Wuwejův zápisník

Josef Mareš: Moje případy z 1. oddělení

21.05.2023 09:49, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Moje případy z 1. odděleníJosefa Mareše asi netřeba představovat, díky skvělým třem sériím Případů prvního oddělení je tento bývalý vyšetřovatel a později vedoucí oddělení vražd dostatečně známý. Kniha je rozsáhlý rozhovor s novinářem Martinem Moravcem a celá se točí kolem vyšetřování, policejních postupů, případů a zážitků. Rozdělená je do několika částí podle hlavního tématu:

  • Vražda
  • Vrah a oběť
  • Ti druzí
  • Vyšetřovatel
  • Můj život

Knihu pak uzavírá policejní slovníček a několik stránek s fotografiemi. Ty jsou bohužel směšně malé, takže si z nich odneste jen hrubou představu, ale aspoň něco. Jediná velká je civilní se psem a pak ta úvodní, na obálce. Což upřímně také není výhra, postoj a výraz by mě spíš odradil, než nalákal ke koupi. Na druhou stranu, jak je z rozhovoru patrné, nejspíš je odpovídající. Josef Mareš vypadá jako dost nesmlouvavý samorost, sice spravedlivý, ale paličatý. A to je vlastně jen sebeprezentace, ne pohled jeho okolí (kdo ví, jaký by byl ten).

Každopádně podstatné je samotné vyprávění; to je ohromně zajímavé, od prvního ohledání místa činu až po psychologii zločinců.

Existuje způsob, jak takovým zabijačkám předejít?

Jeden ano. Nehádat se v kuchyni.

To je legrace?

Vypadá to tak, ale několik vražd v kuchyni jsme opravdu vyšetřovali. Přišel opilý muž domů, začal otravovat, kdy bude večeře, a žena při tom bohužel krájela cibuli. Kdyby klepala maso, vezme ho paličkou a on má možná otřes mozku. Pokud by ji otravoval při šití, maximálně mu vypíchne jehlou oko. Ale určitě by ho nezabila, zatímco s nožem v ruce ho bodla tak nešťastně, že na místě zemřel. Takže chcete-li se hádat s manželkou, nedělejte to v kuchyni. Vím, o čem mluvím.

Jak to myslíte?

Ne doslovně, ale jednoho takového chudáka jsem si zahrál při rekonstrukci. Je to případ, který jde trochu špatně přenést na papír, ale zkusím to. Manželka chystala večeři, partner přišel domů opilý, měl hlad a ona mu řekla, že musí chvíli počkat. Jak už seděl za stolem, vzal do ruky příbor a začal s ním o stůl bouchat. Takže jsem při rekonstrukci bouchal příborem a pachatelka povídá: „Bouchal víc.“ Tak jsem bouchal víc. „Ještě víc!“ Bouchal jsem, jak nejvíc jsem uměl, rámus byl až nesnesitelný, ona se podívala na vyšetřovatele, pak na mé a prohlásila: „No nezabili byste ho?“ (Str. 138)

Bavilo mě také, že – jak jsou zmíněné případy zfilmované a všechny jsem viděl – když se o nějakém případu zmínil, hned mi daný díl vyskočil a věděl jsem, o čem mluví.

Takže asi můžu doporučit.

Odkazy:

MAREŠ, Josef. Moje případy z 1. oddělení. Praha: 2022. ISBN 978-80-11-02223-5.

12345
1684655340000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online