Měl jsem úplně stejný názor jako ty. Když může být v elektronické podobě volně přístupná sbírka zákonů, kterou vydává Ministerstvo vnitra, obchodní rejstřík (Ministerstvo spravedlnosti), katastr nemovitostí (omezeně) a předpisy EU, proč ne také ČSN?
Samozřejmě i tohle lze obejít. Onehdy jsem hledal ČSN na úpravu písemností a našel jsem ji na několika stránkách různých subjektů, zpravidla škol. To ale nebyla oficiální znění, navíc to někdy byly jen neúplné citace.
Tuhle oblast upravuje zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, v platném znění. Dočetl jsem se v něm, že existují jednak české technické normy, které kupodivu nejsou obecně závazné (§ 4 odst. 1), jednak harmonizované technické normy a určené normy, které vycházejí z evropských norem. Po závaznosti těch druhých jsem nepátral, ale nějaká zřejmě bude a bude vyplývat z legislativy EU.
Ono to s těmi normami není vůbec jednoduché. Jak jsem ze zákona vyrozuměl, může požádat o vypracování ČSN kdokoliv, a to na vlastní náklady (do návrhu normy před jeho schválením může kafrat kdokoliv), Úřad poskytnutím označení ČSN garantuje, že norma splňuje podmínky zákona.
Velice pozoruhodná jsou ustanovení, která tě nejvíc žerou. Oprávnění Úřadu požadovat úplatu je stanoveno v § 5 odst. 6 zákona, výši úplaty stanoví Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhláškou (t.č. vyhláškou č. 486/2008 Sb.). Podle § 5 odst. 8 zákona české technické normy nebo jejich části vydané na jakémkoliv nosiči smějí být, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak, rozmnožovány a rozšiřovány jen ... za podmínek stanovených v odst. 6 se souhlasem Úřadu.
A k tomu jsou i ustanovení o sankcích (§ 19 zákona): Fyzická osoba, která rozmnoží nebo rozšíří českou technickou normu nebo její část v rozporu s § 5 odst. 8., se dopustí přestupku a může dostat pokutu až 1 milión Kč, právnická nebo podnikající fyzická osoba se při tomtéž dopustí správního deliktu, flastr je stejný. Prostě to jsou věci (pochmurný úsměv)
~