Wuwejův zápisník

Umění přežít v divočině

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
GeoN
2007-12-18 17:34:55
... tak vidíš Wu, ani ten "pravý blogger" určitě nejsem :) ...
Wu
2007-12-18 09:26:08
jm: aha, úřady a výměny. S řidičákem jsem měl taky trochu obavy, protože jsem si vůbec nevšiml, že na něm je místo trvalého bydliště. A že hlásit změnu jsem povinen do 14 dnů sám. Prošvihl jsem to o pět let [smích]. Ale u nás jak občanky, tak řidičáky naštěstí fungují dobře.
jm
2007-12-18 09:07:07
Wu: Služebním vozidlem bohužel neoplývám. Jobs for the boys za moje daně rozumím stupidní úřednickou rozcvičku zvaná bezdůvodná výměna řidičáků, která bohužel vyžaduje moje focení a dvojí setkání s cvičiteli. Nebudu se rozčilovat nad nefungováním městského úřadu černošice, kam bohužel spadám, a bohužel tihle čulibrci nedovedou, co dovedou jinde, tj. třeba objednávku času podání žádosti. Tak jsem tam stál už dvakrát přes hodinu, ale opravdu se musím věnovat lidem, co mě platí a nemůžu tam trávit mládí, takže od nového roku budu be oprávnění.
Wu
2007-12-18 08:03:54
jm: nějaká pracovní škatulata? Ještě že jsem získávání služebního vozidla a přicházení o něj nikdy nemusel řešit. Služebnímu řízení vůbec se vyhýbám jak čert kříži [úsměv].

drbna z pelechu: televize je kapitola sama pro sebe; spousta negativ, ale i pozitiv. Nějakou dobu jsem uvažoval o jejím zrušení, ale efekt by byl mizivý. I tak se koukáme jen výjimečně a na vybrané pořady. Bez té možnosti by to vlastně bylo ještě horší.

GeoNe, o kompetentních psychoznalcích jsem akorát četl [úsměv].
Jak jsem se teď dozvědel, slovo weblog znamená (nebo spíš znamenalo) něco ještě jinšího, než jsme zvyklí: http://javurek.blog.respekt.cz/c/19187/Slovu-weblog-je-deset-let.html
GeoN
2007-12-17 23:06:37
... víš Wu ... to je to pověstné "škatulkování", že ano? - bohužel!

Bohužel to, co znamená "blogger" neurčuješ Ty, nýbrž právě a jen ti "maniodepresivní vylévači" (jistě jsme "individua" a jsme "subjektivní", takže to do naší "komunikace" zcela jistě přirozeně patří, ale všeho je příliš) svých přežvýkaných "emocí" - trochu kruté, ale je to tak ... pokud ovšem člověk nedokáže toto rozumění změnit, což ovšem rozhodně nestojí za to, že ano? To je mnohem jednodušší se k označení "blogger" vyhradit.

***

... s tou korektností je to samozřejmě a opět daleko složitější, jak jinak - zde by se zase mohl, na "existenciálním" blueprintu, vyřádit nějaký opravdu kompetentní psycholog, psychiatr či sociosycholog(-atr), ale kdosi mi právě aktuálně vysvětlil, že takoví asi bohužel neexistují, a jestli existují, tak jsou někde schovaní.
drbna z pelechu
2007-12-17 16:28:43
jm
2007-12-17 11:33:07
Ohledně neřidičů. Teď mě napadá, že v důsledku dalšího kola hry jobs for the boys za moje daně, které jsem se pokusil několikrát marně zúčastnit, ale po hodině jsem to vždy vzdal, tak od prvního ledna jsem úředně též opět ne-řidič...
Wu
2007-12-17 09:26:05
Tribun: je to tady přímo líheň [úsměv]

