Lewis Richmond je buddhistický kněz a učitel meditace. Stárnutí už se ho bezprostředně týká, je mu přes sedmdesát let. Ale už dlouho dobu si všímal, jak těžko se s vlastním stárnutím lidé vyrovnávají a zabýval se využitím duchovní praxe a meditace v této nelehké proměně.
Po dosažení určitého věku už nás nikdo nemusí přesvědčovat, že stárneme a že tento proces provázejí těžkosti. Všichni to víme. Jak s touto situací naložit? Jak v ní co nejlépe obstát? Tato kniha nabízí vnitřní mapu na cestu obdobím stárnutí. Mapu, která vychází z mých mnohaletých zkušeností duchovního učitele. Mapu, která vytváří obraz stárnutí nikoli jako času postupného úpadku, ale jako období naplnění, jež může i přes případné nedůstojné situace být něčím, co si člověk může užívat. (Str. 13)
První část Stárnutím k moudrosti obsahuje kapitoly:
Následuje Přemítání nad stárnutím.
Knihu uzavírá Den pro sebe. To je podrobný návod jak si uspořádat osmihodinový duchovní den, takový osobní „retreat“. Od přípravy místa a vybavení, přes jednotlivé činnosti, rozjímání, meditace i modlitby.
Téma je to zajímavé a užitečné, dříve nebo později se s ním potká každý z nás. Zároveň je kniha velmi praktická; každá kapitola je zakončená cvičením, zaměřeným na některý z aspektů stárnutí.
Za zmínku stojí vysoká míra pochopení i hloubka vděčnosti, která je z řádků cítit. Nejvíce se mi ale líbila provázanost se životem, množství vyprávění a příběhů, ať už z autorovy minulosti, od jeho přátel nebo od lidí, které kontaktoval při přípravě knihy. Všechno dohromady tvoří velmi harmonický celek, který se čte úplně přirozeně.
Odkazy:
RICHMOND, Lewis. Stárnutí jako duchovní praxe. Praha: 2022. ISBN 978-80-7436-125-8.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.