Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.
2008-10-13 14:12:10
Mluvit o ?biologickém pravěku?, pokud je řeč o obecných biologických otázkách, je zbytečně a trapně despektabilní. Je to něco podobného jako mluvit o ?filosofickém pravěku?. To máme zapomenout na Platona a Aristotela, na Leibnize a Kanta? Velké myšlenky starých mají ve filosofii rozhodně větší význam než malé myšlenky nových, jak je známe z veletuctů všelijakých sborníků i knih, které jsou ihned zapomínány.
~
2007-01-21 18:02:19
Haeckel: vlastně mě ani nenapadlo, že by knihu s takovýmto tématem zadal nakladatel a texty byly pro ni (se vším včetně copyrightu). Zmínka o překvapení nad tím, jak málo jich je na Internetu, z toho vycházela. Tipoval jsem, že je to výsledek konference, možná vydaný za grantové peníze (samozřejmě nevím, jestli se tak dají použít), zkrátka odvážné, leč nepravdivé dohady :)
Podrážděnost chápu a doufám, že si nakladatel vydávání podobných knih nerozmyslí :).
~
2007-01-21 13:56:25
Wu: nee, dotčený tón se týkal spíše toho, že Petr Kouba kamsi pověsil svůj příspěvek, čímž tak nějak nejen že porušil copyright (na ten je lépe se vy...at), ale při výši nákladu knihy tím vlastně ohrozil jeí prodejnost. To je celé. Nikdo z dalších autorů to naštěstí neudělal. Autoři pochopitelně nebyli za své příspěvky nijak honorováni, takže vyvěšením na web by autoři nepoškodili sebe, ale nakladatele. Jen tak naokraj - srovnatelný sborník o Uexküllovi nevyšel v jiném jazyce než v angličtině a estonštině, takže i když jde o dost minoritní počin který si přečte pár lidí, stejně to svědčí mnoho o zvláštní a příznivé kultuře knihy v Čechách (ty kráso, to znělo jak od nějakého televizního literárního kritika). Malých nakladatelství je třeba si vážit a trvám na tom, že texty volně stažitelné jim tak trochu konkurují.
Za druhou poznámku se omlouvám a beru zpět, špatně jsem si vyložil větu "já jsem tím v knihkupectví zalistoval a chytil se právě na kousky z Uexküllova textu, další příspěvky byly tak trochu bonus" (viz výše příspěvky do diskuze). Naopak, styl recenze se mi líbí, o to víc, že je zatím jedinou reakcí na knížku, na jejímž vzniku jsem se podílel. Takže omluv mou podrážděnost :).
~
2007-01-20 19:03:35
Haeckel: Proč tak dotčený tón? Zveřejňování textů na internetu není "free, cool a in", je to běžné. Samozřejmě je pravda, že nakladatelství má potíže, ale také je pravda, že existuje nezanedbatelné procento lidí - troufám si říct, že je jich většina - kteří si raději knihu koupí.
Druhou poznámku ke mně už vůbec nechápu. Vážně si myslíš, že jsem recenzi napsal podle prolistování v knihkupectví? Při něm mě zaujal Uexküllův text, takže jsem si knihu koupil, odnesl, přečetl a napsal o ní článek. Styl recenze může být špatný, ale "zalistovat v knihkupectví" to tedy rozhodně není.
~
2007-01-20 17:20:10
Wu: kniha je vydaná nakladatelství mervart, bez podpory PřF UK či nějakého grantu. Proto celkem logicky nejsou texty zveřejněné na internetu. Mervart není dobročinná ani nezisková organizace a musí si vydělat na vlastní provoz. Ačkoliv je zveřejňování textů na internetu free, cool a in, ničí malé nakladatele a např. už jen to, že Kouba vyvěsil svůj text na web, přispěl k tomu, že poboně nízkonákladové knihy s alespoň trochu podobným zaměřením prostě vycházet nebudou.
Wu: Také styl tvé recenze (zalistovat v knihkupectví) mě poněkud zaráží. Na druhou stranu je fakt, že některé obsažené filosofické texty (Kliková, Havlíček) připomínají spíše verbální průjem.