GeoNe, hned se na tu Římskou říši podívám, díky.
Označení bloggerem - to záleží na definici, jestli blogger je ten, kdo provozuje svoje stránky formou webového logu, tedy chronologické příspěvky, pak jsme bloggeři oba (a tak to také chápu já). Pokud ovšem blogger je příslušník sociálních sítí, deníčkář, který na blog píše o každém svém hnutí mysli, no ... na bloguje jsem nebyl nikdy [úsměv].
S tou korektností, resp. nekorektností jsi to vystihl přesně. Sleduju příklady z obou skupin, ačkoliv ta první je o něco řidší (nebo lépe maskovaná). Krysy nemá nikdo rád [úsměv].
Wu
2007-12-17 08:51:42
drbna z pelechu:
Taky neřidič?
Co se týče výpadů do hypermarketu - asi není poznámka směřovaná přímo na mě, nebo ano? Pokud ano, pak ježdění na nákup je skutečně až na dolním konci žebříčku.
K WWW - ano, je citován článek http://blog.wuwej.net/2007/04/04/kolaz-neznalkova-knihovna.html. Zrovna dvakrát se mi nezamlouvá, že citují bez uvedení adresy, ale aspoň citují přesně (tedy až na zkomolené jméno). Zajímalo by mě, jestli v novinách přetiskli i koláž.
GeoN
2007-12-16 21:05:49
... víš Wu, já jsem mínění, že ta "korektnost" je všeliká - ale její nejobvyklejší podoba je taková, že když se ocitneš v nějaké "systému", pak se začneš chovat v nesouladu buď s obecně přijatou kulturnosti a jejími pravidly, anebo v nesouladu s těmi pravidly, ke kterým jsi se sám předchůdně přihlásil a dal je "na jevo":

... začneš upřednostňovat nějaká jiná "pravidla", která platí v onom "systému", ve kterém jsi se "etablovat", a to napříč pravidlům zásadně NADŘÍZENÝM, a tudíž začneš zcela nutně fixlovat.

To je, zdá se, "obecné schéma", které docela platí napříč "prostoru a času". Zpravidla jde o dvojí:

1/ ... o slabost charakteru toho či onoho jednotlivce - přijal pravidla, kterým nebyl schopen dostát, a tudíž podléhá nějaký "partikulárním" či "osobním" zájmům, a to buď třeba čistě přirozeného či civilizačního původu. Toto se děje vždy - jsme všichni různí, že ano? :)

2/ ... o situaci nesouladu mezi civilizačním a kulturním systémem, a to zpravidla tak, že kulturní systém již není schopen onen civilizační "zvládnout", protože mu jednoduše již neodpovídá. Jednotlivci jsou pak, zpravidla civilizačními subsystémy nuceni chovat se proti kulturním pravidlům, což může vést až ke naprostému vyprázdnění kulturnosti a její totální "profanaci", jež může často dosáhnout až blasfemických podob - to je, myslím, náš aktuální případ. Naše bývalá osvícenská kultura je již jenom zcela "vysmívaná" prázdná skořápka ...

... dodržování pravidel, a to v zásadě jakýchkoli, vyvolává u "insiderů" ... "tolerantní", a když to přeženeš, tak i agresivní "smích". Pokud to stále přeháníš, a odmítneš být "korektní", pak jsi jednoduše eliminován.

No jo. :/
GeoN
2007-12-16 20:47:40
... vidíš Wu "reference" :( ... no doufám, že se také někdy nedočkám označení "blogger", protože to zcela jistě nejsem stejně, jako jím nejsi, dle mého, ani Ty - to je také, michodem, jeden z důvodů, proč jsem vyzmizíkoval z bloguje.
Tribun
2007-12-16 20:45:35
Čtyři.
drbna z pelechu
2007-12-16 19:55:33
Je tohle o nasem milem panu domacim?:
viz www

GeoN
2007-12-16 17:24:55
... Wu:

... k analogii ohledně Římské říše jsem Ti cosi připsal u sebe, protože je to trošičku delší, a tudíž by to tu dělalo zmatek ... už jenom proto, že to je mírně "off-topic".

... ke zbytku za chvilku, jen co trochu strávím svou snídaňo-obědo-večeři, neb má životospráva je zase v troskách, a to nikoli klidně ležících, nýbrž zcela výbušně letících ...

