezervou", ukázat - třeba klacíkem v písku nebo tužkou na papíře. :)

***

No, nebudu to tu roztahovat, i když by zcela jistě bylo o čem - když cokoliv, tak se ozvi ... ale spíše u mě, pokud se Ti to neprotiví. Určitě se Ti již projasňuje můj dřívější odkaz na pojem "regulativní ideje", že ano? A to právě na její přetrvávající "roli" i v dnešní slavné "Vědě". :)

Hezký večer.
GeoN
2008-02-16 22:35:44
Wu
2008-02-16 22:21:19
skimic: asi mi nic jiného nezbyde, protože Prolegomena nestačí (a Kritiku jsem ještě nečetl).
skimic
2008-02-16 17:08:39