Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.
2018-05-20 22:40:42
Co je cílem této poznámky? Dělat ze sebe důležitého znalce s tajným věděním?
Bez důkazu jsou to jen řeči.
~
2018-05-15 00:22:02
Buněčnou a molekulární podstatu paměti stále neznáme... ?? Už to je jinak - buněčnou, molekulární a energetickou podstatu paměti známe.., "to, anebo ta směs" pojmenovávaná sérum pravdy existuje. Znám složení, bylo mnohokrát s úspěchem odzkoušeno, je mimo oficiální informace (a jak jinak - je jednoduché), otázkou zůstává... "kdo je připraven" na informace které jsou k dispozici, a jak se s tím srovná?! Tato odpověď na otázku "kdo je připraven, a jak se s tím srovná" musí být jasně akceptovatelná před podáním/uvolněním těchto informací, protože jsou tř. výrazně přeslimitní ..
~
2012-07-28 23:15:31
Wu: úplně stačí ten jednodušší přístroj - když bude snímač spolehlivě indikovat, kdy člověk lže a kdy mluví pravdu, pak se už jen vhodným dotazováním dostanete k té pravdě ...
~
2012-07-14 01:31:14
Jago: to jo, to nelze vyloučit nikdy.
Na Tebou zmíněném odkazu taky bylo něco o stevii... aha, jo, už je natolik rozšířená, se dá snadno překročit původně stanovený limit a tudíž se musí přezkoumat.
Tori: dobré odkazy. Ten druhý je samozřejmě sezacechtivý, rozpoznat jednoduchý viděný obrazec a číst myšlenku je zatracený rozdíl, ale i tak je to úžasný pokrok.
~
2012-07-13 14:43:19
Sérum pravdy - látka, která by zajistila, aby dotazovaný mluvil pouze pravdu - zatím neexistuje (nebo se to tají :), ale existuje způsob, jak zjistit, jestli dotazovaný lže nebo mluví pravdu, se 100 % spolehlivostí. Což je taky dobré, protože šikovně kladenými otázkami se dostanete k tomu, co chce dotazovaný utajit...
Slouží k tomu snímání mozkové aktivity, kdy se zjistilo, že když člověk lže, tak se mu aktivují jiná mozková centra než když mluví pravdu. A tohle už lze přístroji detekovat - viz
http://xman.idnes.cz/lharum-mozna-odzvoni-prozradi-je-vlastni-mozek-f5e-/xman-styl.aspx?c=A110511_132522_xman-styl_fro
A další krok by byl rovnou přímé čtení myšlenek:
http://technet.idnes.cz/vedci-uz-umeji-cist-myslenky-dij-/tec_technika.aspx?c=A050427_075236_tec_byznys_vse
~
2012-07-13 07:39:23
Wu: Ohledně vývoje názoru na necukrová sladidla - nelze vyloučit lobbování konkurence. Viz např. používání stevie: ještě před pár lety nebyla v EU povolena a dneska už ji najdeš i v bezcukerné kofole. Nebo xylitol...
~
2012-07-11 01:20:46
Dobré. Jsem zvědavý na výsledek.
(mně ta sladidla strašlivě nechutnají, takže jsem se jim vyhýbal i před tím, než jsem se dozvěděl o jejich potenciálu)
~
2012-07-10 02:15:40
To s tím vymknutím je opravdu komické, ale není to jediný případ - alespoň pokud kniha Doba jedová nemystifikuje. Tvrdí, že aspartam, umělé sladidlo, bylo původně předloženo kongresu USA v seznamu bojových chemických látek.
(Mno, ale tohle vypadá celkem objektivně:
http://galenus.cz/aditiva-aspartam.php)
~
2012-07-10 02:08:54
Díky za tip, četl jsem o téhle době taky zajímavou věc (tip na oplátku), Nové horizonty od Nevilla Druryho.
Anotace: "Kniha popisuje soudobé Hnutí lidských možností, jeho diskurs, základní názory a postoje. Značná pozornost je věnována "New Age", vlivům, působícím na tento směr, jeho zdrojům a otázece, nakolik je náboženským fenoménem."
A moje poznámka z čtenářského deníku (z roku 2003, čili brát s rezervou): Vynikající přehled vývoje psychologie dvacátého století, od psychoanalýzy, přes behaviorismus, humanismus až k psychologii transpersonálna. Všímá si fenoménů psychedelických let, institutu v Esalenu, gestalt terapie a dostává se k holistickému pohledu na člověka. Stručné, přehledné, čtivé.
~
2012-07-07 21:31:23
CIA hledalo sérum pravdy už od konce druhý světový. Studená válka pro něco takovýho vytvářela solidní poptávku ze strany zpravodajských služeb. Hodně vtipný je, že právě díky tomuhle se dostalo mezi lidi LSD. Protože LSD začali testovat Američani právě jako žhavýho adepta na "drogu pravdy", ale nakonec od toho upustili, protože výsledky nebyly "stabilní" (chudáci to nedokázali napasovat do žádnýho vhodnýho rámce a vyvodit z toho nějaký skutečně validní výsledky; LSD je holt extrémně nevyzpytatelná potvora). Takže to CIA dropla a o LSD se přestala zajímat.