... takže trochu lapnu dech. :)
drbna z pelechu
2007-12-16 17:14:59
Wu
2007-12-15 21:34:19
GeoNe, analogie s koncem říše římské je více než zřejmá, že? Ale teoreticky se Evropa pořád ještě může vzchopit.
Komu všichni dlužíme... mě by nejvíc zajímalo, kdy přestane člověk vidět a myslet a začne být "korektní". Vstupem do politiky? Nebo předstoupením před média? Zase mě to vede k nevysloveným očekáváním a představám o tom, co si ostatní představují, že by měl daný člověk předvádět. Něco jako "čtyři opice" (http://blog.wuwej.net/2007/10/23/sdileny-mentalni-model-ctyri-opice.html). Pokrytectví z donucení...
GeoN
2007-12-15 03:05:45
... Wu, chtěl jsem se dívat ... a v polovině jsem usnul jako poleno. Budu muset trénovat, protože až budu se ženskými hlídat ty děti, tak by se nám mi takové neplánované usnutí mohlo vymstít ...

***

Wu ... stavění "bunkrů" asi opravdu nemá smysl - to je jenom takový "mužský pud" z dětských let (ale je zažraný, že ano - včetně toho, že jsme fdo toho bunkru vodili holčičky, aby se "podívaly" - dodneška nevím, proč jsme to dělali, ale vím to, že holčičky naše "bunkry" tehdy vůbec nezajímaly, takže netuším, proč tam vlastně s námi chodily :), i když i na ty jistě "dojde", avšak zcela jistě kolektivně - takové ty "single robinzonády" asi nezafungují stejně jako nefungují v politické ("národní") ekonomii (dnes: "makro-ekonomie" :)

Mám kamaráda, kterému takhle inkognito říkám "kamarád fašista" (TradeMark - TM), a ten to má rozdané zcela zřetelně ... asi takto:

"Jasně, jasně - ale vy stejně nic nevymyslíte, ani nic neuděláte ... takže já pojedu svůj plán!"

A jeho "plán" je založen na "rozvoji" jeho schopností a schopností jeho blízkých - nikoli v jakékoli vnější "přípravě". A jeho plán, vzhledem k ochotě všech "ne-fašistů" jakkoli myslet a jakkoli z tohoto myšlení jednat, se mi přes všechno cokoliv jeví jako velmi "realistický", a to i přesto, že můj přítel fašista, přestože je velmi vzdělaný, není žádný "intelektuál", nýbrž "obyčejný stavební dělník" (kecám, ve skutečnosti to je NEOBYČEJNÝ "stavební dělník").

Víš, Wu ... on je ten "svět už fakticky zhroucený(!) ... nyní jde jenom o to, až se rozklad organismu, který je již mrtev, dohrabe až na úroveň buněk (znáš tu Baudelaireovu báseň o mršině - loď se potápí, a na palubě se tančí ... a vždy je "dostatek tanečníků", kteří říkají: "No co plašíš, vždyť se nic neděje - koukej: ... tancujeme valčík, a pak půjdeme spinkat.) - teprve pak bude "zřetelně viditelný". Skutečnost, že ještě tu-a-tam fungují VĚCNÉ PROTÉZY(!) nic neznamená - i ty totiž na úrovni rozpadu buněk přestanou fungovat, a to SKOKOVĚ, což díky následku velkého rozdílu v sociální organicitě zcela jistě velmi dobře poznáme. Poznáme to z toho, že v ten okamžik se z lidí, s kterými teď pouze "nebavíme", začneme zcela bezprostředně ... bát. Pak začne, zcela mimo jakékoli "rozhodnutí", "fakticita" potřeby osobní zbraně - a pistole se znovu, pokud to tedy výrobci stihnou - jakože nestihnou, začnou jmenovat: "PeaceMaker".

Wu ...

... jasně: ... Tvé mínění s Tebou sdílím. Všechen "optimismus" ale v tomto případě odvisí od "ochoty druhých" (nebo jak to mám označit, do háje) řídit se svými vlastními rozumnými(!) predikcemi, a nikoli "sledovat" onu "fakticitu". Zdejší odezva na Tvůj článek, a to i v tomto malinkatém "vzorku", svědčí jak může: ...

... všichni to velmi dobře víme(!) ... ale "fakticita" přesto vítězí.

