Na Manor farm čili Panské farmě nejprve starý vizionářský vepř Major pronesl proroctví, že jednou přijde den, kdy se zvířata vzbouří, vyženou současného majitele Jonese, budou si vládnout sama a nenechají produkty své práce utrácet a projídat. Také navrhl hymnu, Beasts of England, její sborové zpívání však probudilo Jonese a tak byla schůze ukončená předčasně.
Nikdo nevěděl, kdy k revoluci dojde, ale zvířata jasně cítila, že jejich úkolem je začít se na ten den připravovat. Plánování přirozeně padlo na prasata. Vynikali mezi nimi velký a zuřivě vypadající Napoleon, živější a vynalézavější Snowball a obratný a mnohomluvný Squealer, který by vás dokázal přesvědčit i o tom, že černá barva je vlastně bílá. Tihle tři společně přepracovali Majorovy myšlenky do celého systému, nazvaného Animalism.
Přestože Major zemřel aniž by se rebelie dočkal, nakonec k ní opravdu došlo. Farma i její majitel totiž upadali, budovy chátraly, zvířata neměla dost krmení – a když jednou z hladu rozrazila dveře skladiště a majitel se čtyřmi zaměstnanci se je pokusili vyhnat, nedala si to líbit. Lidem nezbylo než vzít nohy na ramena.
Druhého dne začaly velké změny, farma se přejmenovala na Animal farm, bylo vyhlášeno sedm přikázání:
- Whatever goes upon two legs is an enemy.
- Whatever goes upon four legs, or has wings, is a friend.
- No animal shall wear clothes.
- No animal shall sleep in a bed.
- No animal shall drink alcohol.
- No animal shall kill any other animal.
- All animals are equal.
a zvířata se pustila do práce. Sice se už tehdy objevily jisté nesrovnalosti, protože nadojené mléko se jaksi záhadně ztratilo, ale kdo by pochyboval o tom, že těžce duševně pracující vůdci farmy potřebují výživnou stravu?
Farma přestála řadu těžkostí, dokonce Jonesův útok, při němž byl Snowball zraněný a dostal medaili za hrdinství. Život byl obtížný, ale svobodný.
Snowball jednou přišel s návrhem na vybudování větrného mlýna, s nímž bude všechno snazší, ubyde dřiny, zvířata budou odpočívat, získají lepší produkty a dokonce, považte, s pomocí dynama budou mít i elektřinu, osvětlení a vytápěné stáje. Napoleon byl jako vždy v opozici a na jednom shromáždění na Snowballa otevřeně zaútočil, resp. poštval na něj svoji skrytě vychovávanou gardu psů. Snowball z farmy utekl, větrný mlýn byl smetený ze stolu… Aby za pár měsíců s jeho návrhem přišel Napoleon. Tentokrát už se mu pochopitelně nevysmíval.
Uprchlý Snowball se ostatně moc hodil. Ideální nepřítel, který od té doby mohl za všechno, co se nepodařilo, jeho skryté intriky narušovaly farmu a zvířata se musela pořád bát.
Jak doba pokračovala, postupně prasata přicházela na další vymoženosti po předchůdcích, po objevu alkoholu se nenápadně páté přikázání změnilo na No animal shall drink alcohol to excess
, na základě spaní v pohodlných postelích se čtvrté upravilo na No animal shall sleep in a bed with sheets
a když se několik vzpurných zvířat opovážilo protestovat proti Napoleonovi, zakrátko byla odhalena jako Snowballovi spojenci a záškodníci. Dokonce se k tomu sama přiznávala – a byla popravena. A jestli si vybavujete šesté přikázání, tak si ho pamatujete špatně, nějak se vám z paměti vytratila dvě slova: No animal shall kill any other animal without cause.
I ta hymna byla časem vyhodnocená jako podvratná a tedy zakázaná. Ostatně zvířata si stejně moc nepamatují a Squealer jim to vysvětlí.
Kniha vrcholí okamžikem, kdy se prasata postaví na zadní a drží biče. Pozvou farmáře ze sousedství, společně večeří a slaví spolupráci a když na ně pár zvířat poulí oči, nedokáží už rozeznat, jestli ten tvor s mnoha bradami a v oblečení je člověk, nebo prase.
A že sedmé přikázání teď zní
ALL ANIMALS ARE EQUAL
BUT SOME ANIMALS ARE MORE EQUAL THAN OTHERS
je už jen taková třešnička na dortu.
Farmu zvířat napsal George Orwell během druhé světové války, poprvé vyšla v roce 1945. Pro děj své bajky se inspiroval vývojem v Sovětském svazu, proto se snadno dá identifikovat, že starý Major odpovídá Marxovi (a trochu Leninovi), Napoleon Stalinovi, vyhnaný myslitel Snowball že je Trockij, jenom mistra propagandy Squealera bych viděl spíš na Goebbelse. Jinak je tam všechno, zákeřní imperialisté narušující ráj, inscenované procesy a likvidace odpůrců, neustálé zpronevěřování se původním myšlenkám a nakonec posun k elitářství a totalitní vládě.
Díky posazení na farmu a mezi zvířata se podařilo zachytit, jak revoluce končívají, aniž by kniha jakkoli zestárla. Je tu nemyslící stádo, opakující pár vsugerovaných sloganů (ovce), věrní dříči, kteří se pro myšlenku a vůdce upracují (a vůdce je pak pošle řezníkovi), tiší a rezignovaní pozorovatelé, kteří vidí, že nic nezmění (osel Benjamin) a dokonce i havran Moses (Mojžíš!), který vypráví o Sugarcandy Mountain, kde se budou mít všichni dobře.
No a samozřejmě prasata, která vždy míří ke korytům. Všechna zvířata jsou si rovná, ale některá jsou si rovnější.
Farmu zvířat je dobré znát.
Odkazy:
ORWELL, George. Animal Farm. Global Grey ebooks, 2019.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.