Každopádně pár lidí, co dělalo pro CIA to nějakou dobu testovalo na svejch známejch, přátelích (a někdy i na naprosto cizích, nic netušících lidech) a postupně se ta látka proflákla a stala se populární do té míry, že na "tripovým podhoubí" vyrostlo celý hnutí hippie. Což mi připadá úžasný a hodně humorný - státní složky chtěli mít něco, čím budou moct ovládat lidi trochu se jim to "vymklo"...
(celej příběh je popsanej v
http://www.databazeknih.cz/knihy/cia-lsd-a-revolta-sedesatych-let-102227, kdybys náhodou neměl, co číst...)
~
2010-02-13 16:04:01
Ahoj WU,
píšu filozofickou práci o pravdě a jako zajímavost bych chtěl dát tvůj článek o séru jako poslední stránku.
Moje práce je ciste pro studijni ucely, takze rucim ze se to nebude nikde sirit.
Jenom jsem se te tedy chtel zeptat, zda muzu tvuj clanek pouzit bez jakychkoliv uprav tak taky bude prezentovan.
Dekuji
~
2009-04-25 23:30:22
littlebigman: žádná reakce není opožděná, o všem se dozvím. Novinky ovšem žádné nemám (je ale pravda, že jsem se po žádných od té doby nepídil).
~
2009-04-25 06:54:30
Má reakce k tématu je poněkud opožděná, nicméně víceméně souhlasím s autorem. Bude-li mít někdo z Vás, čtenářů, chuť, čas a hlavně čerstvé info, napište mi je prosím na Litlebigman.f@seznam.cz. Díky
~
2008-12-28 15:28:46
Tribune, tyhle Tvoje pronikavě skeptické a přesné postřehy mě fascinují [úsměv].
~
2008-12-28 12:31:08
Já myslím, že to funguje celkem spolehlivě, protože pravda je pro běžného člověka to, co chce slyšet, a pro politika (vojáka) to, co potřebuje slyšet, čemuž by zvýšená sugestibilita výtečně napomáhala.
Ta injekce do srdce byla podle mne adrenalin.
~
2006-12-28 11:38:11
Cyklus Učedník války neznám, ale použití těchto látek je dost oblíbená kulisa...
~
2006-12-28 11:22:58
Ve které knížce to bylo - jak po užití takovéhleho séra pravdy ten dotyčný mluví a mluví a .....¨prostě má z toho slovní prů.., ale smysl to nedá nikomu. Něco z cyklu Učedník války, některý daší díl?
~
2006-12-25 22:53:28
No Sire H., no prave... Bunecnou a molekularni podstatu pameti stale nezname. My toho nezname. A tak nam nezbyva nez o tom filozofovat a premyslet,a dohadovat se.. a treba jednou ty teorie snad az zas tak zceskne nebudou. :-) A plno mechanismu a pochodu v tele jsme objevili az otom, co uz davno pred tim bylo ovlivnovano nejakymu chemikaliemi pomerne uspesne. Takze,,pokud to prezenu, muzeme najit i neejakou chemikalii aniz budeme vedet jak pusobi a aniz budeme dokonce vedet, co je to pravda. Ale to je jen absurdni myslenka, vice pravdepodone je ze my se toho uz nedozijeme. I kdyz, kdo vi.
~
2006-12-25 20:28:30
Nelze než souhlasit, každý subjekt žije ve svém světě a co je pravda v jednom, zdaleka nemusí být pravda v jiném.
~
2006-12-25 18:58:26
Velectění, všichni vycházíte z toho, že pravda jako taková skutečně existuje. Ale ne, ujišřuji vás, že ne. Ona není. To, co se obvykle vydává za pravdu a na co jako pravdu přísaháme, je subjektivním zkreslením zkreslené informace přijaté nedokonalými smysly. Jinými slovy - totéž jsoucno budu vnímat jako jinou entitu já a jinou entitu třeba Wu-Wej. Důkazem budiž např. politika. Lidská paměť funguje na asociativním základě. Dobře se nám pamatuje to, co s něčím souvisí. A pokud to souvisí s něčím, co už máme v paměti uloženo, pak si to zapamatováváme a vybavujeme rychleji a snadněji. (Citius, altius, fortius! :-))) Proto i tzv. drogy pravdy nevybavují jen jednu určitou izolovanou informaci, ale celý balík asociací, které se k ní váží. Jelikož asociace jsou vždycky čistě subjektivní, je i ta "pravdivost" informací vždycky subjektivní. Takže Lenčina představa o selektivní ad hoc chemikálii mi přijde zcestná do té doby, dokud nebudeme moci zvolat spolu s profesorem Ungarem z bostonské College of Biochemistry: "Viděl jsem paměť. Je to bezbarvá tekutina." Jenže profesor Ungar to zvolal již před 30 lety a od té doby jsme moc nepokročili. Buněčnou a molekulární podstatu paměti stále neznáme...