Máš zcela pravdu, Wu - takzvané "politické korektnosti" jsou jedním z hlavního, co blokuje relevantní hovor. Je třeba všem Klausům jednoznačně říci: "Hele chlape, jdi do háje s tou tvou 'svobodou' - já chci abych se nemusel klepat strachy, co bude doslova: ZÍTRA! - mě je tvoje 'svoboda' naprosto ukradená." Všem pánům Klausům by mělo být dáno jednoznačně najevo, že jejich "názory" nejsou relevantní, když 95% ostatních soudí zcela opačně.

Wu: ... oni nám budou tvrdit, že všechna relevantní ekologická opatření jsou příliš "drahá", zatímco nám zdražují potraviny řádově v desítkách procent, a to "netušíme", co nás čeká příští rok (takže přemýšlím, že i my s Blue budeme muset s předběhem zásadně zdražit, abychom to ustáli)! Jsme zadlužení, platíme "poplatky u lékaře", na vše nám okamžitě dají 1000% "penále", platíme daně (na které vlastně nemáme) - ale přesto jsme jako celek "zadlužení" ... vždyť to je nesmysl.

Komu jsme zadlužení? !!! Zeptá se ne to někdo? Kdo kupuje ty státní dluhopisy s 60ti letou platností? No kdo? Já a Ty, Wu, určitě ne!

Věc je "snadná" Wu: ... "Komu všichni dlužíme a jak to?"

***

Jo jasně zcr:

... nikdy to není zcela "jednoduché", nýbrž vždy je to "mnohoduché" - to je samozřejmé. :) K těm anti-utopiím jsem chtěl jenom upozornit na to, že literát z drtivé většiny popisuje jenom to "zajímavé", které je přeci-jenom: "zřídkavé" ... "mezi" je ona "šedivá mlha" ... "běžného života" - i anti-utopie bude mít svou "všednost", která bude mít (tedy jistě "hypoteticky") nad "zajímavostí" drtivou převahu, a to takovou, že s to jen velmi těžko dovedeme představit ...

... představte si ty "dlouhé dny", zcr! - to nedokáže žádná literatura popsat, protože to jednoduše nejde. Je mi líto: ... žádná literární vize nemůže dosáhnout skutečnosti právě v rozměru "všednosti". I dnes je důvodem 90% sebevražd právě tato "všednost", která "literaturu"naprosto nezajímá - jenom ti opravdu největší umělci umí tuto "všednost" ukázat ... ostatní jenom mlátí prázdnou slámu. :(

***

Wu ... prohrabal jsem mail, ale nic vztaženého k Tobě jsem tam, ač jsem se jistě snažil, nenašel. Netuším, kde je brouk, ale když-tak Tě poprosím o přeposlání. Díky.
zcr
2007-12-14 23:27:35
GeoNe, je to o něco "komplexnější" (lenost, ne-nutnost, odvěká ne-záliba až odpor vůči motorismu jako takovému a jeho "sublimačním atributům" obzvlášť), ale "předběžná opatrnost" taky. Ostatně auto považuji co se nebezpečnosti týče téměř za ekvivalent střelné zbraně.

Wu, jsem typický neviditelný chodec, neboť chodím v černém...

No a co se zítřků týká - to, co popisujete, GeoNe, považuji za velmi pravděpodobné (ve smyslu pokud-tak), jen snad bych se trochu zastal antiutopií - minimálně přeloženy všecky přes sebe dávají dost realistický obraz (ale samozřejmě realita je reálnější tak nějak z definice...); a jenom se mi zdá, že model chlápka s brokovnicí "běží na pozadí" pořád, jen zrovna teď není tolik vidět; jako by se od západu k východu přelévala taková pozlátková vlna - na východě před ní ten model ustupuje a na západě po ní zase nastupuje - v těch městských džunglích, o kterých tu pořád mluvím...
Něco mi říká, že bych se dlouho netrápil.
Wu
2007-12-14 22:15:25
GeoN: jasně; pak ještě mrkni do mailu
GeoN
2007-12-14 22:09:07
... Wu ... Matrix ... potom ... :) [úsměv]
Wu
2007-12-14 22:05:06
GeoNe, to co říkáš, toho se obávám také. Skutečně reálná příprava myslím přesahuje cokoliv, co jsme Ty nebo já ochotní podniknout. Ani stavět si bunkr, jak jsi kdysi kdesi zmínil o někom známém, nemá smysl, jednou se z díry vylézt musí.
Můžeme doufat, že se zhroucení světa tohoto druhu nedočkáme, a snažit se mu zabránit. I drobnostmi, třeba odmítáním politické korektnosti [smutný úsměv].

