Ahoj všem. Obvykle se do veřejných diskuzí nezapojuji, protože je to někdy na husí kůži, jak dokáží lidé naložit s informacemi. Ale ráda vidím, že WuWej má, zdá se, zdravý, rozumný přístup k věci. A možná se ozve i někdo další, od koho budu ráda čerpat info já.
Ad Solutio Novikov:
Sbírka receptů Praescriptiones magistrales z r. 1990 (resp. předchozí vydání z r. 1975) uvádí tuto recepturu:
Viridis nitensis...........1,0
Tannini
Spiritus 95%..........aa 5,0
Collodii elastici......100,0
a byl určen "K ošetření kůže v místě stehů". Z toho mi plyne, že rána byla vyčištěna a uzavřena a na povrch se nanesl Novikov (tekutá dezinfekční náplast), jako ochrana před možnou infekcí z venku. Podle mě je možné jej použít i na lehčí povrchová poranění, ALE ránu před tím dobře vyčistit od mechanických nečistot (písek, kamínky...), vydesinfikovat a pak nanést solutio Novikov. Není určen na mokvající rány a do hlubší otevřené rány. Pokud cokoliv používáme špatně, tak to nefunguje a ještě tomu kazíme pověst ;)
Uchovávání: je v tom kolódium a aby zůstalo tekuté, obsahuje éter a líh jako rozpouštědla. Obě látky jsou těkavé a v teple, nebo při častém otevírání lahvičky se odpařují rychleji. Proto snížená teplota uchovávání. Doba použití (jak uváděl Michael) byla 3 měsíce. Takhle je to standardně nastavené pro některé přípravky. Je to minimální doba, takže přípravek může být použit i potom, ale je to různé, ptejte se v lékárně.
Kancerogenita (schopnost vyvolat rakovinu)- právě na to se mě ptá jeden pan doktor a já hledala info z různých zdrojů. Zatím nic nenalezeno. Navíc, je to jednorázové, resp. krátkodobé použití na malou plochu. Opravdu bych se toho nebála.
Viride nitens (brilantní zeleň, brilliant green) má na dusíku navázané ethyly (C2H5)Malachitová zeleň je jiná sloučenina, má proti brilantní menší aktivitu a na dusíku má methyly (CH3), jak píše zcr. Často je to ve zdrojích popletené, nebo si myslí, že je to 1 látka. (Zdroj info: Chemická léčiva, B.Melichar a kol., Avicenum)
http://monographs.iarc.fr/ENG/Classification/ ,
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Brilliant_green#section=Top
Ad Višněvského oleobalsam ( teď Suspensio Višněvski):
je to směs bismuthového prášku (antiseptické + adstringenční účinky), ricínového oleje a peruánského balzámu (voní, někdo na něj může mít alergii, podporuje hojení, antibakteriální, analgetický účinek)
Před použitím protřepat-obsahuje prášek, který se usazuje na dně.
http://www.plant-pictures.de/systematik/6_droge/perubals.htm
http://www.wikiskripta.eu/index.php/Vi%C5%A1n%C4%9Bvsk%C3%A9ho_balz%C3%A1m
Peruánský balzám může být nahrazen dehtem bukovým (pix fagi ), nebo kamenouhelným (pix lithanthracis), nebo směsí dehtů-protizánětlivé, protisvědivé, antimikrobiální, podporuje tvorbu vrchní vrstvy pokožky. Voní po uzeným
Vodou nesmyvatelné, použít líh 60 a více procent, příp. éter (! na oheň)
~