Wuwejův zápisník

Václav Cílek: Borgesův svět

Čtěte od konce stránky, nejnovější komentář je jako první.
Podívejte se také na pravidla pro komentáře.
V textu komentáře můžete použít formátovací znaky * (tučné písmo) a _ (kurziva). Uzavřete jimi text zleva a zprava, naformátuje se automaticky.
Můžete také vkládat Emoji.
Pro odběr komentářů k tomuto článku jako RSS použijte tento odkaz.

(požadováno)
(jen osobní / nekomerční)
(ochrana proti spamu)

Zaškrtnutí způsobí, že budete mít předvyplněné údaje (nick, mail, ...) ve formulářích. Řešení je založeno na cookies, zaškrtnutím souhlasíte s jejich použitím. Souhlas můžete kdykoliv odvolat kliknutím zde.
Wu
2008-05-23 21:56:08
Dost! Musím to stopnout, nebo mě ty knihy zavalí.
Márquez je také taková dosud neotevřená kapitola, ale Sto roků samoty už osaměle čeká v zásobníku.
Henry Psanec
2008-05-23 01:30:07
To se nemá říkat, ale loni ho tu měli ve slevě za 59 (Cortázara a jeho opus magnum). On stojí zato celý, mám od něj teď na stole 5 knížek (a jednu pod stolem). Třeba "Příběhy o kronopech a fámech", to je úžasná kniha. Člověk si třeba může říkat, "Jé, to je jako Woody Allen", a najednou prásk! Ačkoliv třeba kubánští emigranti (nebo disidenti) mají tendenci koukat na tyhle autory skrz prsty. A to ani nezmiňovat Garcíu Márqueze...
Wu
2008-05-22 21:50:38
Tak já si ho taky připíšu na svůj seznam "koukat po antikvariátech".
zcr
2008-05-22 21:42:38
Cortázara (Nebe, peklo, ráj) už jsem Ti tu tuším doporučoval... kdysi jsem přečetl Obecné dějiny hanebnosti, ale nijaký zvláštní dojem to na mne neudělalo, takže jsem v Borgesovi nepokračoval... třeba někdy časem. A Zazi v metru, hm, taky nějak nic.
Wu
2008-05-22 21:30:40
Přečetl jsem si to - a asi tak, jak říkáš. Jsou to náročné hříčky, ale postrádají důvod. Proč by proboha měl příběh potřebovat takové složitosti? Ale na Zazi v metru mě tahle recenze (http://oli.bloguje.cz/224328-kecas-kecas-to-je-jediny-co-umis.php) dost navnadila. Píšu si.


Henry Psanec
2008-05-22 17:56:52
Aha, tak to je dobře. Díky. K tomu OULIPU je toho dost i česky, ale koukni třeba sem: http://en.wikipedia.org/wiki/Oulipo . Já je moc neprožívám, poněvadž omezovat se při psaní se mi bytostně příčí, ačkoliv je jistě úctyhodný výkon napsat román bez jediného "e" (který dává smysl) nebo palindromickou povídku o 1247 slovech. Možná je to tím, že nejsem matematik. Ale jak už jsem tady psal, Queneauova "Stylistická cvičení" jsou opravdu zábava. Teď k nim přidám ještě "Zazi v metru", ta se čte báječně.

Nebudu tady dělat skrytou reklamu, takže udělám otevřenou: to nakladtelství vydává samé výborné věci (možná na pár výjimek), ale bacha, všechna poezie je nerýmovaná! Zato, pokud máš rád třeba "Přelet nad kukaččím hnízdem", kup si "Boarding Home", Guillermo Rosales. A taky "Nahý chleba", Muhammad Šukrí. Třeba pro případ, že bychom si někdy mysleli, jak špatně se máme...

Wu
2008-05-22 07:57:26
Kdepak, neblábolíš, tomu riziku nedůvěry v přílišnou hravost jsem rozuměl, zato z celého OULIPO neznám nikoho [úsměv].
Do antologie nahlédnu, pokud ji někde uvidím, anotace zní ale opravdu drsně. Prevel mě zaujal, Rodanski ne a Neveu zase ano. Takže je to asi dobrý tip, díky.
Henry Psanec
2008-05-22 00:45:56
Už blábolím z cesty? To mě teda mrzí. Gró asi bylo, že Borges je v podstatě hračička, ne filosof. Z knih co máš v seznamu jsme četli oba jistě přes půl stovky.

Ta antologie je drsná v tom, jak šíleně ti lidé trpěli a žili (a občas psali). Na http://www.totem.cz (Literatura - Překlady), jsou z nich tři, Prevel, Rodanski a Neveau. A tady je o knize: http://www.fra.cz/cz/fra/edicni-prehled/chronologicky/detail-knihy/?idproduct=176&edtype=1 (jestli jsem Ti zase zkopíroval adresu blbě, omlouvám se, zase si to sprav, prosím). Pokud máš rád Rimbauda nebo Artauda, počteš si, jinak do toho asi ani nechoď...
Wu
2008-05-21 22:35:09
Ech, kéž bych věděl, o čem to píšeš. Existuje vůbec něco, co bychom četli oba? [úsměv]

V jakém smyslu je "Bytosti schopné zemřít" drsné čtení? Abych z toho neměl noční můry, kdybych si snad antologii pořídil.
Henry Psanec
2008-05-21 17:39:21
Ti, co Borgese vyhledají jenom kvůli tomu že je v módě, se do něho asi stejně moc nezačtou. A ti ostatní, ti ho znají buď už od šedesátých let (teda pokud už v tu dobu četli), nebo si takové autory jaksi automaticky dřív či později najdou. Ačkoliv Ernesto Sabato Borgese kritizoval, pro hravou mysl která vede k eklekticismu, takže se "zdráháme uvěřit jeho víře" protože jeho dílo se jen hemží možnostmi. Jako protipól uvádí Kafku s jeho "jedinou, neodbytnou metafyzikou". Sabato (stejně jako tu už dříve zmíněný Cortázar; nebo Georges Pérec, Raymond Queneau, Italo Calvino a vůbec celé OULIPO) by se Ti myslím taky mohl líbit. To je tak, když má člověk čas číst.

Mimochodem, pro vás oba (Wua a Tribuna; sth se omlouvám, protože ji neznám), teď vyšla antologie francouzských prokletých básníků nové doby, "Bytosti schopné zemřít". Hodně drsné čtení... A na rozdíl od Borgesem vymyšlených spisovatelů, tito skutečně žili.

Tribun
2008-05-21 16:31:01
Neboj, za rok to bude pryč, jako každá móda.
Wu
2008-05-21 12:57:32
sth: zdá se mi, že cokoliv Cílek zpracuje, to zpracuje do hloubky a zároveň procítěně. Vzácná schopnost...

Tribun: najednou je Borges všude a všichni ho znají. Akorát já ne. (A Ty [mrk].)
Tribun
2008-05-21 12:34:39
Jak to tak vidím, si budu na toho Borgese muset také došlápnout. A seznam restů roste a roste a roste...
sth
2008-05-20 22:21:48