Ale nějaká nemovitost, pokud možno dál od města, neuškodí. Možná i ten zbrojní pas... ale to už se opuštím příliš daleko [úsměv]

Auto a řidičák, inu jsem na tom podobně, ač se to teď zrovna nezdá. Ale bylo by reálné, aby člověk co autodopravu "žere", víc jak deset let neřídil? [mrknutí]
Wu
2007-12-14 21:54:17
lojzo: pardon, vynechal jsem i GeoNa - tak všichni tři [smích].

zcr: můžu Tě ujistit, že mnohem dřív bys měl dva nebo tři chodce na přechodech. Představte si, že takhle večer chodce stojícího u přechodu prostě nevidíte. Auto svítí dopředu a chodec v černém, nejlépe bez reflexních proužků ... ehm. Trochu jsem odbočil [úsměv].

Sharkan: úchvatné, zakládám do seznamu svých přežívacích znalostí [úsměv].
GeoN
2007-12-14 20:43:49
... zcr:

... pokud to dobře chápu, tak máte docela podobné pocity, jako mám já ... v tomto jsem opravdu před-sebou-opatrný (říká se tomu: "pravidlo předběžné opatrnosti", nebo tak nějak :) ...

... odmítl jsem "udělat si řidičák" ... odmítl jsem kvůli tomu několik VELMI VÝHODNÝCH "NABÍDEK" ... a mé mínění (a to i o sobě) se určitě v dohledné době až na mez mé smrti nezmění.
GeoN
2007-12-14 20:29:45
... Wu obávám se, že nás, a to již velmi "pravděpodobně" za našeho života (tedy pokud nehneme zadkem - pardon), čeká docela odlišná "divočina", než ze kterých nám v textíku dáváš vybrat. A rozhodně to nebudou poetické vize z anti-utopických románů - skutečnost bývá vždy "prozaičtější", než jsou jak "zpětné" tak i "dopředné" vize literátů, kteří vždy ... koneckonců je to jejich práce ... nepodlehnou svodům umění či zábavy ... no uznej, kdo by četl "realistický" popis celodenního hladu, že ano? :/

Myslím, že doba optimistického unisexu (bez dalšího) pomalu končí - v časech, které nás (bez dalšího) čekají, ženy zase budou oceňovat mužné vlastnosti a ctnosti, a to i za tu cenu, že občas dostanou pár facek - přeci jenom, ocitnout se v něčem, co jen vzdáleně připomíná "MadMax" (a to nějaký "MadMax" je opravdu čajový dýchánek ozdobený blikajícími řetězy vyrobenými se saúdské ropy), bez náležitě mužného chlapa s brokovnicí a zásobou nábojů (které budou opravdu vzácnost), bude poněkud o držku a jistě i o jiné části těla - takže těch pár facek od skvěle vytrénovaného primitiva bude vlastně jen vřelým projevem autentické lásky.

Součastná zcela anachronická "autodoprava" je tedy, a (bez dalšího) bude, naprosto legrační záležitost. Ba dokonce je to jinak: tato "autodoprava" je jedním z toho, co nás do oněch "alternativních krásných časů" ... "luxusně" a "svobodně" (znáš ty kecy o "svobodě", že ano?) veze.

Co já, Wu. Já budu asi už stařešina kmene, takže pokud budu pro společenství "užitečný", jakože snad budu - budu mít co dětem kmene vyprávět, tak mě toho férového přirozeného boje moc nečeká už jenom proto, že bych asi při první pracovní či bojové výpravě pošel. Ale "ti mladší čeká něco docela jiného - myslím, že by už nyní měli náležitě trénovat, a to nikoli jako-tak-nějak-fitness ... kdepak:

... "street-style" a "jungle-style" ... a to velmi efektivní a úsporný ... bude žádoucí.

