. ... jistě, Wu ... jak jinak. Jistě, že jsme všichni "omezení", a to jak v tom "pozitivním", tak v tom "negativním" slova smyslu. Bez uzardění se přiznám, že jsem se také na nějaký čas "zabydlel" v marxismu (do byla druhá významná fáze mého "metafyzického životopisu" - snad se k ní někdy v pokračování dostanu :), takže sám na sobě velmi dobře vím, že vymknout se této verzi metafyzické mámivosti není lehké stejně, jako je tomu ve všech ostatních verzích.
A obzvláště to platí, když člověk žije "ve světě", kde taková metafyzické kulturnost jakoby "vládne", ale mě se "jeví", že ve své poškozené, "nedokonalé", zmrzačené a zneužité podobě - pak máš "nutkání" tuto svou "metafyzickou lásku" ... "OČISTIT" a dovést "do konce" - k její "dokonalosti" ... byť bys měl pocti, že je to "dlouhý úkol", což je past všech metafyzik, nejenom marxismu. První a raní křesťané tak "čekali", že už-už teďka to "spadne" ... a pak totéž čekali ještě x-krát, a pak, když jejich metafyzika byla převrstvena jinou, tak z toho nakonec "nějako sešlo" - to je holt ten "reformační syndrom", o kterém tu-a-tam vedeme přetržitou řeč. :(
Ale kdo dnes vzpomíná Luthera jako theologa, že jo? Málokdo! - všichni si ho ale "pamatují" jako osobnost - jeho theologie je mrtvá, ale Luther tak-či-onak "žije". :)
***
... k tomu:
"Marxistický brontosaurus - já to neumím posoudit; myslíš, že tedy uvažoval špatně?"
Jasně Wu, bohužel. Po roce 68, tedy od počátku sedmdesátých let, bylo jistě (muselo být) každému soudnému člověku jasné, že marxistické "vize" a modifikace osvícenského projektu je definitivně mrtvá - že definitvně ztratila svou vážnost, svou "pravdivost" a schopnost "oslovovat". Zbylo jenom několik "skupin":
1/... naši "osmašedesátníci" ... a tedy socialisticko-komunistický disent, ke kterému může vnějškově přiřadit i Bondyho, protože náš disent měl vždy "vazby", byť podivné a nesmyslné, na takzvaný "underground", jež byl u nás opět takovým podivným mixem,, jež s tím, co se pod tímto titulem míní na "Západě", naprosto nesrovnatelný.
2/... západoevropští "rudí teroristé" ... /třeba bývalí "revolucionáři" posledních "velkých bouří"/
3/... zbytky levicového myšlení kolem zbytků Frankfurtské školy, které ovšem bylo v zásadě již pohlceno "normalizačním" odborově-korporátním "socialismem" z této strany "sociálně-demokratickým. ("Brontosaurem" byl dle mého v této souvislosti třeba i Jürgen Habermas, a to i přes jeho nepopiratelnou inovativnost a podnětnost - "dodnes" lze na jeho náměty "bádat", ovšem pokud na to člověk má čas, protože to není snadné přemýšlení. :)
Jinak byl s marxismem doslova KONEC! Ze zbytku "posledních revolucionářů" se zrodila post-moderna - to byla "špička" v evropském (a potažmo světovém) myšlení doby od polovičky sedmdesátých let až do "pádu železné opony".
A o post-moderně u nás dokonce jen věděl(!) v normalizačním období (třeba já jsem byl těch "časech" stále dítě, takže jsem o něm také nic nevěděl :) jen málokdo - ovšem "odborník"-filosof by jistě VĚDĚT měl ... stejně, jako by měl být schopen "revidovat" své "základy" a východiska až na dřeň kosti. Ale to, opakuji, jistě není NIKDY jednoduché ... takže není radno nikomu sahat "do svědomí" i do "odbornosti". "Soudit" druhé lidí je těžké, a asi to tak-docela, a právě v těchto ohledech, nejde.
~