Wuwejův zápisník

Jiří Žák: Vive la France

17.04.2021 23:33, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Vive la FranceVive la France aneb 100 polibků sladké Francie je sto krátkých medailonků, zajímavostí z Francie současné i minulé. Místa, osobnosti, umění, památky… Na první pohled kniha vypadá atraktivně, ale pro mě je nečitelná. Může za to autorův styl; chce být barvitý, ve skutečnosti je ale spíš nesrozumitelný.

Celá Korsika slaví svátek Panny Marie a výročí připojení k Francii, k němuž došlo teprve před rokem. V Ajacciu, jednom z důležitých měst hornatého, divokého, pyšného a taky odjakživa vzpurného ostrova, křepčí v rozpálených a pitoreskních uličkách, tak typických pro celou oblast Středozemního moře, tisíce lidí (no, zase to nepřehánějme, v roce 1769 bylo Ajaccio jen nepříliš vábným městysem, v němž žilo sotva 4500 obyvatel) a všechny pohledy směřují ke žlutému portálu katedrály Santa Maria Assunta, stojící ve starém městě, v níž se chystá arcijáhen Lucien vykonat mši na počest Bohorodičky, patronky ostrova. (str. 11)

Ne že bych nedokázal udržet pozornost, ale ve všech těch kudrlinkách, odbočkách, přívlastcích a přívlastkových větách se sdělení rozplizne a vytrácí. Charakter knihy pak podtrhují ilustrace Rostislava Pospíšila:

Vive la France, str. 301

Jsou totiž stejně nepřehledné a neladné.

Tohle dílo zkrátka není pro mě. Slova v anotaci mě ostatně měla varovat: nezaměnitelným způsobem, netradičních poutavých příběhů a originální ilustrace.

Odkazy:

ŽÁK, Jiří. Vive la France. Praha: XYZ, 2019. ISBN 978-80-7597-497-6.

12345
1618695180000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online