Wuwejův zápisník

Proč banky neúčtují platby o víkendech?

26.02.2007 20:38, Wu | praktické | komentáře -

Posílal jsem tuhle nějaké peníze o víkendu, v sobotu to bylo. Datum splatnosti - pondělí. Posílal jsem jiné peníze v neděli. Datum splatnosti - zase pondělí. Posílal jsem v pondělí. A datum splatnosti? Samozřejmě.

Může mi někdo objasnit, proč banky neúčtují o víkendu?

Jedno vysvětlení jsem vymyslel sám. Že na víkend vypínají servery, takže se transakce nemůže vyřídit. Druhé mi poskytl kolega, že prý všechny ty peníze si banka uloží do pondělka do ČNB a má za víkend úroky.Obě sice smysl dávají, ale nějak se mi jim nechtělo uvěřit, takže jsem zkusil informace najít na Internetu.

Na stránkách ČNB píšou, že lhůty jsou upravené zákonem a že odesílající banka musí do systému mezibankovního styku CERTIS platbu předat nejpozději následující pracovní den. CERTIS to do cílové banky předá tentýž den (pracuje v reálném čase, tj. hned). A cílová banka je povinna připsat na účet nejpozději další pracovní den.

Budiž, tím se vysvětluje dvoudenní převádění mezi bankami, ale stále nejsou jasné ty pracovní dny. V zákoně se používá pojem "bankovní pracovní den". Definice - § 8 Lhůty provádění převodů, odstavec 4: „Bankovním pracovním dnem se rozumí den, ve kterém všechny převádějící instituce, které se účastní provádění nebo zprostředkování příslušné části převodu, běžně vykonávají svoji činnost.“ (zdroj Business center.cz)

Takže v zákoně je nějaký relikt z dob, kdy se transakce vykonávaly rukama zaměstnanců a nemohly být provedeny jindy než v pracovní den. A kvůli tomu se platby neprovádějí ?!

12345
1172518680000

Kategorie

Informace

Kontakt

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online