Wuwejův zápisník

Naivní víra v trh a konkurenci podruhé

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2007-10-17 23:20:20
Tentady: ano, uvažoval jsem nad tím hodně a to s těmi hodnotami jsem přehodnotil, takže zase bude nějaké pokračování seriálu.
Ale ochota za něco zaplatit ... to mi nápadně připomíná myšlenku, že všechno na světě lze koupit. A s tou se mi příčí souhlasit.
Tentady
2007-10-17 17:48:12
GeoN
2007-08-14 14:53:00
... fade ...

... Vaše mínění je ve své krátkosti docela výstižné - alespoň jako letmá výchozí "diagnóza". Víte, je toho obrovská spousta, vlastně drtivá většina, toho, co již dávno "neplatí", a co se stále "vyučuje" a traduje, jako by to byla houska na krámě. A víte proč se takto děje? Jistě si to domyslíte sama, protože je to docela jednoduchoučké a očividné: ... jde o implicitně "systémovou" ideologickou kamufláž, jež vyrůstá spíše než z hlav nějakých ideologů (i když i takoví by se jistě našli) vyrůstá ze zcela běžného "reálného" zpracování na příslušných místech přítomných a účinných individuí.

I to, že "trh" je zcela "nestabilní" je mínění, se kterým takto řečeno souhlasím. Ba co více: ... on již jako zcela nestabilní provizórium, byť provizórium "výkonné" - otázkou nyní je zde tento "výkon" není spíše jeho "mínus" než "plus" - vznikl. Vždy musel být důsledně "korigován" všemi myslitelnými, především kulturně-mocenskými prostředky, aby kdykoliv nerozmetal sám sebe - a se sebou i všechny své "nositele". Nestabilita až k sebedestrukci je tak jeho atributem.

Katastrofa přišla tehdy, když definitivně selhaly kulturní zdroje jeho morální a tedy v koncích mocenské korekce - tehdy musely přijít ke slovu technické prostředky jeho "řízení". Avšak tyto prostředky nejsou vůči němu imunní, protože nemají své autonomní zdroje a způsob bytí, a tudíž je "trh" do sebe okamžitě, kdy jsou ustaveny, nasává, pacifikuje je a činí svým vlastním vnitřním prostředkem. Tím se vytvářejí stále nové a nové "vrstvy" téhož sebedestruktivního zmatu, zatímco se musí stále doslova vymýšlet nové a nové korekční techniky - a tak stále dokola ... rádoby: ad infinutum. Jistěže, ovšem, to ad infinitum nebude a být nemůže - všechny externí náklady se totiž závratně zvyšují každým takovým "cyklem", jež do značné míry nahradil "hospodářský cyklus klasický", přičemž každá "krize" tohoto nového "cyklu" je naprosto nepředvídatelná - nikdo netuší, a nemůže tušit, jaké efektové linie se v jejím důsledku vytvoří, protože je to vždy POPRVÉ(!!!) .

"Trh" se tak doslova rozpadá na zcela nepřehledný, a tudíž zcela neovladatelný, destruktivní zmatek singulárních událostí, jež musí být neustále flikován jakoby-zvenčí - děsivé, protože dříve či později začnou "náklady" na jeho technickou korekci definitivně překračovat naše jakékoli možnosti (a to třeba i sociálně-psychologické, neřku-li "existenciální") ... a pak začne ten tanec.


... no, díky za Vaši poznámku ... máte pravdu ... bylo by to dlouhé povídání ... :)
Wu
2007-08-13 11:47:38
Děd nevěd: myslím, že by se systém měl konfrontovat se "skutečným člověkem", ne s nějakou abstrakcí.

GeoN: dokonalý je akorát Hulán [ironický úsměv].

fade: jo, četl jsem někde, že všechny ekonomické teorie byly dělané tak, aby vysvětlily historii, ale že na pohled do budoucna se nehodí žádná. Dodnes nevím, jestli to byla ironie, nebo konstatování. [úsměv]
fade
2007-08-13 10:10:13
Dovolila bych si provokativně podotknout, že celý "tržní" systém a jeho fungování je už tak nestabilní, že ani věhlasní analytici nejsou s to předvídat jeho chování. Vlastně by se dalo říct, že to dávno nefunguje podle pouček z VŠE... ale to je na dlouhé povídání...
GeoN
2007-08-12 18:18:12
Děd nevěd
2007-08-12 10:16:56
Každý systém je nutno komfrontovat v interakci s "nedokonalým člověkem". Jedním z důsledků trhu je např. potřeba zlikvidovat svého konkurenta. Příkladů je mnoho. To je z pohledu obecné etiky jistě nemorální. Mnoho lidí to pak transformuje i do diskuze. Máš jiný názor? Tak tě vyhodím. Přitom demokracie je založena na různých názorech! Tedy trh a demokracie musí žít v simbióze. Demokracie ale funguje jen tehdy, když je většina lidí slušných. Pro trh to platí také - a ostatně pro všechno.
Wu
2007-08-10 22:14:24
jm: co se týče hodnot, ani s Tebou nebudu polemizovat, protože vlastně máš pravdu. Zrovna dneska, před tím než jsem článek zveřejnil, jsme s GeoNem na téma hodnot zabrousili v diskuzi. GeoN mě upozornil, že jednak hodnoty k trhu a směnitelnosti patří, jednak že považování čehosi za hodnoty vyšší (ušlechtilé) nic nemění na jejich podstatě - hodnocení.
Akorát jsem text už nepřepisoval, protože to hodlám ještě nějakou dobu promýšlet a protože o tom jest možno diskutovat. Koneckonců brainstormingy často začínají tak, že někdo plácne nějakou provokující blbost [úsměv].
jm
2007-08-10 20:13:38
Nerozumí odstavci o hodnotách. Dle mého právě spontánní interakcí na trhu se hodnoty jednotlivců prověřují a poměřují a dle vzácnosti oceňují.

Můžeš říct, že někteří lidé cení jiné věci než Ty, ale to není selhání trhu.

Pokud bych mudroval o tom, co trh dělá pro ušlechtilé hodnoty, tak bych začal tím, že právě pomocí soutěže se v tržních společnostech mohli lidé postupně věnovat ve stále větší míře ušlechtilému pěstování hodnot.