[smajlík ... nebo ... smutník?]
Sharkan
2007-12-14 18:34:59
No, hlavně když budou prezervativy - viz www. :)
zcr
2007-12-14 16:24:16
Být řidičem, měl bych touhle dobou už na pažbě tak pět zářezů (řekněme dva spolujezdci, chodec, jeho pes a já).
Wu
2007-12-14 15:31:42
Ano. Oba dva čtou tento blog [smích].
lojzo
2007-12-14 08:51:22
Neřidiči? ONI FAKT EXISTUJÍ? (údiv a děs v očích)
Wu
2007-12-14 07:41:50
jm, zcr: no jo, postapokalyptická literatura, mám pro ni slabost, ale jak jejich obrysy nabývají na reálnosti, přestávám v nich nacházet zalíbení [úsměv]

Děd nevěd: dálnice si nechávám na později [úsměv]

Blue: po Praze jezdit autem je dost blbost

všichni: všimněte si, jaký je rozdíl mezi reakcí řidičů a neřidičů - neřidič si totiž vůbec neumí představit jak velká divočina to je. První tři měsíce jsem měl neustále pocit, že můj život je ohrožený. Pak jsem si zvykl [smích].
Děd nevěd
2007-12-13 16:19:42
Právě jsem přijel z Ostravy. Chtěl jsem jet Pendolinem, ale bál jsem se prasklých kolejí. Jdu si přečíst něco od Bradburyho. To bude selanka proti D1.
Blue
2007-12-13 14:59:59
Wu, vím, že moje poznámka není příliš k tomu, co jsi psal, ale nemohla jsem si pomoct.. omlouvám se.
Auta mě štvou (mírně řečeno) čím dál víc. A zvlášt v Praze. Když vidím ty naboby, jak sedí v autě sami, otevírá se mi kudla v kapse. Kvůli nim, je tady "smradu jako v Cařihradu" a kvůli nim tady všichni dřív nebo později zmrznem. :-)
zcr
2007-12-13 14:42:54
jm, přesně na Tmu (no a na další podobné) jsem myslel při psaní toho svého příspěvku níže... (mimochodem, já raději řidičák ani nemám...)
jm
2007-12-13 10:06:27
O autu psát nebudu, neb jsem dost špatný řidič a v zásadě bych možná ani neměl mít papíry. Tak se to snažím kompenzovat aspoň tim, že jezdim pomalu.

Když vezmu téma šířeji, tj. jaké vlastnosti jsou potřeba nejen k prostému přežití, ale dosažení i nějakého statusu, tak ta otázka mi připadala silně kladená u Ondřeje Neffa ve Tmě a v trilogii Milenium. V obou případech tam zkolabuje civilizace a začíná se znovu od nuly. Hlavně si nejsem jistý, nakolik jsou ty vlastnosti jiný v džungli stromové a v džungli urbánní, případně už-ne-urbánní.

Skoro mám tendenci si myslet, že vždy podobné až stejné.
Wu
2007-12-13 07:25:17
Trochu se míjíme; nejde ani tolik o ÚŽAS nad schopnostmi novodobých hrdinů ("automobiloví 'borci') adaptovaných na novou divočinu, jako o ÚDĚS nad realitou a neustálým nebezpečím v plechové skořápce. A o podobnost nároků, které na adepta klade.
(Začal jsem po více než deseti letech řídit a ... byl to šok [úsměv].)
zcr
2007-12-12 23:23:46
Hm, spíš než džungle na silnicích bych se bál džunglí městských. A až dojde ropa, možná si leckdo vzpomene i na pravidla pobytu v divočině.
Blue
2007-12-12 21:33:11
Ono stačí, když dojde ropa. :-) Automobiloví borci přijdou o svou "zbraň". Začínám mít obavu, že ropa prostě dojít musí, jinak to nikomu nedojde.
A propose.. ledovce prý roztajou MAX. do šesti let. Co nebudeme mít dřív? ledovce nebo ropu? ;-)