Hodnoty - jejich budování, ničení. Vražedná kombinace pro diskusi: téma, které mě baví, ale mám v tom guláš:-)
Podle mého hodnoty mají velkou setrvačnost oběma směry. V každém období jsou navíc různé trendy podle toho, na kterou hodnotu se dívám. Hodnoty nesou lidi, takže když lidi zůstávají, tak se dle mého moc hodnot nemění. Když se lidi vymlátí nebo vyženou, tak se hodnoty mění.
Je to strašný pocit nedostatečných znalostí, když bych to zkoušel já všechno posoudit, třeba v hodnotách architektury u nás. Navíc to člověk nemůže porovnávat jen období mezi sebou, ale především relativně se zahraničím. Takhle těžko můžu dospět k něčemu originálnímu:
- posledních sto let Rakouska - velký rozvoj, srovnatelný s okolím, zaostávání jen mírné a jen vůči opravdu nejlepším; (ale štvou mě Habsburci, že se hnali nejvíc ze všech jak magoři do té války, kde se vymlátila spousta lidí marně),
- republika - kraťounké, jen epizoda, nějaká zvláštní moderna,
- ostblok po holocaustu a vyhnání Němců - zchátrání starých měst, tu a tam zničení, velké projekty sociální - častečně funkční, ale ošklivé celky, částečně už moc závislé na centrální organizaci, že nefunkční při jakékoliv drobné změně poměrů; celkově ve výsledku evidentní zaostávání za původně srovnatelným okolím;
- po převratu - částečně opravy a obnova zchátralých věcí, po vstupu do EU vidím v krajině ty velký prachy, co sem tečou, ale to je dočasné - v příštím rozpočtu EU (nějak po 2013 myslím) už to tak nebude; nějaký ty satelity, to jsme si asi museli vyzkoušet na vlastní kůži, není to obohacení, ale nepřipadá mi to ani jako nějaká strašlivá škoda; nic moc velkého se nepodniká, takže tím pádem si myslím, že by se nemělo ani tolik zničit, ani vytvořit. Já mám dojem, že celkově se zase okolí spíš přibližujeme, byť tedy nijak závratně rychle a taky i z důvodu, že naše okolí má problémy.
~