Myšlenka zpracovat kvantovou mechaniku jako komiks je docela odvážná – i na mnoha stránkách textu je obtížné ji vysvětlit, natož jenom pomocí obrázků a bublin. Autorům nezbývá než zjednodušovat, spolehnout se na výtvarnou stránku a čtenáře odkázat na další zdroje.
Komiks začíná seznámením s televizním reportérem a dobrodruhem Bobem, který se svým nerozlučným parťákem psem Rickem podnikl nejedno dobrodružství. Až do oné osudné výpravy na Měsíc, kdy nevyzpytatelná náhoda zavedla meteorit přímo na hlavu skafandru nebohého psa. Bob ztratil všechen elán, zůstává doma, myslí na psa. Až ho jednou zaslechne mluvit:
Ano, jediný svět, do kterého ještě žádnou výpravu nepodnikli. Ukrytý, tajemný, plný paradoxů a záhad. Největší dobrodružství. V Paříži se zrovna koná tradiční sympozium, 25. Solvayova konference. Bob se tam vypraví, samozřejmě nerozumí ničemu, ale pak se najednou jaksi propadne do jiného rozměru -
a tím začíná pouť alternativní realitou za prostorem a časem, kde potkává jednotlivé vědce, kteří mu sice v pátrání po psu Rickovi moc nepomůžou, ale pokaždé mu přidají svůj střípek znalostí. Nejprve Max Planck a jeho konstanta, pak Einstein a podstata světla, de Broglie s hmotnou vlnou,
Heisenberg a princip neurčitosti, Schrödinger, … Všichni vysvětlují, z čeho vycházeli, na čem stavěli a co do toho klubka záhad přidali za teorie.
Zpočátku jsem ke komiksu přistupoval dost skepticky, ale brzy si mě získal, jednak srozumitelným vyprávěním historie kvantových objevů, jednak nápady oné divné reality. Je zkrátka zajímavé sledovat, co zase vymyslí. Navíc to celé opravdu tvoří příběh i se zakončením, které dává smysl. Opravdu podařený počin.
Odkazy:
DAMOUR, Thibauld, BURNIAT, Mathieu. Záhady kvantového světa. Praha: Argo, 2018. ISBN 978-80-257-2417-0.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.