Wuwejův zápisník

Roma Agrawalová: Stavět

26.03.2022 20:01, Wu | knihy | architektura | komentáře -

obálka Stavět Výborná popularizační kniha o stavebnictví; autorka je pro svůj obor zapálená a umí o něm poutavě vyprávět. Text je rozdělený do kapitol podle hlavních principů (oheň, hlína, kov, kámen, most), ale celé je to vlastně jeden dlouhý příběh, klenoucí se od naprostých základů přes městskou kanalizaci, tunely a mosty až po výhled do budoucna na biomimetiku nebo 3D tisk.

V každé kapitole je plno zajímavostí a návazností, tak například u Kamene se začíná římským Pantheonem, což je dodnes největší kupole z nevyztuženého betonu. Pak vysvětlí beton a jeho získání, výhody i nevýhody (pevnost v tlaku versus pevnost v tahu), pochopitelně také beton pucolánový, následuje problematika kupolí, oblouků a rozkladu sil a vyztužování betonu armováním. Kde to dává smysl, jsou přidané náčrtky a obrázky:

 Stavět – str. 104

A zajímavosti:

Vědci a inženýři se pokoušejí beton neustále vylepšovat a vytvářejí stále pevnější a odolnější směsi. Jedním z posledních vynálezů je takzvaný „samohojivý” beton obsahující drobné kapsle laktátu vápenatého. Kapsle se přidávají do tekutého betonu a skrývají neobyčejné tajemství. Jsou v nich ukryté bakterie, jejichž přirozeným prostředím jsou alkalická jezera v okolí sopek a dokážou přežít až padesát let bez přísunu potravy či kyslíku. Beton po přimíchání kapslí s bakteriemi ztvrdne. Dojde-li k poškození a do trhlin v betonu vnikne voda, kapsle se aktivují a bakterie se rozšíří do okolí. Jsou zvyklé na život v alkalickém prostředí, a proto při styku se silně alkalickým betonem nezahynou. Začnou se živit laktátem vápenatým, přičemž spotřebovávají kyslík a přeměňují rozpustný laktát vápenatý v nerozpustný vápenec. Vzniklý vápenec zaplňuje trhliny a beton se tak sám léčí. (Str. 105)

Tohle určitě zkuste!

Odkazy:

AGRAWALOVÁ, Roma. Stavět. Brno: Host, 2019. ISBN 978-80-7577-969-4.

12345
1648321260000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online