~
2006-12-23 18:21:25
Kryska: jo, Skála, to mi něco říká, to bude ono :)
zcr: hm, škoda, určitě by stála za to. Jsem zvědavý na Skeptiky a těšitele, to bude na podobné téma, myslím.
~
2006-12-23 18:15:29
krysko, Wu: Eco napsal dokonce nějakou esej - "Případ Bond", ale česky to nevyšlo, italsky nevládnu a po jiných jazykových verzích dostupných nějak poblíž jsem nepátral...
~
2006-12-23 17:57:37
to Wu - tak to jsi určitě viděl "Skálu" - to si Nicolas Cage fiknul atropin skrz neprůstřelnou vestu přímo do srdce :oD Film u kterého jsem napůl usínala nudou a napůl se dusila smíchem (většinou za to mohl naprosto neuvěřitelný český dabing).
A k tomu Bondovi - já utrpěla tři čtvrtiny jednoho dílu a byl to pro mě zážitek srovnatelný s taháním zubů bez umrtvení... Naproti tomu Blíženec je Bondovský nadšenec. Tvrdí, že to člověk musí brát s určitým nadhledem a pak je to zábava. Nevím. To bych musela mít nadhled tak odněkud z Alfa Centauri :o)
~
2006-12-23 17:28:08
Lenko, díky za praktické zkušenosti, jsem rád za každé doplnění. U bolesti bych čekal, že se může lišit ve způsobu přenosu, ale paměť?
Agent 007 - víš že jsem nikdy neviděl ani jeden díl? Mně je to nějak cizí, vůbec mě to neláká :). Ale viděl jsem kdysi nějaký akční film, kde si hrdina při nepovedeném zneškodňování teroristické nálože sám bodl cosi přímo do srdce. Když jsem četl Vojenskou toxikologii, pořád jsem čekal, jestli u nervově paralytických plynů a jejich antidota atropinu něco napíšou o aplikaci do srdce, ale nic :) tak pořád nevím. Spíš bych čekal, že to bude do nějaké přístupné tepny...
~
2006-12-23 16:18:36
Souhlasim s tebou, ze to proste nejde. Ja s tema latkama (nekteryma)delam a vim, ze to co lidi bleptaj pod jejich dojmem ma s pravdou malo co spolecneho. Ono to spis jsou halucinace nebo sny, mohou se tam samozrejme projikovat vzpominky, ale za jednoznacnou pravdu ci dokonce dukaz, to brat nejde. Uz jenom pokud vemu molekularni uroven pusobeni tehle latek, je jasne, ze pusobi na vsechny bunky CNS, tzn ve vsech centrech, takze pokud nekde potlaci centrum, jez nam zabranuje rict pravdu, tak zaroven potlacuje i centrum, jez tu pravdu rika. Trochu to vsechno bagatelizuju, ale v podstate to tak podle mne je. Jenze...vim o vyzkumech latek selektivne pusobicich na jednotlive modality bolesti,napr, derivaty LSD, pusobicich v CNS, takze je mozne, ze v budoucnu bude nejaka takova latka objevena. Ale jeji obev bude zaviset na tom, az prijdeme na to, jake bunky a kde v CNS nam zabranuji tu pravdu rict,jaka je jejich molekularni struktura, v cem jsou jine a ta jejich odlisnost nam pak umozni najit latku, jez by je mohla ovlivnit. Jsem ted chytra jak bacil v lekarne, ja vim. Ale je to tak. :-D Ale jako tema scifi je to fantasticke a OO7 je jednicka. Ten by jiste odolal vsemu.:-D ( Kdyz se sam zdefibriluje...)
~
2006-12-23 12:04:11
zcr: Městečko Twin Peaks mě nějak minulo. Jo, tak nějak to bude, zbavit rozumové kontroly a čekat co vypadne - ovšem pokud se lež nějak fixuje, hypnoticky, sugescí, dostatečným opakováním, vypadne spíš ona.
kryska: já bych ho hned nezatracoval :)))
~
2006-12-23 01:26:14
sbohem má oblíbená kniho "šest dní kondora" :o))) a jak jsem si považovala hlavního hrdiny, že droze pravdy odolal! :o)))
~
2006-12-23 00:18:38
Hned se mi vybavila scéna z Městečka Twin Peaks (ta s majorem Briggsem)...
Řekl bych, že podstatné je zbavit "subjekt" rozumové kontroly (lži bývají umělé konstrukty a jsou udržované pohromadě vůlí, jinak se jim říká podstatně vznešeněji :) a zároveň mu povolit stavidla výřečnosti (takové verbální laxativum...). A pak už jen čekat, co z dotyčného vypadne...
Ale pravda je dost složitá záležitost na to, aby byla získatelná jednoduchým fyziologickým působkem...
Rozhodně zajímavé téma.
~