Překvapuje mě, jak nejednoznačné je vnímání tak běžného pojmu. Zkusím upřesnit, jak to myslím já. Soutěživost chápu jako snahu být lepší než ostatní, jedno v čem, přičemž důležité je tam to "než ostatní". Podpora soutěživosti je tedy vyzývání k tomu s ostatními závodit, soupeřit. Bojujte, vyhrajte, nikoliv spolupráce, ale překonání ostatních je to důležité. Což tak nějak ruku v ruce přináší i odvrácenou stránku - taktizování, ponechání si výhody, neco neříct, něco říct jen částečně apod.
jm: Zveřejňování pracovního hodnocení, ačkoliv se soutěžení blíží, není totéž. Nejde o to, být lepší než ostatní, motivace je - nebo by měla být - jiná. Dělat svou práci nejlépe jak dovedu. To se nějak měří, a opět, neměří se to proti ostatním, ale proti nějaké škále. Kdybys byl jediný zaměstnanec, pořád by to fungovalo stejně.
Lafi: lenost je podle mě větší motivátor, než soutěžení.
S tou příležitostí svobodně se rozhodnout si právě nejsem jistý - když bude ve škole podpora zdravé soutěživosti, může se žák rozhodnout nesoutěžit? Může, ale zúčastní se stejně. Na posledním místě.
Vera: prostor k vymýšlení, vylepšování a diskutování také není soutěživost. To je spíše ta spolupráce.
Studium vyprovokované ostatními, hm, to se asi blíží; cílem nebylo být nejlepší - ale stejně dobrá. Dosažení nějakého limitu, nějaké mety. Je ctižádostivost totéž, co soutěživost?
~