Pavel: Co tě opravňuje tvrdit, že texty z biologického pravěku (checht) nemají být znova vydávány ? možná že po přečtení některého z nich (včetně těch nejprofláklejších a nejčastěji "zdvořilostně" citovaných) zjistíš, že dávají jiný smysl než ten, který se člověk dozví z přiblblých kapitol z "dějin biologie" v učebnicích tohoto předmětu. Buď se můžeme ujištovat v absolutní pravdě a pokrokovosti současných teorií tím, že důsledně nebudeme číst práce "pravěké", nebo tak činit budeme a dozvíme se něco o původu a vývoji teorií jako podmínečně platných nástrojů poznání.
Jo a jméno toho vědce co opublikoval nesmyslný žblept v prestižním časopise bylo Sokal.
~
2007-01-11 08:40:31
kryska: když jsem ke článku dohledával materiály, docela mě překvapilo, že na Internetu byl jenom jediný příspěvek ze sborníku. Jestli se umweltem na katedře zabývají nějak do hloubky, čekal bych větší přístupnost.
~
2007-01-10 23:44:43
no jo no, napřed musím dojet do čech a dílko zakoupit :o))) pak budu louskat, pak to hodím v plen Blíženci, pak o tom budeme několik týdnů plamenně diskutovat... :o)))
ale už ty ukázky mě víc než zaujaly, neb některé věci dost silně korespondovaly s mými zkušenostmi.
~
2007-01-10 22:10:02
kryska: Fakt mě zajímá, co na to řekneš. Ale něco mi říká, že se to hned tak nedozvím :).
~
2007-01-10 21:31:07
To je bomba!!! Tohle si musím přečíst!
~
2007-01-08 19:35:24
zcr: já jsem tím v knihkupectví zalistoval a chytil se právě na kousky z Uexküllova textu, další příspěvky byly tak trochu bonus. Který v některých případech padl na dost neúrodnou půdu :).
S pojmoslovím máš pravdu, navíc vědecké je ve většině případů jasné, zkrátka popisuje nějakou věc či jev. Kdežto filozofové většinou definují něco co není nebo se nejeví ;).
~
2007-01-08 17:26:04
Pavle - řekl bych, že v jádru je ta myšlenka nezávislá na našem aktuálním stupni poznání - k podobné rozvaze o "obzoru" klíštěte bych nejspíš dospěli taky (jenom bychom třeba přidali nějaké ty termíny jako receptory feromonů a tak...)
Wu - docela mne to zaujalo, ale asi se do toho nepustím - zdá se, že Uexküll (geniální jméno!!!) i přispěvatelé ty myšlenky "rozvedli" do takové hloubky, že by mi došel dech...
S filozofickými texty jsem na štíru, mj. proto, že ačkoli humanitní učenci vyčítají vědě konstrukce složitých pojmosloví, oni to dělají taky a ještě důkladněji a nepřehledněji... Navíc mám nedůvěru k čímukoli úsudku (respektive systému úsudků), což trochu koliduje s filosofickým modem operandi :o)
~
2007-01-08 16:13:17
Díky za komentáře, už jsem se bál, že takový materiál zůstane bez odezvy :).
To vydání díla z biologického pravěku nevidím tak tragicky, ba dokonce mě několikrát Uexküll překvapil. Navíc o mechanismu dědičnosti se vědělo už od Mendela. Nehledě na to, že některé filozofické nápady se drží sice ne od pravěku, ale od starověku určitě.
Hele, ten divný pocit z filozofických textů mám taky. Myslím že chyba není v nás, ale v těch textech :).
~
2007-01-08 14:46:28
Několik přízemních poznámek:
* vydávat dnes dílo z biologického "pravěku" (tj. před kybernetikou, DNA, etologií atd.) a mudrovat o tom mi přijde poněkud zvláštní
* z filosofických textů mám vždycky poněkud zvláštní pocit, nejspíš podobný tomu, jako když se dívám na takovéty obrázky, na kterých jsou věci, které nemohou reálně existovat - takové ty schody co vedou pořád dolů. Můj mozek to pořád šrotuje, ale nemá se čeho chytit. Pojem "mouchovitosti" pavučiny mě mate.
* celkově to jen potvrzuje můj velice nelichotivý dojem, který o současné filosofii mám. Jen mě utěšuje, že podobný pocit měl i R. Feynman (jakkoliv se s ním nechci srovnávat) či onen vědec (jehož jméno jsem zapomněl), který napsal článek sestávající se výhradně z plků a který pak byl otištěn (článek, ne vědec!) v renomovaném filosofickém časopise s pochvalnou recenzí.
* posledný dobou mě znepokojuje, jak nezřetelná je hranice mezi moudrostí a prázdnými plky
~